Dirigentie la SAM

Dirigentie la SAM

Mesajde soliter1956 » 16 Oct 2004, 11:03

Buna tuturor! Sunt prima data pe Forum si sincer am emotii. Am citit multe lucruri interesante si demne de luat in calcul. Am insa o nelamurire. Sunt diriginta la clasa a X-a scoala de arte si meserii, si deoarece este prima promotie de acest fel, am unele dificultati in realizarea unei planificari calendaristice la dirigentie, urmand instructiunile care au aparut pe internet la CONSILIERE ÂŞI ORIENTARE VOCAŢIONALÃ. Mi se par atat de la modul general expuse unele indicatii, incat mintea mea refuza parca sa creada ca intelege ceva. Poate ma ajuta cineva care a intocmit planificarea urmand acelesi instructiuni. Va multumesc.
soliter1956
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Oct 2004, 17:41

Mesajde iace » 17 Oct 2004, 13:29

Salut soliter1956,
ÂŞi eu sunt dirigintĂŁ la clasa a X-a SAM Âşi m-am lovit de aceeaÂşi problemĂŁ. E cu totul diferitĂŁ aceastĂŁ materie ORIENTARE ÂŞI CONSILIERE VOCAŢIONALÃ faÞã de ceea ce era dirigenĂžia pânĂŁ acum. AÂşa cum se vede din toate conĂžinuturile tematice, un an întreg discuĂži cu ei numai despre cum trebuie sĂŁ facĂŁ Âşi ce trebuie sĂŁ Âştie pentru a-Âşi gĂŁsi un loc de muncĂŁ dupĂŁ terminarea SAM... Elevii mei sunt de profil lucrĂŁtori finisori în contrucĂžii Âşi în principiu au Âşanse ceva mai mari sĂŁ se angajeze... toĂži avem nevoie de zugravi, nu?
Dar sĂŁ revin la planificare. Am fĂŁcut-o, dar aÂşa cum ai spus indicaĂžiile sunt cam generale, deci nu garantez pentru corectitudinea ei. Cum fac sĂŁ Ăži-o trimit? ÎncĂŁ nu am trimis nici un mesaj personal nimĂŁnui de pe forum, aÂşa cĂŁ nu Âştiu dacĂŁ am posibilitatea de ataÂşare... VĂŁd acum chestia asta Âşi dacĂŁ nu merge, am sĂŁ te rog sĂŁ îmi dai o adresĂŁ de mail.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde iace » 17 Oct 2004, 13:35

Nu am vĂŁzut nici un buton de ataÂş, deci dĂŁ-mi o adresĂŁ de mail.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

sam

Mesajde soliter1956 » 18 Oct 2004, 17:30

Nu stiu unde am trimis adresa, asa ca o mai scriu inca o data. Multumesc pentru ajutor. soliter1956@yahoo.com
soliter1956
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Oct 2004, 17:41

Mesajde soliter1956 » 19 Oct 2004, 21:01

Am primit planificarea. Multumesc din inima. Deci pana la urma ati inclus ce spunea in programa. Urmeaza acum, cred, sa alergam dupa materiale pentru a ne desfasura orele conform programei. Bine a spus cineva ca acum la SAM se cere mai mult decat la liceu, atat din partea elevilor cat si din partea profesorilor. ce sa facem ne aliniem cererilor Uniunii Europene, numai ca saracii copii, cu sau fara examen de capacitate, nu prea inteleg ce vrem de la ei. Multumesc inca o data si succes in continuare in principal la lectia deschisa despre care am vazut ca aminteati ceva mai sus.
soliter1956
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Oct 2004, 17:41

Mesajde iace » 22 Oct 2004, 14:50

Stimata doamna soliter,
politetea dvs. ma obliga...daca ar fi sa cred ca anul dvs. de nastere este 1956 ar trebui sa va spun saru-mana (desi 11 ani nu e chiar o diferenta prea mare). Asa ca va rog sa ma tutuiti... eu am facut-o spontan, sper ca nu v-ati suparat...
Planificarea am facut-o in stil ctrl+C - ctrl+V...dupa cum poate ati observat...dar vad ca cei de la scoala au fost multumiti...totusi, asa cum ati spus, multe dintre teme sunt mult peste nivelul lor...trebuie sa gasim o modalitate de a le face mai pe intelesul lor.
Cat despre lectia mea din martie, mai e pana atunci. M-am gandit la realizarea unui CV sau a unei scrisori de intentie in laboratorul de info, sau sa cautam locuri de munca pe Internet...e undeva prevazut in programa asa ceva si cred ca ar fi ceva deosebit (adica nu s-a mai facut in scoala pana acum).
Va doresc numai bine,
violeta
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava


Înapoi la Dirigentie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori