serbare ziua eroilor

serbare ziua eroilor

Mesajde feliwhy » 04 Mai 2010, 19:02

Cine ma poate ajuta cu un program artistic dedicat zilei eroilor? Am nevoie urgent.....
Avatar utilizator
feliwhy
 
Mesaje: 143
Membru din: 02 Mar 2008, 21:01
Localitate: IZBICENI

Re: serbare ziua eroilor

Mesajde valimatiuta » 05 Mai 2010, 16:31

De Ziua Eroilor, de obicei noi facem un program artistic al elevilor claselor IV - XI la Troita din localitate, cu oficialitati locale, veterani de razboi din localitate(acum cati mai sunt), unde se aduna si spectatori -localnici. Incepem cu TEDEUM sustinut de preotul paroh si corul bisericesc al copiilor, alaturi de cativa cantareti ai bisericii ortodoxe. Programul nostru este bazat de fiecare data pe cantece patriotice potrivite semnificatiei acestei zile:
IMNUL DE STAT AL ROMANIEI
IMNUL EROILOR (PRESARATI PE-A LOR MORMINTE) -timp in care se depun coroane de flori pe treptele Troitei eroilor locali din cele doua razboie mondiale
TRECETI BATALIOANE ROMANE CARPATII!
IMNUL LUI IANCU
TU, ARDEAL!
Exemplele pot continua cu cantece cunoscute de elevi,chiar folclorice, dar despre eroi, despre tara:
DIN TARA MOTILOR
SCOALA, ROMANE!
DE ESTI ARDELEAN etc.
La aceasta ora nu cred ca mai poti sa faci cantec de calitate, pentru ca in general aceste cantece sunt greoaie pentru cei mici si e nevoie de timp pentru sedimentarea melodiei.
Desigur se spun si poezii cu continut patriotic. Eu iti dau versurile de la SCOALA, ROMANE si le poti folosi ca versuri pentru cei mici. E o melodie frumoasa, interpretata de cantaretul bihorean de muzica populara, Cornel Borza.

Scoala, romane!
Nu vezi cum plange astazi Moldova ta?
De la Nistru la Marea cea Mare,
Din Carpati pan' la Tisa?

De te-ai scula, Stefane, din mormant
Sa vezi Moldova ta!
Cum o desparte Prutu-n jumatate,
Ti s-ar rupe inima!

Sunt unii care spun ca nici n-am existat,
Nu se tem de Dumnezeu.
Fiecare piatra aici ii udata
De sangele neamului meu.

O Romanie mare,
Nu poate exista
Fara Ardeal, fara Bucovina,
Fara Basarabia!
Ceremonia consta si in cuvantul oficial al profesorului de istorie, al primarului, al preotului.
Succes!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: serbare ziua eroilor

Mesajde invatator » 08 Mai 2010, 22:32

sau:
- o buna perioada inaintea evenimentelor se formeaza un grup de elevi care vor ingriji mormantul eroului necunoscut din localitate/monumentul eroilor..etc
- se fac fotografii
- se organizeaza o intalnire cu veteranii din localitate
-in ziua manifestarii, se depun coroane la monumentul eroului, se asista la slujba, cuvantari, apoi in scoala, cu invitatii, proietie de materiale din timplul celor doua razboaie mondiale, dupa care proiectati imagini din actiunile anteriaore
-totul poate fi sub genericul "In memoriam..., Intru slava eroilor neamului..."Melodii, pentru fundal sonor, din cele amintite mai sus de colegi.
Succes, E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 3 vizitatori