Comisia metodica

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Comisia metodica

Mesajde dorali » 19 Oct 2004, 14:47

Salut! As vrea sa stiu, daca se poate, ce subiecte dezbateti in cadrul comisiilor metodice ale invatatorilor in scolile voastre? :)
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD

Mesajde carmen-lorena » 19 Oct 2004, 15:28

Salut!În cadrul comisiei metodice,Ăžin lecĂžii demonstrative în fiecare lunĂŁ atât eu,cât Âşi colegele mele,discutĂŁm conĂžinuturi legate de programĂŁ.Ca responsabil de comisie metodica întocmesc procese verbale,liste cu toate materialele didactice existente in sĂŁlile de clasĂŁ,tabele cu componenĂža Âşi prezenĂža membrilor la sedinĂže,mape cu testele de la diferite discipline.
Încerc in aÂşa fel sa realizez programarea activitaĂžilor Ăžinute lunar, încât sĂŁ implic toate cadrele din comisia metodicĂŁ,fiecare venind cu idei noi Âşi originale:cerc literar,expoziĂžii de abilitĂŁtĂž practice,ÂşezĂŁtori literare,medalion literar,organizarea si prezentarea unor biblioteci în clase.
Idei pot fi multe Âşi interesante care ne ajutĂŁ mult în activitĂŁĂžile noastre la clasĂŁ. :oops: :P :?:
carmen-lorena
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Oct 2004, 17:02
Localitate: Sacueni

Mesajde dorali » 19 Oct 2004, 16:00

Si eu sunt responsabilul comisiei metodice. Am un dosar care contine procesele verbale, planuri de lectii model, tabel nominal cu toate d-nele invatatoare din scoala(suntem doar opt), teste. Si noi tinem lectii deschise la diferite materii si colaboram foarte bine (organizam serbari cu diferite ocazii, serbari la care participa copii din toate clasele si la care asista parintii, expozitii cu diverse teme- de Paste, de Craciun, iar lucrarile sunt expuse in oras, in vitrinele magazinelor carora le face placere sa ne gazduiasca)
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD

Mesajde carmen-lorena » 20 Oct 2004, 13:47

Ma bucur ca am gasit pe acest canal colegi care sunt dispusi sa impartaseasca din experienta lor si avem activitati comune. Am realizat si noi afise de Ziua Pamantului,desene pe care de asemeneni le-am lipit in oras in vitrine,insa aceste activitati le-am realizat doar eu cu clasa mea.
Tot impreuna cu elevii mei si cu o clasa din gimnaziu am organizat in 4 octombrie,2004, Ziua Mondiala a Animalelor,la nivel de oras invitand si oficialitatile.
Mi-ar face mare placere sa aflu idei noi pentru comisia metodica pentru a aduce ceva nou,dar si pentru activitatea la clasa. :oops: :)
carmen-lorena
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Oct 2004, 17:02
Localitate: Sacueni

comisia metodica

Mesajde dorali » 20 Oct 2004, 14:06

Pentru luna noiembrie, eu si colega mea de serie ( suntem doar doua ) pregatim o lectie deschisa la care vom preda amandoua ( munca in echipa) si la care vom avea copii din ambele clase. Nu stim ce va iesi, dar incercam. Iti voi da detalii dupa ce vedem cum va fi lectia. Noi speram sa iasa bine. Nu am incercat asa ceva pana acum. Ce parere ai? Ce idei ne-ai putea da?
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD

comisia metodica

Mesajde dorali » 20 Oct 2004, 14:08

Pentru luna noiembrie, eu si colega mea de serie pregatim o lectie deschisa la care vom preda amandoua (munca in echipa) si la care vom avea copii din ambele clase. Nu am mai incercat asa ceva pana acum si speram sa iasa bine. Ce parere ai ? Ce idei ne-ai putea da? :roll: :!:
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD

Mesajde carmenica » 20 Oct 2004, 15:17

Eu am tinut o astfel de lectie cu o colega, la educatie civica...o lectie despre drepturile copilului. A iesit foarte bine, e mult mai usor in doi...daca sunt compatibili cei doi dascali pot broda o lectie reusita.
Avatar utilizator
carmenica
 
Mesaje: 131
Membru din: 04 Aug 2004, 22:36
Localitate: Suceava

comisia metodica, o responsabilitate

Mesajde invatator » 31 Oct 2004, 22:25

La un curs de formare am primit informatii utile despre cum se organizeaza aceasta comisie metodica, ce trebuie sa cuprinda mapa celui care este responsabil. Maine poate reusesc sa fac o mini copie. Dincolo de ce "trebuie", ramane conditia preliminara a invatatorilor, nevoile lor de formare-informare, dar si posibilitatile de realizare. Caci zadarnic doresti sa faci schi la mare..., spre exemplu. Pragmatismul ne ajuta mult.
Sugestii:
- prezentare de carte metodica- de tip recenzie
- cercuri pe materii- sustinerea unei activitati
- evaluarea portofoliilor pe o anume tema- cu invitati speciali: parinti, profesori in domeniu, sponsori( folositi adeseori invitatiile, dau nota de sarbatoare si implica oamenii)
- cursuri optionale- activitate practica
- dezbateri in comun cu educatoarele/ profesorii
- concursuri intre clase
- initiati, prin membrii comisiei, un punct/ colt metodic ( eu lucrez intr-o scoala in centrul orasului si prin acest punct metodic punem la dispozitia celor interesati materiale teoretico-practice, apreciat, de altfel si util)
- am initiat, ca responsabil, o monitorizare a activitatilor colegilor, maine va copiez si acest material, ajuta mult la evaluarea c.d. pt inscrierea la diferite grade, salarii, gradatii, restrangeri etc
Elena Carunta
"In tot ce e urat si rau in jurul meu, o vina am si eu."

"Ceea ce nu poate fi schimbat, trebuie invatat sa fie suportat."- proverb scotian

...candva am vrut- si am crezut ca pot- sa schimb lumea; cand am vazut ca nu pot, m-am schimbat eu...
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

comisia metodica

Mesajde dorali » 31 Oct 2004, 22:32

Va multumesc si astept cu interes si nerabdare materialele dumneavoastra. :)
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD

Idei pt comisia metodica

Mesajde invatator » 01 Noi 2004, 22:01

DOSARUL CATEDREI

(COMISIA METODICA A INVATATORILOR
CLS. I-II

-continut-

v Plan managerial, in concordanta cu obiectivele planului managerial al scolii, cu aceeasi structura pe domenii functionale

v Program de activitati la catedra

v Incadrarea

v Procese verbale ale activitatilor desfasurate

v Descriptori de performanta la catedra

v Exemplare de instrumente de evaluare- teste unice sumative- cu analiza si interpretarea rezultatelor si indicarea modalitatilor de reglare/ remediere


v Evidenta interasistentelor

v Evidenta elevilor capabili de performante deosebite

v Grafic al activitatilor suplimentare cu elevii (consultatii, pregatire pentru concurs)

v CDS( lista cursurilor optionale si programele cursurilor optionale avizate/ propuse)








COMISIA METODICA
A INVATATORILOR
CLS. I-II

PLAN MANAGERIAL
OBIECTIVE
1. ORGANIZAREA ACTIVITATII COLECTIVULUI METODIC
1.1 Evaluarea activitatii colectivului metodic
1.2 Elaborarea programului de activitate
1.3 Incadrarea- cls. I –II; nr. ore/ clase
1.4 Activitati specifice
1.5 Calitatea comunicarii cu parintii; nivelul implicarii in educatia parintilor

2. REALIZAREA CTIVITATILOR COLECTIVULUI METODIC
2.1 Proiectarea- calitatea documentelor de proiectare
- respectarea documentelor curriculare, normative T.C. si
CDS
2.2 Valorificare avalentelor educative a cunostintelor predate/insusite
2.3 Cursuri optionale- teme, arii curriculare

3. EVALUAREA
3.1 Calitatea si obiectivitatea evaluarii
3.2 Calitatea instrumentelor de evaluare utilizate
3.3 Competenta profesionala- cursuri de specialitate, studii, publicatii, etc.
3.4 Rezultate deosebite ale elevilor la concursuri scolare

4. CLIMATUL OPTIM DE LUCRU
4.1 Crearea climatului motivational pozitiv in colectivul metodic
4.2 Cunoasterea elevilor si a domeniilor posibile de dezvoltare
4.3 Frecventa optima a elevilor cu nevoi speciale de ducatie
4.4 Activitati educative in colaborare cu alte instiuttii si organizatii

5. BAZA DIDACTICA
5.1 Accesul la informatie si documentare educationala a colectivului metodic

v OBIECTIVELE SUNT STABILITE IN CONCORDANTA CU OBIECTIVELE PROIECTULUI SCOLII (PLAN MAN AGERIAL), CU ACEEASI STRUCTURA PE DOMENII FUNCTIONALE

RESPONSABIL,
INV. E. CARUNTA



RAPORT SINTETIC
AL ACTIVITATII COMISIEI METODICE A INVATARORILOR CLS. III- IV,
AN SCOLAR 2003- 2004

In urma stabilirii planului managerial , s-a fixat planul de activitati la catedra, sustinut periodic prin participarea cadrelor didactice cu materiale teoretico-practice, chestionare, modele de probe de evaluare, fise de lucru, activitati demonstrative.
Noutatea, in cadrul acestei comisii, a constat in stabilirea elevilor capabili de performante, pe clase, alaturi de un grafic al activitatilor suplimentare, consultatii si pregatire pentru concursuri scolare, olimpiade. Rezultatele au reliefat, acolo unde este cazul, munca depusa de elevi alaturi de cadrele didactice, neramanand doar o insiruire a elevilor susceptibili de a avea performante.
Astfel, munca depusa a avut drept resplata urmatoarele rezultate:

1. Pe scoala:

1.1 Locul I si III la Olimpiada de cultura civica a claselor III-IV
1.2 Locul I, II, III la concursul scolar –matematica- al claselor a III-a, „In ringul cifrelorâ€
"In tot ce e urat si rau in jurul meu, o vina am si eu."

"Ceea ce nu poate fi schimbat, trebuie invatat sa fie suportat."- proverb scotian

...candva am vrut- si am crezut ca pot- sa schimb lumea; cand am vazut ca nu pot, m-am schimbat eu...
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde marikaj » 02 Noi 2004, 07:58

Este super intocmit :D dosarul, chiar m-a rugat o prietena, a fost acum numita sef de comisie si ceea de dinainte (erau cuplate mai multe scoli intr-o comisie) i-a spus ca "pui si tu niste planuri de lectii pe acolo" :shock:.
Neavand acces la internet m-a rugat pe mine sa-i caut ceva documentatii.

Felicitari pentru activitati si pentru rezultatele obtinute.

Noi am organizat de curand in cadrul comisiei metodice a dirigintilor o vizita intr-un sat unde stau "rudari" li se spune pe aici, o populatie semi-nomada, parintii sunt tot timpul plecati la "vale la munca", si sunt multi copii nescolatizati, sau frecventeaza scoala periodic, dupa asemenea vizite, ajung in clasa a V-a pe la 14-15 ani. O familie care s-a stabilit in zona acum a venit cu un copil de 10 ani care n-a fost niciodata la scoala, motivul: ca a stat undeva cu bunica. Iar invatatoarea de la clasa I este disperata., nici macar muschii de la mana nu se mai modeleaza dupa stilou!!!
Daca poate sa-mi dea cineva o mana de ajutor, cum poate fi acest copil mai usor integrat? Clasa este numeroasa, 28 de elevi, iar din lipsa de spatiu maxim 2 ore /saptamana poate lucra in plus, iar din partea familiei sprijin zero. Solutia asistentei sociale: sa lucreze suplimentar!
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

DOAMNEI ELENA CARUNTA

Mesajde efodorean » 02 Noi 2004, 08:54

:lol: Felicitari pentru informatia oferita.
Materialul este complex si are sa le fie de folos colegelor care indeplinesc functia de responsabil al Comisiei Metodice si,de ce nu?,si doamnelor sau domnilor inspectori scolari din invatamantul primar.

Ar fi bine ca si cadrele didactice cu "vechime"sa mai deschida o astfel de pagina si atunci cu siguranta treburile se vor schimba in bine in invatamant.

:P Felicitari pentru rezultatele deosebite obtinute cu elevii la concursurile scolare.

Cred ca la acest nivel este vorba despre Concurs scolar si nu despre Olimpiada.

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde Iulia46 » 02 Noi 2004, 12:36



Sefa comisiei metodice din scoala noastra a participat la o informare la nivel zonal, unde a participat si d-na inspectoare. S-a pus accent pe abordarea unor teme de cercetare in cadrul activitatilor desfasurate in cadrul CM. Desigur nu s-a renuntat la lectiile demonstrative. Noi am programat cate o activitate in fiecare luna. In luna decembrie voi sustine si eu o lectie. La informarea mentionata mai sus s-a sugerat renuntarea la optionalul Caligrafie, motivandu-se ca elevii scriu prea mult la celelalte obiecte. Ce parere aveti despre acest aspect? Eu am acum cl a IV-a si am abordat urmatoarele optionale: Literatura pt copii,Lb engleza, Punctuatie si Ortografie, Sa descoperim natura!
M-am abatut de la subiect... In legatura cu CM: seful acestei comisii trebuie sa aiba gr did I? Obligatoriu?
La nivelul scolii noastre CM a invatatorilor e cea mai activa si toate activitatile se desfasoara intr-un cadru placut,avand o importanta deosebita.
Iulia46
 
Mesaje: 33
Membru din: 09 Oct 2004, 12:22

Mesajde efodorean » 02 Noi 2004, 12:55

Seful Comisiei Metodice NU trebuie sa aiba gradul didactic I.
Trebuie sa fie bine pregatit profesional si sa aiba deschidere spre nou,spre comunicare.
Am intalnit multe responsabile de CM tinere mult mai bine pregatite si interesate de bunul mers al activitatii comisiei, decat invatatore "gradate",dar mult prea conservatoare si plictisite,a caror activitate era mai mult formala,de ochii lumii.
Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

concursuri sau olimpiade?

Mesajde invatator » 02 Noi 2004, 22:40

Catia, in judetul Alba, anul tercut s-a reluat Olimpiada la clasele a IV-a, la limba romana si matematica, nu concurs, ci olimpiada. S-a desfasurat o etapa pe scoala, pe zona, apoi, la judet. Cine este doritor, pot publica subiectele,la matematica au fost chiar de OLIMPIADA! La educatie civica, se desfasoara de trei ani, in echipa (un elev scire tema, altul deseneaza tema respectiva), abordata la clasa a III-a si a IV-a, in echipa sau separat, cum se doreste.
Elena
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Următorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori