profesor pentru invatamantul primar

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

profesor pentru invatamantul primar

Mesajde marinela_57 » 19 Mar 2010, 18:51

Daca am aflat care dintre invatatorii cu liceu pedagogic si studii superioare vor fi incadrati ca profesori pentru invatamantul primar(?), acum as vrea sa stiu care dintre invatatorii cu liceu pedagogic si cu studii superioare NU pot fi incadrati ca profesori pentru invatamantul primar? Care sunt acele specializari( studii superioare) care nu sunt acceptate pentru a fi incadrati conform Legii 387?Si care este acea Lege care completeaza legea 387? Ca nimeni nu mai intelege nimic!
marinela_57
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Mar 2007, 20:16

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde stefanavoicu » 19 Mar 2010, 19:13

Si eu as vrea sa stiu, pentru ca la noi la scoala un absolvent de liceu pedagogic , apoi cu licenta in psihologie este considerat institutor. Oare este corect?
stefanavoicu
 
Mesaje: 71
Membru din: 16 Mar 2004, 22:06

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde ianchis » 19 Mar 2010, 19:33

Si la noi la fel. E absurd!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde marinela_57 » 19 Mar 2010, 19:50

Daca nici psihologia nu mai este considerata "pedagogica", atunci chiar nu mai stiu ce sa cred ,ce procese sa mai dezvolti la clasa, din punct de vedere...pshihologic(?). Adica psihologia nu mai merge mana in mana cu pedagogia?
marinela_57
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Mar 2007, 20:16

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde ianchis » 19 Mar 2010, 20:16

Si atunci cum ramane cu fisele PSIHOPEDAGOGICE pe care noi le tot completam? Si cu particularitatile PSIHOPEDAGOGIGE pe care trebuie sa le respectam la copiii de care ne ocupam? Si cu cunostintele PSIHOPEDAGOGICE pe care trebuie sa le detinem? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde stefanavoicu » 19 Mar 2010, 21:11

Astazi secretara scolii mi-a zis ca nu stie unde sa incadreze invatatorii absolventi de psihologie pentru ca precizarile legislative nu sunt clare. Te ingrozesti. :oops: :roll: :?:
stefanavoicu
 
Mesaje: 71
Membru din: 16 Mar 2004, 22:06

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde ianchis » 19 Mar 2010, 23:07

Mie mi-au zis ca nici nu intra in discutie sa fiu incadrata profesor, numai absolventii de facultate de Pedagogie au acest drept. Nu mai inteleg nimic! Dupa un liceu pedagogic si o facultate de psihologie, "nici nu intra in discutie" incadrarea ca profesor. Asa mi s-a comunicat si nu am ce face.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde ang3lik » 20 Mar 2010, 16:00

Cum sa nu intre in discutie incadrarea ca prof in cazul dvs??? Pedagogic+fac. de psih= PROF in INV PRIMAR!!! Facultatile cu "profil padagogic" nu sunt doar cele de pedagogie, ci toate care au relevanta in domeniu pedagogic: romana, matem, geografie, psihologie etc. Ele sunt enumerate in ordinul acela de ministru! Nu lasati lucrurile asa! Cereti-le sa va motiveze in scris de ce nu va incadreaza! Ordinul 3235/09.02.2010 lamureste f clar situatia (cel putin in cazul dvs.)!
Curaj!
"Fii tu însuti schimbarea pe care vrei s-o vezi în lume!"
Mahatma Gandhi
ang3lik
 
Mesaje: 124
Membru din: 15 Iul 2009, 16:35

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde lilidani » 20 Mar 2010, 20:03

Anexa care cuprinde excepțiile precizează clar: doar absolvenții de psihologie din facultățile cu specific militar ! Așa că nu vă lăsați amăgiți de secretare și contabili!
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde marinela_57 » 22 Mar 2010, 09:46

Cred ca trebuie sa specific un lucru: an terminat facultatea de psihologie Bucuresti, ID, la universitatea Spiru Hatret, promotia 2009.Aceasta este problema.Dar nimeni, absolut nimeni nu-mi poate spune de ce nu pot fi platita ca profesor pentru invatamantul primar.Nici inspectoratul , nici directiunea nu ma pot lamuri, nu-mi dau legea care interzice remunerarea.Si nu inteleg motivul, din moment ce toate celelalte legi au aparut dupa iulie 2009, dupa ce eu am dat deja licenta. Si nu inteleg de ce la unele scoli ,colegi(de facultate) de-ai mei sunt remunerati, iar eu nu. As dori sa stiu care este acea lege ,sa ma pot lamuri si eu. Si de ce acum se face atata "galagie" , din moment ce se putea spune de la bun inceput, din 2003 ca e o problema cu Spiru Haret.Pentru ca , pana la licenta, functiona legea 84/1995, republicata, art. 60.Si ca mine sunt multi in aceasta situatie.
marinela_57
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Mar 2007, 20:16

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde ianchis » 22 Mar 2010, 22:50

ang3lik scrie:Cum sa nu intre in discutie incadrarea ca prof in cazul dvs??? Pedagogic+fac. de psih= PROF in INV PRIMAR!!! Facultatile cu "profil padagogic" nu sunt doar cele de pedagogie, ci toate care au relevanta in domeniu pedagogic: romana, matem, geografie, psihologie etc. Ele sunt enumerate in ordinul acela de ministru! Nu lasati lucrurile asa! Cereti-le sa va motiveze in scris de ce nu va incadreaza! Ordinul 3235/09.02.2010 lamureste f clar situatia (cel putin in cazul dvs.)!
Curaj!

Stimata colega, va multumesc pentru incurajare si motivatie. Eu nu stiam decat de legea 387 care era foarte ambigua si pe care directoarea mea o invartea cum vroia in dezavantajul nostru. Acum am inteles si maine intru in actiune: scot Ordinul la imprimanta si ma prezint cu el la Inspectorat. Daca nu mi se aproba nimic, o sa cer sa mi se dea in scris niste motive. Draga colega, va multumesc din toata inima, mi-ati dat o speranta!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde marinela_57 » 23 Mar 2010, 11:06

Traim intr-o lume a absurdului. Pentru ca absurd mi se pare ca un minister al educatiei sa vina sa spuna ca psihologia nu face parte din stiintele educatiei. Cand in toate tarile care pun accent pe educatie cadrele didactice sunt pregatite din punct de vedere psihopedagogic, la noi se scoate psihologia din algoritm. Atunci cum mai poti lucra cu copiii fara sa atingi si latura psihologica? Cum poate gandi cineva ca un licentiat in psihologie nu este pregatit pentru sistemul de invatamant? Ori cineva nu stie ce inseamna psihologie, ori e interpretata dupa ureche legea. Pentru ca de 8 luni de zile strig in gura mare de am ragusit ca un cadru didactic bine pregatit trebuie sa stie si psihologie si pedagogie. Altfel n-are ce cauta in invatamant. Stau si ma gandesc cum se prezinta la concursuri pentru titularizari sau supliniri oameni pregatiti intr-un domeniu care nu are legatura cu invatamantul si sunt acceptati , iar eu care am facut 5 ani de pregatire de in liceul pedagogic si 3 ani de facultate in domeniul psihologiei strig sa mi se arate o lege care sa-mi spuna de ce nu sunt platita ca profesor pentru invatamantul primar...Am obosit, dar nu ma las. Imi prind bine incurajarile de pe net. Stiu ca am dreptate si asta ma face mai puternica.
marinela_57
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Mar 2007, 20:16

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde ang3lik » 23 Mar 2010, 15:01

[quote="ianchis"][quote="ang3lik"]Cum sa nu intre in discutie incadrarea ca prof in cazul dvs??? Pedagogic+fac. de psih= PROF in INV PRIMAR!!! Facultatile cu "profil padagogic" nu sunt doar cele de pedagogie, ci toate care au relevanta in domeniu pedagogic: romana, matem, geografie, psihologie etc. Ele sunt enumerate in ordinul acela de ministru! Nu lasati lucrurile asa! Cereti-le sa va motiveze in scris de ce nu va incadreaza! Ordinul 3235/09.02.2010 lamureste f clar situatia (cel putin in cazul dvs.)!
Curaj![/quote]
Stimata colega, va multumesc pentru incurajare si motivatie. Eu nu stiam decat de legea 387 care era foarte ambigua si pe care directoarea mea o invartea cum vroia in dezavantajul nostru. Acum am inteles si maine intru in actiune: scot Ordinul la imprimanta si ma prezint cu el la Inspectorat. Daca nu mi se aproba nimic, o sa cer sa mi se dea in scris niste motive. Draga colega, va multumesc din toata inima, mi-ati dat o speranta![/quote]

Ma bucur ca v-am putut fi de ajutor!
Numai bine!

P.S.: DRAGI COLEGI, NE VEDEM LA MITINGUL DIN FATA MINISTERULUI JOI, 25.03!
"Fii tu însuti schimbarea pe care vrei s-o vezi în lume!"
Mahatma Gandhi
ang3lik
 
Mesaje: 124
Membru din: 15 Iul 2009, 16:35

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde ianchis » 23 Mar 2010, 21:29

Dragele mele, iar m-am dezumflat :( Fac ce fac si tot n-o scot la capat cu Ordonanta asta pe care nu o inteleg. Cu cat citesc, cu atat mi se pare mai interpretabila. Azi mi-am facut o parte din curatenia de Pasti, tocmai pentru ca maine sa am timp sa umblu pe la Inspectorat cu Ordonanta. Insa mie nu mi-e clar si daca mie nu mi-e clar, cum sa ma duc acolo sa "intru-n razboi"?? Daca nu sunt lamurita, cum o sa discut, ce o sa spun, ca or sa ma intoarca pe toate partile si tot ei vor iesi invingatori. Nu stiu........a gasit cineva citatul acela care spune clar cine poate fi profesor si cine nu? Ca eu am gasit un citat, dar acela face trimitere la o anexa care mi se pare mie, sau se contrazice cu citatul???.............. :roll: Mooor!!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde marinela_57 » 24 Mar 2010, 10:47

Sa va mai dau o veste: ieri am avut consiliu profesoral si directoarea ne-a spus, celor care am absolvit fac. de psihologie la Spiru Haret ,ca de luna viitoare, aprilie, ne va incadra ca "invatator "si ca trebuie sa returnam banii cu care ne-a incadrat in plus ca institutori. De trecut ca profesor pentru invatamantul primar nici nu se pune problema. Lamuriti-ma voi, ca eu nu ma mai pot lamuri cum niste legi care apar dupa ce eu am dat examenul de licenta ma pot afecta si cum de la alte scoli din judet colegi care au terminat aceeasi facultate sunt incadrati ca profesori pentru invatamantul primar.Subiect de scris pentru Caragiale.Lamuriti-ma, uimiti-ma, ca eu nu mai stiu ce legi sa mai arat , ca nu sunt luate in seama! Vin cu alte informatii!
marinela_57
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Mar 2007, 20:16

Următorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori