lectie comisie metodica

lectie comisie metodica

Mesajde and87vali » 04 Mar 2010, 20:46

Buna ziua!Sunt invatatoare si in semestrul acesta am de sustinut in cadrul comisiei metodice o lectie cu tema:"Evaluare initiala,formativa si sumativa".Mentionez ca am clase simultane respectiv clasa I,a II-a si a IV-a si as dori un model de proiect de lectie cu aceasta tema pentru ca nu gasesc nimic concret nici pe didactic.ro.Multumesc anticipat!
and87vali
 
Mesaje: 18
Membru din: 04 Mar 2010, 20:38


Re: comisie metodica

Mesajde and87vali » 06 Mar 2010, 13:41

Multumesc!Eu am gasit pe didactic.ro un proiect de lectie pentru clasele a II-a si a IV-a si m-am gandit ca se potriveste cu tema lectiei pe care o am de sustinut dar nu sunt sigura daca e bine.Atasez proiectul de lectie si fisele de lucru si va rog sa va uitati peste ele si sa imi scrieti daca se potivesc cu tema mea.
Fişiere ataşate
3cercpedagogictihauii_iv.zip
(263.16 KiB) Descărcat de 119 ori
and87vali
 
Mesaje: 18
Membru din: 04 Mar 2010, 20:38

Re: comisie metodica

Mesajde and87vali » 10 Mar 2010, 22:44

Imi spune cineva,va rog ,daca este bun proiectul de lectie atasat mai sus pentru lectia cu tema "Evaluare initiala,sumativa si finala"?Multumesc celor care imi vor oferi un raspuns!
and87vali
 
Mesaje: 18
Membru din: 04 Mar 2010, 20:38

Re: lectie comisie metodica

Mesajde lilibv » 14 Mar 2010, 09:23

"Evaluare initiala, formativa, sumativa"
Pentu evaluarea initiala ai putea prezenta la discutii, deci dupa lectie, teste de evaluare initiala date la inceputul semestrului II. Evaluarea formativa o poti face in timpul lectiei in oricare moment al ei, iar evaluarea sumativa(finala) daca, eventual termini o unitate de invatare la una dintre cele trei clase. In proiectul de lectie adauga inca o coloana pentu EVALUARE sa se vada cum o faci.Te poti inspira din planul amintit, dar trebuie sa pui si ceva personal , care sa rsapunda nevoilor elevilor tai.
lilibv
 
Mesaje: 80
Membru din: 05 Feb 2007, 22:38


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori