cum se prezinta o lucrare de grad?

cum se prezinta o lucrare de grad?

Mesajde dana1 » 02 Ian 2010, 17:48

Buna si la multi ani, tuturor! Am intrat in 2010 si inspectia finala de grad 1 bate la usa!!! As dori unele lamuriri privind prezentarea lucrarii in fata comisiei. Marturisesc ca nu am mai participat niciodata la o astfel de activitate... Stiu ca trebuie sa o prezint in ppt, dar cam cate slide-uri sa aiba? Daca sunt prea multe? Sau putine? Sau prea colorate... Exista o regula?... Oricum nu voi aseza toata lucrarea in ppt dar, va trebui sa dezvolt ideile principale, banuiesc... Cat dureaza o prezentare a lucrarii?... Voi citi absolut tot de pe slide-uri, tot argumentul, de exemplu? Voi prezenta si bibliografia, la final?... Lamuriti-ma, va rog!!!
dana1
 
Mesaje: 150
Membru din: 23 Feb 2008, 15:59

Re: cum se prezinta o lucrare de grad?

Mesajde nada » 02 Ian 2010, 20:58

Durata prezentarii e stabilita de obicei de profesorul coordonator. Cand spun durata prezentarii ma refer la timpul pe care il ai alocat sa derulezi slide-urile prezentarii si sa prezinti ideile pe care doresti sa le evidentiezi. E bine sa amintesti structura lucrarii, ipoteza de lucru, metode utilizate, concluzii. E bine sa nu utilizezi un fundal foarte colorat si sa realizezi cat mai corect contrastul intre fundal si scris. Colegelor mele li s-a recomandat ca aceasta prezentare sa nu depaseasca 10 -15 minute. Mult succes!
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Re: cum se prezinta o lucrare de grad?

Mesajde felixmunteanu » 02 Ian 2010, 21:25

Nu vei citi bibliografia, dar poti mentiona un nume de referinta, daca consideri necesar.
Referitor la argument, depinde cat e de lung. Daca il citesti integral, sa nu ramana prea putin timp pentru rest. Eventual mentionezi cateva idei din el.
De asemenea, eu nu as apela nici la scheme de animatie, pentru ca iau timp. Cand realizezi ppt-ul nu-ti dai seama, dar la prezentare constati ca "of! nu mai apare odata!" sau ca ti-o ia inainte. Oricum, foloseste mausul, nu da derulare automata ca sa fii in control (sau rogi o colega sa manevreze). In rest, sugestiile de la Nada sunt foarte pertinente. Succes!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: cum se prezinta o lucrare de grad?

Mesajde dana1 » 02 Ian 2010, 22:07

Va multumesc foarte mult pentru amabilitate si promptitudine. Inca o problema: slide-urile sa contina si anumite explicatii sau definitii, exemple... sau numai ideea in sine pe care o voi explica, eventual dezvolta, oral, in timpul prezentarii?... Nu stiu cat de inteleasa m-am facut... Mai ales ca imi spuneti ca nu trebuie sa dureze mai mult de 15 min. Sau partea teoretica va fi mai putin abordata si se pune accent pe partea de cercetare, cum e si normal, dealtfel.
dana1
 
Mesaje: 150
Membru din: 23 Feb 2008, 15:59

Re: cum se prezinta o lucrare de grad?

Mesajde dana1 » 02 Ian 2010, 22:17

Sau, de exemplu, anexele lucrarii contin fotografii din timpul activitatilor, alte materiale... Si acestea se vor regasi in slide-uri? Scuzati-mi insistenta!
dana1
 
Mesaje: 150
Membru din: 23 Feb 2008, 15:59

Re: cum se prezinta o lucrare de grad?

Mesajde felixmunteanu » 02 Ian 2010, 23:20

Din ce am vazut la altii (ca pe vremea mea nu erau calculatoare) prezentarile sunt schematice, cu liniute. Am vazut ipotezele si concluziile scrise in propozitii mai inchegate, in rest schematic.
La anexe arati imagini si ce ti-ai mai planificat. Unele imagini sau exemple de exercitii pot fi plasate si pe parcurs, pentru evitarea teoretizarii, dar nu in exces.
Definitii? Nu.
Cred ca ar trebui sa te incadrezi in 20-30(cel muuuult!) de slide-uri.
Ultima oară modificat de felixmunteanu pe 03 Ian 2010, 16:33, modificat 1 dată în total.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: cum se prezinta o lucrare de grad?

Mesajde dana_t » 03 Ian 2010, 15:04

La multi ani, tuturor!

Am asistat la un curs de "prezentari" cu un reprezentant al Microsoft. Acesta specifica urmatorul aspect: sa nu subestimam inteligenta audientei! Adica in momentul cand prezinti un slide, nu citesti ceea ce scrie acolo (asta o face cel din sala), ci doar explici ce vrea sa fie acel slide.
Nu stiu daca am fost destul de explicita... La noi ninge frumos si sunt cu ochii pe fereastra...

Numai bine!
Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Re: cum se prezinta o lucrare de grad?

Mesajde valiciuca » 05 Feb 2010, 13:22

Eu am avut inspectia de curand. Prezentarea ppt nu trebuie sa depaseasca 12-15 min. Trebuie sa insisti pe cercetare, iar in privinta sustinerii trebuie sa,, conbini ,, , adica sa citesti dar si sa explici privindu-i pe cei prezenti. Totul depinde de prof. coordonator. Aceste detalii trebuie sa le stabilesti cu dl.prof. inainte.Va doresc succes!
valiciuca
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Feb 2009, 13:21

Re: cum se prezinta o lucrare de grad?

Mesajde symona79 » 06 Feb 2010, 09:08

Art. 71 – (1) SusŃinerea lucrării metodico-stiinŃifice se organizează după desfăsurarea
si evaluarea inspecŃiei speciale, în aceeasi zi si în aceeasi unitate scolară, în faŃa comisiei de
examinare instituite în acest scop, având componenŃa precizată la art. 69 din prezenta
Metodologie.
(2) SusŃinerea lucrării metodico-stiinŃifice se desfăsoară în sedinŃe publice, organizate în
cadrul comisiei metodice din care candidatul face parte. Locul, data si ora la care se
organizează sedinŃa publică de susŃinere a lucrării metodico-stiinŃifice se anunŃă prin afisare la
sediul unităŃii scolare, cu cel puŃin trei zile înaintea desfăsurării acesteia.
(3) Pe lângă membrii comisiei metodice, la sedinŃa publică de susŃinere a lucrării pot să
participe:
a) directorul unităŃii scolare sau un reprezentant al acestuia;
b) alte cadre didactice din unitatea scolară în care s-a efectuat inspecŃia specială;
c) cadre didactice care fac parte din cercul pedagogic de profil, din zona căreia îi este
arondată unitatea scolară;
d) cadre didactice din unitatea/unităŃile scolare în care candidatul a funcŃionat, dacă este
cazul;
e) alte cadre didactice sau alte persoane interesate sau invitate de candidat, respectiv
reprezentanŃi ai părinŃilor, ai administraŃiei publice locale sau ai altor instituŃii s.a.;
(4) Pentru a putea să participe la sedinŃa publică de susŃinere a lucrării metodicostiinŃifice,
cadrele didactice si celelalte persoane menŃionate la alin. (2) trebuie să-si anunŃe
participarea, la responsabilul comisiei metodice, cu cel puŃin o zi înaintea desfăsurării sedinŃei
publice.
(5) Responsabilul comisiei metodice întocmeste tabelul nominal cu participanŃii la sedinŃa
publică de susŃinere a lucrării metodico-stiinŃifice, pe care îl anexează procesului verbal al
sedinŃei respective.
(6) SedinŃa publică de susŃinere se desfăsoară potrivit următorului program:
a) prezentarea referatului de către conducătorul stiinŃific, care va releva sintetic
contribuŃiile si limitele lucrării si argumentele acordării notei;
b) prezentarea sintetică, de către candidat, a conŃinutului lucrării, cu accent pe
contribuŃiile personale si pe latura aplicativă a investigaŃiilor efectuate, cu referire la
aspectele de inovare si dezvoltare a procesului educaŃional;
c) adresarea de întrebări candidatului de către membrii comisiei de examinare;
d) întrebări, observaŃii si aprecieri ale cadrelor didactice prezente la sedinŃa publică de
susŃinere, cu referire la lucrarea metodico-stiinŃifică susŃinută;
e) etapa de deliberare, în care comisia de examinare se retrage pentru 10-15 minute,
acordă notele si completează raportul scris privind susŃinerea lucrării metodicostiinŃifice;
42
e) prezentarea, de către presedintele comisiei, a aprecierilor sintetice privind susŃinerea
lucrării metodico-stiinŃifice si anunŃarea notei finale acordate candidatului.
(7) Nota la proba de susŃinere a lucrării metodico-stiinŃifice se calculează ca medie
aritmetică a notelor, de la 10 la 1, acordate de fiecare dintre cei trei membri ai comisiei, ca
număr întreg sau cu zecimale. Nota acordată nu poate fi contestată. Nota minimă de
promovare a acestei probe este 8 (opt).
(8) Nota finală pentru lucrarea metodico-stiinŃifică se calculează ca medie aritmetică a
notei acordate de conducătorul stiinŃific si a notei obŃinute de candidat la proba de susŃinere a
lucrării.
Art. 72 – (1) Media generală de promovare a examenului de acordare a gradului
didactic I se calculează ca medie aritmetică a următoarelor note:
a) nota obŃinută la inspecŃia specială;
b) nota finală obŃinută pentru lucrarea metodico-stiinŃifică.
(2) Media generală de promovare a examenului de obŃinere a gradului didactic I este de
cel puŃin 8 (opt), cu condiŃia ca la fiecare dintre probe candidatul să obŃină cel puŃin nota
minimă, potrivit precizărilor din prezenta Metodologie.
(3) CandidaŃii declaraŃi respinsi la inspecŃia specială sau/si la susŃinerea lucrării metodicostiinŃifice
se pot reînscrie pentru susŃinerea examenului după trei ani scolari, prin depunerea
unui nou dosar de înscriere si cu parcurgerea tuturor etapelor precizate în prezenta
Metodologie.
(4) CandidaŃii care nu au putut susŃine inspecŃia specială si lucrarea metodico-stiinŃifică
datorită unor motive obiective argumentate cu documente, si au fost declaraŃi neprezentaŃi, se
pot reînscrie pentru susŃinerea acestor probe în anul scolar următor, cu respectarea condiŃiilor
legale si cu aprobarea inspectoratului scolar. În aceste situaŃii, inspectoratele scolare vor
informa instituŃiile de învăŃământ centre de perfecŃionare cu privire aprobarea/ neaprobarea
amânării susŃinerii probelor.
Avatar utilizator
symona79
 
Mesaje: 12
Membru din: 26 Feb 2009, 21:30

Re: cum se prezinta o lucrare de grad?

Mesajde dana1 » 06 Feb 2010, 20:43

Va multumesc tuturor pentru lamuriri, imi sunt de un real folos!
dana1
 
Mesaje: 150
Membru din: 23 Feb 2008, 15:59


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori