Parteneriat cu fundatii din Olanda

Parteneriat cu fundatii din Olanda

Mesajde gaby76rs » 02 Dec 2009, 16:18

Cine are parteneriat cu fundatii din Olanda si poate sa-mi dea si mie informatii sau cum pot sa iau legatura cu cineva de la aceste fundatii cum se procedeaza.
gaby76rs
 
Mesaje: 40
Membru din: 08 Oct 2008, 18:00

Re: Parteneriat cu fundatii din Olanda

Mesajde gynyg » 03 Ian 2010, 15:44

Si eu doresc sa aplic la astfel de parteneriat.
Ajutor,sunt un partener serios si responsabil.
gynyg
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Mar 2008, 20:52

Re: Parteneriat cu fundatii din Olanda

Mesajde cristina_biro2007 » 06 Ian 2010, 21:55

Si eu sunt interesata.
cristina_biro2007
 
Mesaje: 85
Membru din: 29 Sep 2008, 09:32

Re: Parteneriat cu fundatii din Olanda

Mesajde nikostoica » 08 Ian 2010, 12:38

Primul lucru sa stii cel putin limba engleza.Structureaza o scrisoare de intentie in care sa spui care ar fi obiectivele parteneriatului,care ar fi avantajele pentru ambele parti, de ce buget aveti nevoie,si cum vedeti dumneavoastra modul in care se va realiza si evalua impactul parteneriatului.Apoi cautati pe google netherlands ngo's,la contacte si trimite-ti cat mai multe astfel de scrisori de intentie.Din experienta va spun ca din 30 de mail-uri veti primi un raspuns favorabil cam de la 2 organizatii.Asa ca bafta la scris!
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05

Re: Parteneriat cu fundatii din Olanda

Mesajde nana_ioana » 18 Ian 2010, 20:50

buna seara, cu riscul de a rade de mine va cer un sfat , o indrumare..daca se poate .......lucrez in prezent ca asistent social la o fundatie si as dori ca impreuna cu o educatoare sa ne deschidem o gradinita . Initial ne gandeam sa infiintam o asociatie , iar in cadrul ei sa deschidem aceasta gradinita prin care sa ajutam copii ce nu au posibilitatea de a frecventa o gradinita , din cauza problemelor economice ale parintilor. Toate bune si frumoase pana aici....avem personal, adica noi( asociata mea e educatoare iar eu am experienta ca referent de educatie), avem spatiu, dar ramane eterna problema....adica bugetul. Din experienta dvs, ce ati spune? Am gasi o fundatie care sa ne ajute in demersul nostru? Multumesc!
nana_ioana
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Ian 2010, 20:43

Re: Parteneriat cu fundatii din Olanda

Mesajde nikostoica » 20 Ian 2010, 01:46

ONG-urile au in general un scop ascuns atunci cand realizeaza parteneriate cu finantare.Sfatul meu este sa va faceti propria organizatie si sa va scrieti voi proiectele pentru accesarea de fonduri de la stat sau europene.Este mult mai simplu asa decat cu intermediari. Puteti deschide un fel de centru de zi in prima faza, ca sa nu aveti atat de mult de plata pentru autorizatii si acreditari.Un centru de supraveghere si minime notiuni educative pentru copii aflati in situatii de risc( copil cu mama minora, situatie financiara precara, de etnie rroma,copii ai caror parinti sunt plecati in strainatate si care necesita consiliere,etc).
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 7 vizitatori