Concursurile scolare!!!!

Concursurile scolare!!!!

Mesajde chrisa09 » 07 Dec 2005, 23:01

Sunt invatatoare la o scoala din orasul Adjud si as dori sa stiu ce concursuri scolare exista la clasele I-IV (mai putin concursul Cangurul-la care particip aproape in fiecare an, exceptand clasa I). Cum pot lua legatura cu organizatorii?
chrisa09
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Dec 2005, 22:24

Mesajde ion » 08 Dec 2005, 15:38

Si pe mine m-ar interesa . Putem adauga fiecare concursul la care participa (fie cu clasa, fie cu scoala) si astfel ne putem ajuta reciproc.
Multumesc
ion
 
Mesaje: 47
Membru din: 19 Oct 2005, 15:30

Mesajde gg » 08 Dec 2005, 15:52

Nu stiu daca ajunge concursul Echi-gal si in alte judete, dar la noi, la Galati, se deruleaza.. este un concurs de matematica si posibilitatile de participare sunt numeroase, in domeniile matematica, limba romana, desen sau lucru..
Sambata asta cativa copii de la mine participa la un concurs de editare text si desen in Paint , pe calculator... Ar mai fi si winners-ul, care are site pe net... si probabil ca mai sunt, da' nu le stiu pe toate..
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Mesajde irina165 » 08 Dec 2005, 16:00

La noi sunt multe concursuri, dar toate sunt la nivel de sector: Infotestul , Ecouri din Sud (concursuri de creatie la clasele III-IV), Festivalul Mărţişorului, Abacul (de matematică), Cangurul, Concursuri de reviste si multe altele.
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde florela » 08 Dec 2005, 18:40

La noi (Deva) urmeaza sa se desfasoare un concurs national organizat de Parcul National Retezat. In fiecare an organizatorii au fost la inaltime si au trimis si celor care nu au luat premii cate o scrisoare de multumire pentru participarea la concurs.
florela
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Dec 2005, 23:41
Localitate: DEVA

Mesajde dorali » 08 Dec 2005, 21:12

Am participat si noi la concursul "Aripi in padure" si chiar am avut o lucrare aleasa in finala. Acum vrem sa participam si la "Copiii creeaza lumea plantelor".
Mai este concursul "Winners", iar despre el puteti afla de pe
www.minuni.intelidei.com . Pot participa chiar si elevii din clasele I. materiile la care se desfasoara acest concurs sunt: lb. romana, matematica, engleza.
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD

Mesajde florela » 09 Dec 2005, 11:49

Eu am pus la STIRI concursul national de creatie organizat de scoala noastra - SUFLETUL PAMANTULUI ROMANESC IN LEGENDE.

Am primit acum un alt concurs - "OLIMPIADELE CUNOASTERII"-editia I
pentru clasele I - VIII si regulamentul de desfasurare .
florela
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Dec 2005, 23:41
Localitate: DEVA

Mesajde mariro » 09 Dec 2005, 14:08

Asteptam si noi regulamentul, daca vrei sa ni-l trimiti!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde elenat » 09 Dec 2005, 18:57

Si eu sint invatatoare, in Botosani; am clasa a IV-a, si as dori sa aflu despre mai multe concursuri (noi nu sintem informati la scoala decit despre Cangurul).
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Mesajde marikaj » 09 Dec 2005, 20:04

florela scrie:Eu am pus la STIRI concursul national de creatie organizat de scoala noastra - SUFLETUL PAMANTULUI ROMANESC IN LEGENDE.

Am primit acum un alt concurs - "OLIMPIADELE CUNOASTERII"-editia I
pentru clasele I - VIII si regulamentul de desfasurare .


concursul cu legende am transmis prof. de romana si s-a aratat interesata de acest concurs,
asteptam detalii de la "OLIMPIADELE CUNOASTERII" :wink:
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Concursuri scolare

Mesajde alena » 09 Dec 2005, 22:02

Elevii mei participa pe 20 decembrie la EUROJUNIOR.
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde ela » 09 Dec 2005, 23:57

Ar fi dragut sa se poata transmite si regulamentele si termenele de participare pentru concursurile amintite!
Noi de exemplu participam doar la Cangurul, Winners si olimpiadele organizate la nivel de judet (DB)
A mai fost un concurs anul trecut, numit Athena, la care am participat si nu avem nici pana azi rezultatele?!!!!!
Anul acesta avem o naoua incercare la concursul "Universul Cunostintelor", la care asteptam vesti.

Multumesc. :)
ela
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Aug 2004, 21:20

Mesajde florela » 10 Dec 2005, 00:19

Concursul "OLIMPIADELE CUNOASTERII "este organizat de ASOCIATIA "OLIMPICII CUNOASTERII" Bucuresti - perioada de inscriere pana la 16. XII. 2005

Subiectele de concurs sunt de tip grila, prezentate intr-o forma amuzanta, nivel mediu de dificultate, la limba romana, matematica si engleza. Inscrierea costa 7 lei. Se trimit formularele de concurs dupa ce s-a facut inscrierea. Premii.

Alte informatii la nr. de telefon - 021 668 28 20, 0723 275 243, 0746 131 043 intre orele 10 - 16.
e-mail olimpiciicunoasterii@yahoo.com

Tot regulamentul este destul de mare, ca sa-l pun aici.
florela
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Dec 2005, 23:41
Localitate: DEVA

Mesajde dana_t » 10 Dec 2005, 18:00

Va rog sa va interesati daca judetul vostru participa la concursul de matematica "Sorin Simion", Se tine la Scoala Nr. 3 "Ion Pillat" din Pitesti, de regula in ultima sambata inaintea vacantei de Craciun.
Anul acesta se pare ca va fi amanat, din cauza gripei aviare.
Este un concurs foarte serios, iar pana acum organizarea a fost impecabila.

In legatura cu acele concursuri gen Winners, pentru care trimitem bani unor persoane fizice, prin mandat postal si nu printr-un cont in banca, am niste indoieli asupra seriozitatiii...La Cangurul exista un cont in banca, dar si-au dovedit si seriozitatea in timp.... Ma rog, parerea mea....

Numai bine!

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde ela » 11 Dec 2005, 23:43

Multumesc mult pentru informatii.

Ma intereseaza Olimpiada Cunoasterii. Voi trimite mesaj pe adresa data.
Florela este una din organizatoare sau doar participanta?!
Am inteles care e perioada de inscriere, dar cand se sustin probele?

Voi suna!
Multumesc.
ela
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Aug 2004, 21:20

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori