concordanta programa si modele teste nationale

concordanta programa si modele teste nationale

Mesajde caratagina » 14 Dec 2009, 17:53

va deranjez cu o intrebare: in programa la lb romana apar si anumite specii literare, insa in modelele de subiecte niciunul dintre subiecte nu are legatura cu acestea. In concluzie noi mai lucram cu elevii acele specii si apoi ele nu apar in teste si muncim copiii degeaba sau nu le recapitulam si ne trezim ca la testare reprezinta un subiect??? Astept cu interes si nerabdare un raspuns, mai ales ca in zilele acestea libere mai fac la scoala si niste ore de pregatire pentru testarea nationala.
caratagina
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Feb 2007, 23:48

Re: concordanta programa si modele teste nationale

Mesajde maiapavelescu » 20 Dec 2009, 13:41

Mi s-ar părea corect ca cineva competent să ofere răspunsuri clare la această întrebare şi să rezolve inadvertenţe de tipul "articolul" facultativ în programa de clasa aVIII-a şi obligatoriu în programa de evaluare.
Din păcate, şi eu sunt pradă acestei dileme. Încerc să ies din ea, dându-le copiilor să înveţe trăsăturile speciilor, le lucrez pe texte diferite pentru fixare şi înainte de testare citim textele suport.
Şi totuşi, ne poate spune de la cine am putea primi un răspuns avizat?
maiapavelescu
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Iul 2007, 09:44


Înapoi la Teste Nationale si Teze cu subiect unic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori