Stimularea creativitatii la clasa a III-a

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Stimularea creativitatii la clasa a III-a

Mesajde petri » 27 Noi 2009, 11:19

Baiatul meu este incurajat, de mine, sa compuna texte, prin care sa-si exprime trairile, pasiunile, sa descrie ceea ce vede in jur cu ochii sufletului. Se mai practica in scoli exercitiile de creativitate? Cand ajung la liceu ,unii elevi sunt reci si chiar insensibili la arta scrisului. Cum incurajati imaginatia elevilor?
Multumesc pentru opinii.
petri
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Apr 2007, 20:08

Re: Stimularea creativitatii la clasa a III-a

Mesajde valimatiuta » 05 Dec 2009, 14:21

In tot procesul instructiv-educativ creativitatea este un element important, inca din clasa I. Nu-mi dau seama daca petri este si dascal (poate la nivel de liceu) pe langa calitatea de parinte. Daca unii copii sunt ”insensibili la arta scrisului” nu inseamna ca n-au facut expunere -compunere in clasele primare. Ce sa mai vorbim despre creatiile literare, comentariile pe texte, eseurile din clasele de gimnaziu! Elevii cu pricina poate nu sunt talentati, n-au inclinatii spre frumosul din cuvant, n-au vointa sa inlature acest neajuns. Chiar vor sa fie reci.
Dar cine se intreaba nu-si mai aminteste de cand a fost elev? Si-n invatamantul traditional se punea baza pe creatii, in acest caz literare, dar acum cand devine esential acest aspect?
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Stimularea creativitatii la clasa a III-a

Mesajde petri » 05 Dec 2009, 20:05

Raspunsul marcat de retorism nu aduce partucularizari.E de apreciat efortul de a scrie cela cateva randuri,chiar daca nu e constructiv, ci lasa sa se intrevada un ton emfatic. Se fie o permanenta a acestui site ? Pentru cei nobili in preocupari, am gasit sugestii pe suntparinte.ro.
Pentru rememorarea invatamantului traditional ...regret agresivitatea limbajului. Dar, ce folos !
petri
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Apr 2007, 20:08

Re: Stimularea creativitatii la clasa a III-a

Mesajde petri » 05 Dec 2009, 20:11

rectific : particularizari, cele
petri
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Apr 2007, 20:08

Re: Stimularea creativitatii la clasa a III-a

Mesajde valimatiuta » 06 Dec 2009, 22:18

Poti sa mai rectifici si ”partucularizari”. Fara efort, retorica, ton emfatic! Ce constructiv doreai?
Am omis sa te felicit pentru ”preocupari(le) nobile” ale unui parinte vizavi de creatiile literare ale copilului. O fac acum.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Stimularea creativitatii la clasa a III-a

Mesajde petri » 07 Dec 2009, 17:00

Pentru educatorii suparati pe Mos Nicolae ca nu le-a adus bomboane, subiectul e inchis ! Multumesc pentru timpul acordat.
petri
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Apr 2007, 20:08

Re: Stimularea creativitatii la clasa a III-a

Mesajde rofi3 » 07 Dec 2009, 18:01

Buna seara,
Imi pare bine ca ati gasit raspunsurile dorite pe Suntparinte.ro , cat despre bomboane ne-am obisnuit sa nu primim si oricum uneori nici nu mai le asteptam .
Cat despre inchiderea topicului , acest lucru poate sa-l decida doar echipa de administratori.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Stimularea creativitatii la clasa a III-a

Mesajde petri » 07 Dec 2009, 19:01

Buna seara si dvs. rofi3 si echipei didactic.ro,
Subiectul pus in discutie ma interesa ca parinte, de aceea am ales aceasta sectiune. Aprecieri pentru site, dar probabil alte subiecte sunt mai atractive si au parte raspunsuri mai concrete. Cat despre bomboane...era o expresie, ca sa nu uitam ca educam copii. Abatuti ,fara bani,educatori si parinti suntem in aceeasi barca(asa,imi place sa cred ) .Cu consideratie, petri
petri
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Apr 2007, 20:08

Re: Stimularea creativitatii la clasa a III-a

Mesajde valimatiuta » 07 Dec 2009, 21:27

Eu nu am de ce sa ma supar si cu atat mai putin pe Mos Nicolae, ”cat despre bomboane ne-am obisnuit sa nu primim si oricum uneori nici nu le mai asteptam”. (rofi3 -multumesc!)
Sa va aduca si voua Mos Craciun multe bucurii si o mai buna comunicare cu doamna invatatoare (dl. inv.)!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori