dirigentia la educatoare

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde sportiv » 13 Noi 2009, 21:57

Ce inseamna doamna.ca ,,ni s-a cominicat"? Era ,cumva, un comunicat catre tara?De ce ,Doamne, nu avem curajul responsabilitatii? Cititi,va rog,legislatia!De ce cei de la ISJ au mai multe (bune) capete?
Seara placuta!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde miha77 » 13 Noi 2009, 22:38

PUR SI SIMPLU NI S-A SPUS CA PENTRU A PRIMI CEI 10% VA TREBUI SA INTOCMIM ACEA PLANIFICARE IAR PENTRU ORA ACEEA SAPTAMANALA VA TREBUI SA NE SEMNAM IN CONDICA.
miha77
 
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mai 2007, 20:26

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde marianaari » 13 Noi 2009, 22:47

Oare cand mergem cu grupa mica la baie si ii invatam sa se spele pe maini nu este dirigentie? Dar cand ii invatam sa manance singuri, dar cand ii invatam sa se imbrace,sa se dezbrace, sa isi lege sireturile, discutiile cu parintii la sosirea la gradinita si la plecarea copiilor acasa...si multe, multe altele,zilnic, cum s-or fi numind? Nu scriem destul? Chiar trebuie sa mai punem si toate acestea pe hartie? Oare cand vom ridica si noi capul si vom spune raspicat ce avem de spus? Cand vom fi capabile sa ne facem ascultate?
marianaari
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Ian 2007, 22:00

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde sportiv » 13 Noi 2009, 22:57

Doamna,nu am vrut sa va supar,dar, va rog cititi dumneravoastra ceea ce se spune despre aceasta stare de fapt in lege!Apelati si la parerile colegilor de pe forum ,via-a-vis de aceasta problema!Nu mai traiti cu ideea ca cei de la ISJ sunt cei mai cei!( Sau sunt?,au mai multe capete decat noi?)
P.S. Va rog sa nu mai scrieti cu litere mari (Nu pot citi decat ,,normal''!Daca va spuneau ca trebuie sa scrieti in condica si vreo 3-4 ore de alte activitati de ,,dupa-amiaza' desigur fara vreun temei legal ,cum ati fi reactionat?Ati fi scris;dar daca va controlau?)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde miha77 » 14 Noi 2009, 14:33

Nici eu nu am vrut sa supar pe nimeni, am scris doar ceea ce ni s-a spus si noua.Nu sunt de acord cu aceasta "noutate" ,cum au mai spus si alte colege facem dirigentie cu copiii toata ziua , cu parintii la fel, si la sosirea copiiilor si la plecarea acestora si nu vad vad de ce sa mai scriem atata, de ce trebuie sa ne acoperim mereu cu hartii, de ce atunci cand ne vine o inspectie ni se cere prima data teancul de hartii si nu se verifica ce stiu copiii, eu una nu am facut nici o planificare, vroiam sa aflu si parerile altor colege atata tot.
PS: Literele mari le-am folosit intamplator ,nu am vrut sa subliniez nimic si nici nu m-am suparat.
miha77
 
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mai 2007, 20:26

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde sportiv » 14 Noi 2009, 18:20

Inca o data scuze!Eram prea intrigat,daca se poate spune asa,vis - vis de aceaste ore si interpretari de lege.(Sa nu ne auda nimeni,pana dupa alegeri nu va veni nicio inspectie,si daca va veni,nicio problema-noi stim ce e mai bine in clasa noastra)!ma simt obligat afolosi litere mari :D ,pentru care imi cer scuze!CE PREGATIRE SUPLIMENTARA,IN AFARA DE CEA,,POLITICA'' AU AI NOSTRII COLEGI CARE FAC INSPECTII!De ce pot ei influenta activitatea unui nemetodist,(dupa o ora, sau 4 ore?) :(
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde miha77 » 14 Noi 2009, 19:52

Aveti perfecta dreptate domnule,doar noi stim cel mai bine ce e la noi in clasa si mai ales ce e mai bine pentru copiii nostri pentru ca pana la urma ei sunt cei mai importanti.Parerea mea e ca politica nu ar avea ce cauta in invatamant.
miha77
 
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mai 2007, 20:26

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde sportiv » 14 Noi 2009, 20:31

Doamna, faceti-va treaba,lasati loc de ,,buna ziua'', in rest ,,Dumnezeu cu mila"! Aici este singura speranta!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde statia » 16 Noi 2009, 20:31

Bună!
Sunt director adjunct la o școală dintr-o comună a județului mureș.În 12.11.2009 am primit vizita unei echipe ISJ formată din patru inspectori. Am fost întrebată de ce nu sunt consemnate în condică orele săptămânale la dispoziția părinților, activitățile extrașcolare și cele cu elevii conform ordinului 5132 din 10.09.2009 care este valabil pentru toți cei care primesc 10%.
Nu avem ce face, întocmim documente,documente, documente...
statia
 
Mesaje: 3
Membru din: 09 Feb 2008, 19:55

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde sportiv » 16 Noi 2009, 20:40

Pentru ce nivel de invatamant v-au intrebat? Cel putin la clasele I-IV le-ati prezentat schemele orare si planurile de invatamant?
Daca a fost asa ,cum au interpretat ordinul? (erau toti PD-L-isti? :D ,n-am nimic impotriva lor,ci doar cum au ajuns acolo!)
P.S Vor mai veni ,cel mai degraba in preajma viitoarelor alegeri!
P.S. (la P.S.) Ce-au scris in condica de inspectii vis-a-vis de acest (aberant) ordin?
(Bine ca s-a terminat)! :D
Niciun fel de P.S.(Doar ei au inteles ca primim 10% pentru scrierea in condica!-SARACII cu D.....!) ACESTA ESTE INVATAMANTUL, ACESTIA SUNT ,,iNTELEGATORII" (politici) DE LEGE! (ma rog,ordin)!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Anterior

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori