invatamant privat

invatamant privat

Mesajde iuliaot » 25 Iul 2009, 11:19

Buna! umele meu este Iulia, am obtinut anul acesta un post titularizabil in urma concursului din 15 iulie intr-o gradinita de stat dar doresc sa lucrez intr-o gradinita privata de la 1 sept. Problema e ca vreau sa-mi pastrez titulatura la stat si nu stiu cum sa procedez... Cred ca ar trebui sa incerc o detasare dar nu stiu daca se accepta doua miscari intr un singur an...Daca mai este cineva intr-o situatie similara sau ma puteti ajuta cu o informatie va rog sa mi raspundeti aici.Va multumesc!
iuliaot
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Ian 2006, 13:31

invatamant privat

Mesajde comanescuelena » 25 Iul 2009, 23:13

Buna seara ,

Ca sa puteti lucra in invatamantul privat ,si ca sa va pastrati titulatura , puteti lua concediu de studii sau concediu fara plata un an de zile .
Asta ar fi singurele oportunitati ca sa nu pierdeti titulatura .
Puteti macar sa incercati una din variantele acestea daca va convine si la anul vedeti atunci ce sanse mai aveti de a pastra titulatura.
comanescuelena
 
Mesaje: 59
Membru din: 10 Apr 2006, 18:51
Localitate: Buzau

Mesajde mel_grosu » 26 Iul 2009, 07:18

Puteti lucra in paralel in ambele gradinita, sunt educatoare care fac acest lucru.de titularizare sau detasare la particular nu am auzit
mel_grosu
 
Mesaje: 31
Membru din: 03 Mai 2008, 18:29

Mesajde mel_grosu » 26 Iul 2009, 11:23

Draga rory, eu personal nu am lucrat.Sunt la o gradinita PN si mi-ar fi foarte greu, dar cunosc educatoare care lucreaza la prelungit si isi pot organiza timpul in asa fel incat sa fie dupa amiaza la orelungit, aceasta presupune ca si gradinita particulara sa aiba tot PP.am dat o idee cuiva care are timp, fara obligatii familiale.
mel_grosu
 
Mesaje: 31
Membru din: 03 Mai 2008, 18:29

Multumesc!

Mesajde iuliaot » 26 Iul 2009, 11:33

Multumesc celor care mi-au raspuns deja!Trebuie sa stiti ca exista detasarea la privat daca gradinita este acreditata, insa nu stiu exact ce fel de detasare se poate obtine ... cred ca in interesul invatamantui dar nu sunt sigura ...cei de la inspectorat nu sunt prea generosi cu informatiile mai ales in perioada asta...Ma gandeam ca o sa gasesc pe cineva care a trecut printr-o situatie similara...Cat despre lucrul in doua gradinite crede-ma ca nu merita efortul, am lucrat si 11 h/zi deci stiu ce spun:P Iar de varianta concediului fara plata stiam,insa nu-mi surade, ma gandesc ca ar trebui sa lucrez ilegal la parti sau cum naiba??? Succes tuturor!Astept in continuare raspunsuri...
iuliaot
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Ian 2006, 13:31

Re: invatamant privat

Mesajde camelia_n » 12 Noi 2009, 15:49

Intradevar Iulia, exista detasarea in interesul invatamantului de la stat la particular, numai ca nu se poate si invers decat daca gradinita este acreditata.Pt aceasta trebuie sa te interesezi la insp in legatura cu actele care-ti trebuie dupa care depui dosarul.Sper ca nu am raspuns prea tarziu.Acum am vazut subiectul.Succes!!!
camelia_n
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Noi 2009, 15:32


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori