probleme la clasa I

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

probleme la clasa I

Mesajde selly » 15 Oct 2009, 12:07

Buna ziua tuturor! Sunt noua printre voi; am aflat de acest site datorita unui alt parinte a carui copil studiaza in aceeasi clasa cu fiul meu.
Fiul meu, in varsta de 6 ani, a inceput plin de entuziasm clasa I in acest an. Prima sedinta cu parintii a avut loc in prima saptamana de scoala unde s-au facut schimburi de informatii intre parinti si invatator, s-au stabilit cateva reguli si s-a constituit comitetul de parinti . Totul bine pana aici. In urmatoarele zile s-au cumparat caiete speciale, manuale etc.
Acum, dupa o luna de scoala, datorita faptului ca majoritatea parintilor suntem nemultumiti de comportamentul invatatoarei am solicitat o noua sedinta in care sa discutam anumite aspecte cu d-na invatatoare, iar dumneaei ne-a refuzat spunandu-ne ca nu are timp de sedinte si ca sedintele nu se tin cand au parintii chef, ci atunci cand considera ea necesara una. Noi ( presedinta comitetului de parinti, impreuna cu cativa parinti prezenti in acel moment ) am incercat sa-i explicam ca e important pentru noi sa putem vorbi cu dumneaei , dar nu putem face acest lucru in clasa in prezenta copiilor. Mentionez ca dupa ore nu are niciodata timp.
Problemele noastre sunt urmatoarele :
1.Normele de conduita si educatie primite de copii de acasa sunt puse la indoiala de dumneai in fata copiilor ( cateodata si in fata noastra ). EX. : "Tu nu trebuie sa faci cum spune mama ta ci cum iti spune inimioara ! " - referindu-se la felul in care vorbeste, se aseaza, mananca etc. ; SAU : am vazut ieri o mamica atunci cand ii facea observatie fiului ei pentru faptul ca e dezordonat si l-a rugat sa nu-si puna penarul in ghiozdan fara sa puna creioanele la locul lor, iar invatatoarea i-a luat mamicii penarul din mana , l-a inchis si i-a zis pe un ton impertinent sa-l lase asa, apoi a repetat fraza cu inimioara , specifica ei. Nu mi se pare normal ca un cadru didactic sa conteste regulile de comportament si educatie al parintilor , mai ales fata de copii.

2. Retine in clasa caietele si manualele copiilor, pe motiv ca trebuie pregatite de ea, fiecare pagina completata cu modelul grafic din urmatoarea lectie. Am inteles asta pentru caietele normale , dar cele speciale si manualele nu au nevoie de asta. Atunci cand le-am cerut acasa pe toate pentru a putea verifica activitatea copilului meu in clasa a trebuit sa ma rog 4 zile la rand de ea sa mi le incredinteze. Nu va puteti inchipui ce dezamagita am foat cand am vazut caietul de clasa al fiului meu aproape gol. Pe fiecare pagina avea modelul grafic facut de d-na invatatoare, dar sub era completat pe unele pagini 2 randuri, iar pe altele nimic. Cand am intrebat-o pe doamna invatatoare, mi s-a raspuns ca e bine atat cat face si daca pentru ea e suficient, sa fie si pentru mine. :shock: Copiii nostri nu au caietele si manualele macar pentru a putea recupera acasa. Pt manuale si caiete speciale doamna a motivat ca nu le da acasa copiilor pentru a nu fi nevoie sa le care ei in fiecare zi. Mi se pare o tampenie, nici un copil de clasa I nu merge singur la scoala si nici nu-si cara ghiozdanul, tocmai din acest motiv - greutatea. Dar cred ca am dreptul ca parinte sa supraveghez activitatea copilului meu la scoala.
Am pus problema celorlalti parinti si am ramas complet uluita de faptul ca si copiii lor au caietele aproape goale, ca refuza acasa sa faca temele motivad faptul ca doamna nu le cere mai mult de 2, 3 randuri si in concluzie nici acasa nu vor sa faca mai mult.
Mentionez ca sunt 12 copii in clasa, iar doamna invatatoare se plange ca nu are timp pentru toti.
3. Lipseste foarte mult din timpul orelor ( dovada stau prostiile care le fac cei mici lasati nesupravegheati ), doamna fiind ba pe la sedinte, ba e de servici pe scoala, etc.
4.De fiecare data cand eu sau alti parinti am incercat sa o abordam se scuza ca nu are timp si ne scoate afara din clasa.

Ar mai fi multe detalii, marunte, dar nu fara importanta. Va rog ajutati-ma cu raspunsuri : cum putem face ca doamna invatatoare sa accepte o sedinta cu parintii? Ce masuri putem lua?
Suntem doar niste parinti ingrijorati de faptul ca se poate ajunge in situatii greu de recuperat daca se pleaca cu acest ritm inca din clasa I. Copiii nostri au facut gradinita, cei mai multi dintre ei stiu sa faca scaderi si adunari, sa scrie cu litere de tipar, etc. Nu cred ca tinandu-i in clasa si punandu-i zilnic sa coloreze ( nu vorbesc aici de caiete speciale, ci de carti de colorat ) si sa faca 2 randuri de bastonase, vor fi in stare sa scrie in curand. Le tremura inca manuta, nu sunt siguri pe ei atunci cand scriu...au nevoie de exercitiu. Din pacate pentru doamna invatatoare e suficient si 1 rand.
selly
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Oct 2009, 11:11

Re: intrebari...

Mesajde rofi3 » 15 Oct 2009, 17:28

Buna ziua,

Va trebui sa insistati. Daca doamna invatatoare nu vrea sa faca o sedinta si sa discute cu dvs. va trebui sa mergeti la directoare si sa discutati cu dansa . II prezentati ce va nemultumeste si o rugati sa vorbeasca cu persoana in cauza. Ar fi bine sa merga mai multi parinti.
Sper sa discutati si sa fie mai bine....
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: probleme la clasa I

Mesajde sportiv » 15 Oct 2009, 21:15

Se pare ca este lipsa de comunicare.Activitatea la clasa I depinde de foarte multi factori care ar trebui sa fie luati in seama atat de catre invatator,care nu este intangibil in clasa ,,lui",cat si de catre parinti,care ar trebui si ei la randul lor, sa gaseasca o cale de comunicare,Conducerea scolii trebuie sa cunoasca aspectele acestea.
La 1. Incercati sa nu intrati in contradictie cu spusele invatatoarei vis-a-vis de ce conduita sa aiba elevul la scoala!
2 .Copiii nu au ce sa ,, recupereze" acasa deoarece la clasa I nu se dau teme-asta presupune sa se lucreze in clasa pe caietele pe care le au si nu este nimic ,,secret" ,nici macar cele speciale!
3.Este neplacut daca lipseste,mai ales in timpul orelor,cand, de fapt,invatatorul de la clasa I,nu prea are timp liber nici macar in pauze.Este de competenta directorului,a consiliului de administratie, sa analizeze aceasta situatie,dar, pe probe, nu pe vorbe!
Dumneavoastra,parintii,nu puteti sa luati,,masuri",asa cum spuneti,puteti doar sesiza anumite neajunsuri care va supara.Sunt organe competente (sper) care vor analiza situatia si vor dispune masuri.
P.S. Si eu am clasa I (invatator fiind).Incercati sa nu va panicati,cautati calea cea mai buna pentru iesirea din impas! Succes!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: probleme la clasa I

Mesajde cristina_gl » 28 Oct 2009, 16:30

Si eu sunt de parere ca trebuie sa ajungeti la un compromis. Unele dintre acuzatiile pe care le aduceti invatatoarei nu mi se par atat de... tragice. :) Asa cum a spus si sportiv, acasa copiii n-ar trebui sa mai ,,recupereze" ceva. Sunt inca prea mici pentru a fi incarcati cu teme, de aceea s-a si renuntat la acest aspect in clasa I. Apoi, intrevad in atitudinea invatatoarei (cea cu ,,inimioara") o incercare de a respecta copilul cu particularitatile lui. Sigur, n-ar trebui sa faca asta anuland autoritatea parintilor, de aceea trebuie sa vorbeasca cu dumneavoastra. Celelalte aspecte: iesirea din clasa, refuzul de a comunica dupa ore... nu mi se par in regula. Incercati s-o convingeti sa accepte o zi pe saptamana pentru consultatii, si atunci ar trebui sa-si faca timp sa va asculte. Daca va fi nevoie sa ajungeti la directorul scolii, incercati sa fiti cat mai diplomati si sa va expuneti cu obiectivitate punctele de vedere, fara s-o puneti la zid pe invatatoare. Altfel... va fi greu si pentru dumneavoastra, si pentru director si pentru invatatoare. Dar si pentru copii. Succes!
cristina_gl
 
Mesaje: 112
Membru din: 14 Ian 2004, 11:14
Localitate: Galati

Re: probleme la clasa I

Mesajde felixmunteanu » 29 Oct 2009, 21:04

Citesc si ma crucesc! Parca e ceva SF.
1 Cum sa tina caietele si manualele la scoala? Eu am 26 de copii, nu 12, dar zilnic duceau copiii caietele acasa, corectate si cu semnele grafice incepute pentru a doua zi. Copiii stiau ca nu au voie sa scrie in ele acasa si era ok. Teme nu le dadeam, dar, daca scriau mai urat sau cu greseli, ii rugam pe respectivii sa scrie putin si acasa. Parintii insa TREBUIE sa vada caietele tocmai pentru a exersa, daca e cazul.
2. Apropo de cat scriem in clasa. Eu sunt adepta scrisului putin, dar bine. Astfel ca la clasa I scriem 3-4-5 randuri cu un semn. Cand apar cuvintele si propozitiile, acestea vin in continuarea acestor randuri. Am vazut si caiete cu cate o pagina de liniute. La ce bun corvoada? Igiena scolara spune ca la clasa I scrisul efectiv nu trebuie sa depaseasca 5 minute. Bun, dar sa nu scrii deloc??? Nici in caiet, nici in cel special??? Si sa nu vrei sa arati caietele parintilor???
3. Cum sa nu vrea sa stea de vorba cu parintii? Invatatoarea e obligata sa organizeze intalniri cu parintii la cererea lor, nu dupa bunul ei plac. Noi stam la clasa 3-4-5 ore, dar ziua de lucru nu se opreste aici. Inteleg sa scape trenul sau autobuzul, dar...
4. Si-apoi cu "inimioara" m-a dat gata. Pai de ce nu le spune sa nu asculte de parinti daca inimioara ii indeamna sa faca o calatorie cu masina unui necunoscut?

Am o intrebare: e singura invatatoare din localitate?
Daca da, va trebui sa gasiti o cale de comunicare, dar cu diplomatie, eventual cu concursul directoarei. Dupa cum va indeamna si colegii de mai sus, pastrati-va calmul pentru ca mie imi miroase a razbunare in caz contrar.
Daca nu ....
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: probleme la clasa I

Mesajde valimatiuta » 07 Noi 2009, 14:33

In orice judecata se asculta ambele parti, apoi se trag concluzii (sentinta). Nu stim versiunea doamnei invatatoare in cauza. Asa ca ar fi bine sa intervina si altcineva care cunoaste cat de cat situatia. Nu ca aici s-ar da verdicte dar poate se iau atitudini nedrepte fata de un coleg. N-as lua situatia redata neadevarata pentru ca mi se par multe lucruri imposibile dar ar fi injust sa ”deliberam” fara parerea doamnei inv. sau altcineva din anturaj ori chiar alt parinte, de orice parte ar fi. Nu?
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: probleme la clasa I

Mesajde sportiv » 07 Noi 2009, 17:19

Corect! Asteptam pozitia doamnei invatatoare!-,,juridic" vorbind,asa cum ne-a sugerat cineva.Problema este cat timp asteptam?:o saptamana, o luna,2 luni ,pana la Pasti...sau ne dam cu parerea!?
Numai bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: probleme la clasa I

Mesajde rmanu » 08 Noi 2009, 22:30

Domnilor, ce vad eu aici?Pai se poate sa intalnim asa ceva?Uitati de asta se duce invatamantul nostru de rapa.Si eu sunt cadru didactic si de asemenea parinte la clasa a II-a.Mi-am mutat de curand fetita in clasa paralela din aceasi motive care au fost expuse aici.Sunt adepta muncii asidue la clasa,dar, dragii mei ,eu faceam acasa cu fetita suplimentar de 5 ori mai mult decat facea invatatoarea la clasa.Clasa o stiu de la gradinita , colega mea a muncit pe branci cu copiii tocmai ca sa-i dea invatatoarei clasa buna si ce credeti ca face doamna? Este "super indulgenta " cu copiii.Jumatate sunt pierduti,sunt curioasa cand vor ajunge in clasa a V-a cum se vor prezenta si cum isi va spala doamna rusinea in fata profesorilor.Degeaba discutam cu conducerea va asigur eu ca nu are nimeni ce sa-i mai faca.Ar mai fi foarte multe de spus despre caracterul doamnei invatatoare dar ar trebui sa scriu un roman in toata puterea cuvantului.














4





5
rmanu
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Aug 2009, 22:56

Re: probleme la clasa I

Mesajde rofi3 » 09 Noi 2009, 12:49

Buna ziua,

Ce ati dorit sa postati cu mesajul ?Subiecte, ca nu apare nimic. VA rog sa modificati mesajul si sa adaugati ce doriti sa contina ..
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: probleme la clasa I

Mesajde sportiv » 05 Dec 2009, 21:35

rmanu
Aveti dreptate! Din cauza invatatorilor,care ii invata pe copii sa scrie,sa citeasca si sa socoteasca se duce invatamantul nostru de rapa!Daca tot sunteti cadru didactic,poate ne spuneti si specialitatea,va recomand sa va analizati prestatia pe forum,despre alta prestatie nu e cazul sa discutam!(Sper sa nu aveti trei facultati:educatie,fizica si sport) :P
Scuze pentru profesorii de ed.fizica si sport,pentru care am stima cuvenita,eu insumi fiind sportiv (de ceva performanta)!
Numai de bine!
(Astept romanul :D )
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: probleme la clasa I

Mesajde roxanabadea » 07 Ian 2010, 10:17

Domnule ''sportiv'', va citesc postarile si ma bucur tare mult ca sunteti invatator clasa 1. imi place stilul dvs direct de a spune lucrurilor pe nume. de aceea v-am si ales pentru a va pune urmatoarea intrebare. Spuneti-mi, va rog, cine si cu ce greseste la urmatoarea faza: la clasa 1 in care invata fiica mea, li s-a dat ca tema de vacanta sa transcrie anumite probleme la mate. pentru ca nu invatasera la scoala toate literele din text, am simplificat in felul urmator:''diana+ laura=?mere'' (nu puteam scrie ''cate mere au diana si laura in total?). ok... pentru ca fiica mea a scris si pe ''D'' desi nu l-au invatat, a fost certata luni. marti, li s-a dat sa scrie in caietul de abecedar, copiere urmatorul text , cu toate literele:''mos craciun are o sanie cu un iepure. acum sta la (in carte era desenata o fereastra) fereastra. noi cantam!''. am sunat-o pe invatatoare sa o intreb cum sa scrie, daca nu stiu literele? ''pai copiii destepti, stiu sa scrie, chiar daca nu au invatat''. ok, am dovedit ca ana e ''copil destept'' si a scris tot, corect, caligrafic.... (urmau sa treaca la ''ce'', fara sa il invete pe sh, s, p, f,i din a,t). Buuun, si pina aici ... ieri trec la ''ce''. au in abecedar de scris :''cercel'' daaar, ''nu scrieti ''ceas''pentru ca nu l-ati invatat pe s!''. cum, doamne iarta-ma, sa mai intelg ca trebuie sa faca lectiile copilul? dupa programa, dupa ce spune invatatoarea, sau dupa ce stie copilul?!
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: probleme la clasa I

Mesajde sportiv » 07 Ian 2010, 15:11

Din ceea ce am sa spun acum,va rog, fiecare parte sa ia ce crede ca e mai bine!
Revin cu ideea ca peste tot in lume,in orice domeniu, exista:,,carpaci,meseriasi si artisti"(adevarat ca cei din urma sunt foarte putini)!
Prima grija,daca nu sarcina, a unui invatator (cadru didactic) este sa cunoascaprograma scolara.[u],elevii pe care-i are,parintii acestora,baza materiala a scolii s.a.
Exista,la inceputul fiecarei clase,obligativitatea testelor pentru evaluarea initiala,din rezultatele carora, printr-o interpretare pragmatica,invatatorul trage anumite concluzii-(urasc termenul de ,,clasa omogena").
Punctual,la ceea ce scrieti dumneavoastra,parerea mea este:
-la clasa I [u]nu se dau teme
de niciun fel (peste tot ,insa,invatatorii vor ,,mai mult",asa ca pentru vacanta elevii primesc de ,,munca" (daca tot e vacanta :D )
-a)probleme, de regula,se fac oral cu scopul de a pregati gandirea elevului pentru perioada cand vom si scrie dupa ce, la limba romana am facut destule litere pentru a o putea scrie (pe problema),indiferent cate,alte, litere mai stiu unii dintre copii;
b)admit unele greseli in manuale,care sunt,dar invatatorii trebuie sa le cunoasca si sa le corecteze-evident cu copiii in clasa;
c) se poate lucra cu diverse auxiliare,nu neaparat din comert,dar si facute ad-hoc prin laboratoarele AeL,(xerox),acolo unde exista,(daca nu pe banii cuiva) si, adevarat nu pentru ,,toata lumea";
d) ,,gestionarea'' nepartinica a rezultatelor la teste,de orice fel,care poate fi oglinda elevului pentru invatator.
Nu cunosc inv. fiicei dv si nici nu vreau sa-mi dau cu parerea asupra a ceea ce face,ca nici n-am cum.Eu am punctat aici doar parerea mea ,care nu este ,neaparat,cea mai buna si nici nu vreau sa supar pe nimeni.
Incercati sa cunoasteti indeaproape clasa fiicei dv,pe inv si sa gasiti solutii impreuna!
Numai rezultate bune!
N-am vrut toate sublinierile,dar asa au iesit-trebuie sa mai exersez la calculator! :mrgreen:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: probleme la clasa I

Mesajde roxanabadea » 07 Ian 2010, 16:31

multumesc frumos pentru raspunsull prompt si detaliat.
sper ca am priceput ceea ce trebuia!
... mda.. se pare ca nu toti se incadreaza in aceleasi tipare...
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: probleme la clasa I

Mesajde sportiv » 07 Ian 2010, 18:25

Calea amiabila mi se pare a fi cea mai corecta!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: probleme la clasa I

Mesajde roxanabadea » 09 Ian 2010, 01:18

multumesc frumos. da, stiu ca nu am mentionat pe forum nici macar orasul din care suntem, asa ca nu aveti de unde sa o cunoasteti pe invatatoare, sa ii tineti partea, sau, din contra. pe cale amiabila vom rezolva toate problemele pe care le avem. e prima oara cind nu asteptam deloc cu placere sedinta cu parintii, ca, iata,, dupa 3 luni de la inceputul scolii, suntem multi dezamagiti. probabil ca s-a-ntrerupt firul comunicarii intre noi, parinti-invatator... Va doresc o seara buna.
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Următorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori