sugestii titluri panouri din clasa

sugestii titluri panouri din clasa

Mesajde smiley_tgv » 08 Sep 2009, 23:21

Buna seara!
Anul acesta voi avea clasa I. primul meu an in care nu voi mai avea simultan. Pe o parte imi pare rau, pe alta ma bucur. O sa vad cum e.
Pentru ce va cer ajutorul:

As vrea sa gasesc o modalitate de a pune "titluri" panorilor din clasa. Stiu ca este indicat sa folosim cat mai mult imaginile, insa, treptat vor sti sa citeasca si vreau ca panorile sa aibe titluri.
As fi vrut sa gasesc ceva, ca niste sabloane, cu ajutorul carora sa pot forma titlurile pe autocolant(sa fie mai usor de lipt). am o varianta, insa literele ies prea mici.
As fi recunoscator si pentru un link sau o firma ce se ocupa (si) cu asa ceva.
Inca ceva:
are cineva vreun alfabetar cu inventar(lista cu nr de bucati pentru fiecare componenta)? As vrea sa imi fac eu propriul alfabetar, insa lipsa de experienta isi spune cuvantul: nu stiu cate bucati sa fac din fiecare litera/silaba?

Va multumesc,
Smiley_tgv
smiley_tgv
 
Mesaje: 52
Membru din: 22 Ian 2007, 20:16

Re: sugestii titluri panouri din clasa

Mesajde lilidani » 10 Sep 2009, 08:23

Eu am pus exact titlurile ariilor curriculare. Nu e creativ, nici expresiv, dar e simplu.
Pentru alfabetar nu cred că există un număr de inventar: creezi atâtea litere/silabe câte crezi că îţi vor fi necesare. În lecţii, scrii doar cuvinte/enunţuri care se pot scrie cu ceea ce ai. (Mama are o masă mare- nu scrii dacă nu ai silaba "ma" de trei ori, ori o poţi forma din literele "m" şi "a"). Cu timpul, vei dobândi experienţă !
Particula tgv vine de la Târgovişte? Este în oraş o firmă care să ocupă cu colantare, e posibil să îţi fie de ajutor. Dar, mai bine, îţi creezi propriile şabloane de litere, ca să nu mai cheltuieşti prea mulţi bani ! Era un tip de hârtie glace care avea pe spate litere; mai sunt şi nişte jocuri, cu litere şi cifre din plastic....
Succes !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: sugestii titluri panouri din clasa

Mesajde smiley_tgv » 10 Sep 2009, 11:29

da, lilidani, tgv vine de la Targoviste.
Multumesc de sfaturi.
referitor la alfabetar, asta vroiam sa zic:P ca nu stiu cate silabe/litere trebuie sa fac din fiecare, insa am sa mai caut pe la edituri, poate gasesc ceva.

ce firma se ocupa cu colantare in Targoviste? cred ca s-ar merita investitia daca ar putea sa le refolosesc an de an :D
Daca poti, cred ca ar fi mai bine sa imi raspunzi cu firma pe privat, sa nu se considere reclama...
Multumesc inca o data!
smiley_tgv
 
Mesaje: 52
Membru din: 22 Ian 2007, 20:16

Re: sugestii titluri panouri din clasa

Mesajde lilidani » 10 Sep 2009, 14:09

Mă voi interesa şi îţi voi spune.
Probabil luni, pentru că până atunci voi fi plecată la un curs, la Bucureşti.
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24


Re: sugestii titluri panouri din clasa

Mesajde lilidani » 15 Sep 2009, 19:06

Firma despre care ţi-am vorbit este pe undeva, pe lângă magazinul Chindia; pe o străduţă care iese spre Poarta Bucureştilor; îmi pare rău, dar nu am aflat cum se numeşte. Totuşi nu cred că e prea greu sau imposibil de găsit.
Succes !


___________________________-
http://de-ale-scolii.blogspot.com
http://confidentze.blogspot.com
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: sugestii titluri panouri din clasa

Mesajde smiley_tgv » 27 Oct 2009, 20:21

revin cu ceva poze.
pana la urma asa mi-a iesit (mie imi place)
Fişiere ataşate
SPM_A1685.jpg
smiley_tgv
 
Mesaje: 52
Membru din: 22 Ian 2007, 20:16

Re: sugestii titluri panouri din clasa

Mesajde lilidani » 28 Oct 2009, 16:47

DA, chiar au ieşit bine. Felicitări !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: sugestii titluri panouri din clasa

Mesajde ficosu_ina » 05 Noi 2009, 12:25

Iata cateva panouri realizate de mine pentru infrumusetarea clasei.
Fişiere ataşate
cls I 014.jpg
Fotografie0428.jpg
Fotografie0426.jpg
Iata cateva panouri realizate de mine pentru infrumusetarea clasei.
ficosu_ina
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Mar 2008, 18:19


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator