Tema pentru vacanta

Tema pentru vacanta

Mesajde ang3lik » 27 Oct 2009, 19:34

Le veti da teme elevilor in aceasta vacanta ? Eu as vrea sa le dau, dar stiu ca se luase hotararea de la minister de a interzice temele pentru vacanta... E adevarat? :?
ang3lik
 
Mesaje: 124
Membru din: 15 Iul 2009, 16:35

Re: Tema pentru vacanta

Mesajde felixmunteanu » 27 Oct 2009, 19:41

Lasati-i in pace! O saptamana zboara, nu trece, si mergem mai departe. Sa citeasca, dar ... ce teme? Eu n-am dat teme niciodata in vacantele mici, doar de citit (de voie). In vacanta mare, de obicei, lucreaza in caietul de vacanta fiecare cat poate. Cum ar fi ca, in concediu, sa ni se ceara sa facem proiecte???
Cat despre minister... care minister? :wink:
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Tema pentru vacanta

Mesajde ang3lik » 28 Oct 2009, 15:47

Aveti dreptate. Si eu tot la lectura ma gandeam, eventual sa intocmeasca si o fisa de lectura.
Multumesc pt raspuns!
ang3lik
 
Mesaje: 124
Membru din: 15 Iul 2009, 16:35

Re: Tema pentru vacanta

Mesajde valimatiuta » 02 Noi 2009, 21:28

Bravo, felixmunteanu! Imi place: ”care minister?”
Cat despre temele de vacanta -copiii care sunt interesati citesc oricum, doar ca au nevoie de recomandarea unor lecturi la nivelul lor. Pentru vacantele mai mari de o saptamana sau cea de vara le sugerez autorii care vor fi studiati in perioada urmatoare sau anul scolar viitor. Nici niste recomandari matematice nu strica!

Se spune de sus: nu dati tema de vacanta, nu depasiti programa, gata cu meditatiile! Dar rezultatele de prestigiu se obtin in clase numeroase, cu ora fix de 45 min, in activitati centrate pe elev? Cei care au ajuns acolo ... au uitat cate eforturi au depus pentru o cariera de succes? Ori se considera ”victime” ale invatamantului traditional?!

Nu ca ar fi convenabila supraincarcarea elevilor dar de ce nu se lucreaza accentuat (ca tot suntem europeni) la ce am auzit de pe vremea prim ministrului Roman: aerisirea programelor. Am scos una, am inserat alta si uite-asa batem hora pe loc: tot asa si iar asa .... .

S-avem parte de bine!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori