examene sau teze cu subiect unic

Mesajde rofi3 » 01 Sep 2009, 19:51

Inca nu se stie exact , caci Proiectul noului cod al educatie inca este in dezbatere.

Moderator forum,
Georgiana Ravici
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

examene sau teze cu subiect unic

Mesajde razvan_h95 » 01 Sep 2009, 22:49

imi poate explica si mie cineva da in anul scolar 2009-2010 se vor da teze cu subiect unic sau examene de capacitate sa altceva????
multumesc pt colaborare.[/code][/quote]
razvan_h95
 
Mesaje: 4
Membru din: 01 Sep 2009, 22:35

Re: examene sau teze cu subiect unic

Mesajde lacarmina » 12 Sep 2009, 11:21

Noua ni s-a spus la consfatuiri ca la sfarsitul anului scolar 2009-2010 va fi in 4 mai la romana si 14 mai la matematica o teza cu subiect unic, care va tine locul unui examen la sfarsitul ciclului de invatamant. Ni s-a mai spus ca liceele mai mari vor avea admitere pe baza unui examen propriu.Am mai primit modele de teste PISA, spunandu-ni-se ca trebuie sa pregatim copiii pt ele(cei care sunt in clasa a saptea).
De la fiecare an se schimba metodologia, programa si tot ce se mai poate.Eu ca profesor sunt confuza, dar copiii cum or fi?!
lacarmina
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Oct 2008, 16:52

Re: examene sau teze cu subiect unic

Mesajde laviny » 27 Oct 2009, 19:08

Se mai dau teze unice in timpul semestrului I? Dar la geografie se mai da vreo teza?
Eu sunt profesor de geografie si sunt de-a dreptul confuza...
laviny
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Ian 2009, 18:11

Re: examene sau teze cu subiect unic

Mesajde marikaj » 27 Oct 2009, 19:46

laviny scrie:Se mai dau teze unice in timpul semestrului I? Dar la geografie se mai da vreo teza?
Eu sunt profesor de geografie si sunt de-a dreptul confuza...


tezele se dau la clasa a VIII-a la matematica, romana si istorie/geografie la alegerea elevilor
subiectele sunt date de profesor si corectate doar de profesorul de la clasa si face parte in stabilirea mediei semestriale la disciplina respectiva ca si pana acum si cum a fost pe vremea Testelor Nationale, respectiv Capacitate

Evaluarea din luna mai este la romana si matematica, are alta programa fata de teze, calendar fixat la nivel national si reprezinta 25% din media de admitere
Ultima oară modificat de marikaj pe 28 Oct 2009, 16:48, modificat 1 dată în total.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Re: examene sau teze cu subiect unic

Mesajde laviny » 28 Oct 2009, 11:44

Va multumesc mult de tot pentru raspunsul dvs.
laviny
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Ian 2009, 18:11


Înapoi la Teste Nationale si Teze cu subiect unic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori