Intrebare problema matematica

Intrebare problema matematica

Mesajde feliwhy » 21 Oct 2009, 20:57

Anul acesta am clasa a IV-a si folosesc mai multe culegeri, deoarece exercitiile din carte sunt prea putine. Spre marea mea rusine, am gasit un exercitiu cu cifrele romane pe care n-am stiut sa-l rezolv. Nu am stiut ce inseamna. Va rog sa ma lamuriti dumneavoastra. Este vorba despe M care are deasupra lui o linie orizontala, sau chiar doua. Mi-am intrebat colegii si nici ei nu au stiut. Va rog sa ma lamuriti dumneavoastra! Va multumesc!
Avatar utilizator
feliwhy
 
Mesaje: 143
Membru din: 02 Mar 2008, 21:01
Localitate: IZBICENI

Re: Intrebare problema matematica

Mesajde stelamari2005 » 22 Oct 2009, 14:27

I V X L C D M
1 5 10 50 100 500 1000
1. O cifra cu o valoare mai mica scrisa in dreapta uneia cu o valoare mai mare indica o suma.
XII=X+I+I adica 12
2. Cifrele I, X, C, M, pot fi scrise consecutive de cel mult trei ori.
III-3
XXX-30
CCC-300
MMM-3000
DXX-520
3. Nu se pot repeta consecutiv cifrele V, L, D.
4.O cifra cu o valoare mai mica scrisa la stanga uneia cu o valoare
mai mare indica o scadere.
IX=X-I=9
XL=L-X=40
IV=V-I=4
5. Nu se poate scadea mai mult de o cifra.
48=40+5+3 deci XLVIII si nu IIL
6. Cifrele V, L D nu se pot scadea.
7. Orice cifra sau grup de cifre subliniata superior cu o linie se considera multiplicata de 1000 de ori.
X cu o linie deasupra este 10000; XL cu o linie deasupra este 40000, M cu o linie deasupra este 1000000, MM cu o linie deasupra este 2000000

Ar fi bine sa ne pastram totusi in limitele programei. Nu putem sa nu explicam atunci cand suntem intrebati. Cei care fac culegerile este de dorit sa nu depaseasca prea mult programa. Este si asa destul de stufoasa. Parerea mea!
stelamari2005
 
Mesaje: 100
Membru din: 04 Oct 2005, 23:07
Localitate: Craiova

Re: Intrebare problema matematica

Mesajde feliwhy » 22 Oct 2009, 18:03

Copiii nu au culegeri, dar eu, din cand in cand le dau tema (le scriu pe tabla) diferite exercitii. Asa am gasit exercitiul respectiv si nu am stiu ce inseamna. Va multumesc ca mi-ati explicat.
Avatar utilizator
feliwhy
 
Mesaje: 143
Membru din: 02 Mar 2008, 21:01
Localitate: IZBICENI

Re: Intrebare problema matematica

Mesajde felixmunteanu » 22 Oct 2009, 19:33

Foarte bune explicatiile doamnei Stela. O completare importanta, totusi, la punctul 4:
Intr-adevar, o cifra de valoare mai mica (I, X, C) poate sta in fata uneia mai mari, indicand scaderea, dar trebuie sa se respecte ordinele. Adica I poate sta numai inainte de V si de X, dar nu si inainte de L, de C, de D sau de M.
Pe scurt: IV si IX, dar nu IL, IC, ID, IM.
XL si XC, dar nu XD sau XM.
CD si CM
Spun asta pentru ca am vazut atat copii cat si dascali scriind 99 IC in loc de XCIX.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Intrebare problema matematica

Mesajde toni » 22 Oct 2009, 22:08

Inactivitatea este o treaba foarte grea. Intotdeauna se gasesc multi care se straduiesc sa te puna la munca. Oscar Wilde ( :D )
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

Re: Intrebare problema matematica

Mesajde felixmunteanu » 22 Oct 2009, 22:50

Pentru Toni:
Interesant materialul pe care l-ati postat, dar si dumneavoastra afirmati "orice numar mai mic asezat la stanga se scade". Nu orice numar, si am precizat anterior cum stau lucrurile. Nu e o critica, e o completare!
Va recomand si eu o carticica din seria Caleidoscop ale carei titlu si autor le voi scrie dupa ce caut cartea la biblioteca scolii. Acolo am citit si despre "taierea" in jumatate a semnelor principale si mi s-a parut o idee foarte ingenioasa. Le-a placut si copiilor si i-a ajutat sa inteleaga mai usor.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Intrebare problema matematica

Mesajde toni » 26 Oct 2009, 22:57

Nu e nici un motiv de suparare :D
Orice interventie care clarifica o problema este binevenita!
Doar de aia discutam pe forum, sa ne ajutam unii pe altii!
Inactivitatea este o treaba foarte grea. Intotdeauna se gasesc multi care se straduiesc sa te puna la munca. Oscar Wilde ( :D )
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

Re: Intrebare problema matematica

Mesajde adriana_hosu27 » 26 Oct 2009, 23:56

Eu am gasit intr-o culegere un exerciţiu la care se cerea sa se scrie cu cifre romane numerele 5678 şi 6500 şi nu mi-a prea iesit. La clasa am sarit peste acest exerciţiu, dar mi-a ramas asa un gust amar... ca nu i-am dat de capat...si am apelat la profesoara de matem din scoala... e destul de dificil...
Avatar utilizator
adriana_hosu27
 
Mesaje: 29
Membru din: 20 Iun 2006, 18:01
Localitate: Baia Mare


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 14 vizitatori