sfaturi activitati educatoare

sfaturi activitati educatoare

Mesajde mariflorea » 13 Oct 2009, 22:07

am nevoie de cateva indrumari,daca ma puteti ajuta ...
sunt debutanta in invatamantul prescolar la o gradinita cu program prelungit si nu stiu ce mai trebuie sa fac in afara de a completa caietul educatoatei conform noului curiculum. :(
imi este foarte greu deoarece a trebuit datorita unui accident sa incep lucrul mai tarziu cu o luna iar colega nu ma ajuta deloc fiecare face ce vrea nu exista o colaborare intre noi.ce sa fac ??? :?: :oops:
mariflorea
 
Mesaje: 8
Membru din: 03 Sep 2009, 19:02

Re: sfaturi activitati educatoare

Mesajde comanescuelena » 14 Oct 2009, 08:49

Buna ziua,
In afara de a completa caietului educatoarei , poti sa faci urmatoarele :
~ introduci fisele in mapele copiilor;
~ faci prezenta copiilor pe foaia de prezenta ;
~ duci copii la masa ;
~ faci activitatile care ti le propui in saptamana respectiva ( nu uita planificarea pentru urmatoarea saptamana se face de vinerea);
~ cand esti tura II iti confectionezi materialele pentru activitatile propuse in clasa in timp ce copii dorm;

Am uitat sa te intreb ce grupa ai ?
New WinRAR archive.rar
ai aici cateva planificari pe activitati - orientatice
(268.15 KiB) Descărcat de 378 ori
comanescuelena
 
Mesaje: 59
Membru din: 10 Apr 2006, 18:51
Localitate: Buzau

Re: sfaturi activitati educatoare

Mesajde mariflorea » 14 Oct 2009, 14:54

mersi
Ultima oară modificat de mariflorea pe 19 Oct 2009, 11:42, modificat 1 dată în total.
mariflorea
 
Mesaje: 8
Membru din: 03 Sep 2009, 19:02

Re: sfaturi activitati educatoare

Mesajde laura_barsan2000 » 14 Oct 2009, 19:46

Stiu prin ce treci .Din pacate sunt si astfel de colege.Am avut si eu ghinionul sa am un an de zile o astfel de colega cu care nu puteam comunica ,ce sa mai vorbesc de colaborare.Din fericire pentru mine nu eram debutanta si ma descurcam singura dar si asa este greu pt. ca treb. sa existe o continuitate a activitatilor.Gasesti pe didactic.ro planificari si tot ce iti trebuie .Trebuie sa ai grija sa parcurgi pas cu pas unitatile de invatare, iar activitatile de invatare sa fie in concordanta cu acestea .Sunt sigura ca te vei descurca.Referitor la colega eu zic sa o ignori pentru ca pe astfel de oameni nu-i scoti din ale lor. :mrgreen: Iti spun asta din experienta proprie.Mult succes iti doresc si curaj pentru ca peste 2 ani scapi de ea :wink:
laura_barsan2000
 
Mesaje: 48
Membru din: 04 Oct 2007, 21:10

Re: sfaturi activitati educatoare

Mesajde mariflorea » 14 Oct 2009, 21:05

jjjjj
Ultima oară modificat de mariflorea pe 19 Oct 2009, 11:43, modificat 1 dată în total.
mariflorea
 
Mesaje: 8
Membru din: 03 Sep 2009, 19:02

Re: sfaturi activitati educatoare

Mesajde rofi3 » 15 Oct 2009, 10:09

Trebuie sa fiti tare, se mai intampla ca la colegii mai in varsta sa existe acest impediment(lipsa de comunicare). Incercati sa discutati cu ceilalti colegi si sa respectati programa .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori