auxiliare didactice la limba romana

auxiliare didactice la limba romana

Mesajde danaarba » 11 Sep 2009, 09:36

Stimaţi colegi,
Cu bucurie va anunt ca zilele acestea au iesit de sub tipar doua auxiliare didactice la care am muncit impreuna cu colega mea in vara aceasta.
Lucrarile sunt concepute ca un instrument eficient de lucru atât pentru dascăli cât şi pentru elevi deopotrivă, cu intenţia de a uşura abordarea textelor literare studiate la clasa a II-a si a III-a.
Formatul ales, acela de portofoliu, permite manevrarea cu uşurinţă a fişelor de lucru aferente fiecărui text studiat în manualul de limba şi literatura romana, editura ANA, autor Marcela Peneş. Aceste fişe sunt rodul muncii noastre la clasă din ultimii patru ani.
Folosind ca puncte de plecare îndrumătoarele metodice şi ghidurile de actualitate dar şi cunoştinţele dobândite la cursurile de formare profesională urmate în ultima perioadă, am pregătit oră de oră fişe atractive, relaxante, pe care copiii să le lucreze cu plăcere. Astfel, elevii noştri şi-au însuşit şi consolidat noţiunile noi într-un mod plăcut.
Am folosit metode şi tehnici de predare-învăţare pentru dezvoltarea gândirii critice cum ar fi: brainstormingul, gândiţi-lucraţi în perechi-comunicaţi!, cvintetul, diamantul, scrierea liberă, , jurnalul cu dublă sau triplă intrare, blazonul, explozia stelară, tehnica ciorchinelui, metoda cadranelor, metoda pălăriilor gânditoare. Toate acestea au fost minuţios împletite cu metode şi strategii clasice, tradiţionale în vederea atingerii cu succes a obiectivelor propuse.
Sperăm că aceste fişe vor fi utile celor care le vor folosi!
Cu respect,
autoarele
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Re: auxiliare didactice la limba romana

Mesajde mihaelag » 11 Sep 2009, 21:09

As dori si eu aceste auxiliare, incerc sa las adresa printr/un mesaj privat
mihaelag
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Mar 2007, 10:24

Re: auxiliare didactice la limba romana

Mesajde alesandra2008 » 12 Sep 2009, 18:11

Si pe mine ma intereseaza! Doresc mai multe informatii: continut, pret, livrare....
alesandra2008
 
Mesaje: 59
Membru din: 02 Noi 2008, 13:03

Re: auxiliare didactice la limba romana

Mesajde danaarba » 13 Sep 2009, 12:08

Despre continut aveti detaliile mai sus. Ce pot eu sa spun in plus este faptul ca aceasta mapa se va utiliza pe tot parcursul anului scolar de catre cei care lucreaza dupa manualul M. Penes de la ANA. Cum am mai spus, cuprinde cate o fisa de lucru (fata-verso) pentru fiecare text studiat. Au fost colegi care si-au comandat o singura mapa din care vor xeroxa pentru elevi, dar au fost si situatii in care comanda s-a facut pentru intreg colectivul clasei.
Pretul este 12 lei plus taxele postale. Plata se va face prin ramburs.
Cei ce doresc sa comande, o pot face la adresa [cenzurat, va rog comunicati prin mesaj privat]
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Re: auxiliare didactice la limba romana

Mesajde danaarba » 13 Sep 2009, 20:52

Stimati colegi, sunt surprinsa placut de interesul pe care il acordati auxiliarelor noastre. La randul vostru veti fi placut surprinsi la primirea coletului, cand veti constata ca ceea ce tocmai ati primit va usureaza intru totul munca la clasa.
Promitem expedierea coletelor cat mai repede posibil. Sunt multe dar sper sa ne miscam cat mai repede.
Spor la munca si succes in noul an scolar!
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Re: auxiliare didactice la limba romana

Mesajde danaarba » 19 Sep 2009, 16:30

Azi am pregatit coletele iar luni le voi pune la posta. Cam pe miercuri ar trebui sa ajunga, cred eu.Cei care le-ati comandat va rog sa va interesati pe la oficiile postale deoarece se cam pierde din timp pe acolo.
Spor la munca!
Cu respect, autoarele
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Re: auxiliare didactice la limba romana

Mesajde danaarba » 24 Sep 2009, 08:55

Coletele au plecat spre dumneavoastra de-abia ieri. Imi cer scuze pentru intarziere dar se pare ca asa functioneaza unele institutii. Posta romana a avut nelamuriri in cazul coletelor cu ramburs. Asta e!
Sa le folositi sanatosi, voiosi si sa aveti parte de impliniri si satisfactii in acest an scolar!
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Re: auxiliare didactice la limba romana

Mesajde danaarba » 29 Sep 2009, 08:09

Pentru toti colegii care au comandat materialele noastre:
Multumim pentru aprecieri. Faptul ca v-am usurat munca pe parcursul intregului an scolar a fost principalul nostru obiectiv. Sa le folositi cu sanatate!
cu respect, autoarele
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Re: auxiliare didactice la limba romana

Mesajde cristinag » 30 Sep 2009, 22:03

Aş dori auxiliarul "Gramatica în imagini" de la editura Sam Bacău. Mă poate ajuta cineva? (e-mail cristinagherman1999"yahoo.com)
cristinag
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Mai 2007, 09:59

Re: auxiliare didactice la limba romana

Mesajde mary71 » 01 Oct 2009, 06:55

danaarba scrie:Pentru toti colegii care au comandat materialele noastre:
Multumim pentru aprecieri. Faptul ca v-am usurat munca pe parcursul intregului an scolar a fost principalul nostru obiectiv. Sa le folositi cu sanatate!
cu respect, autoarele


daca mai puteti trimite mapa cu fise de lucru ,as dori si eu sa le achizitionez , am lasat in pm adresa unde sa trimiteti coletul .
daca mai e valabila oferta ! :oops:
va multumesc !
mary71
 
Mesaje: 55
Membru din: 01 Iul 2009, 22:44

Re: auxiliare didactice la limba romana

Mesajde alesandra2008 » 01 Oct 2009, 07:07

Am primit mapa cu fisele . Multumesc!
alesandra2008
 
Mesaje: 59
Membru din: 02 Noi 2008, 13:03

Re: auxiliare didactice la limba romana

Mesajde danaarba » 01 Oct 2009, 08:38

mary71 scrie:
danaarba scrie:Pentru toti colegii care au comandat materialele noastre:
Multumim pentru aprecieri. Faptul ca v-am usurat munca pe parcursul intregului an scolar a fost principalul nostru obiectiv. Sa le folositi cu sanatate!
cu respect, autoarele


daca mai puteti trimite mapa cu fise de lucru ,as dori si eu sa le achizitionez , am lasat in pm adresa unde sa trimiteti coletul .
daca mai e valabila oferta ! :oops:
va multumesc !

Oferta e valabila. Din pacate nu am primit mp-ul dvs. Mai incercati!
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Re: auxiliare didactice la limba romana

Mesajde mary71 » 01 Oct 2009, 13:47

am mai trimis un PM ,v-as ruga sa-mi confirmati [infirmati ]primirea .
mary71
 
Mesaje: 55
Membru din: 01 Iul 2009, 22:44

Re: auxiliare didactice la limba romana

Mesajde danaarba » 01 Oct 2009, 20:35

mary71 scrie:am mai trimis un PM ,v-as ruga sa-mi confirmati [infirmati ]primirea .

Scrie pe danaarba@yahoo.co.uk
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Re: auxiliare didactice la limba romana

Mesajde mary71 » 02 Oct 2009, 03:40

multumesc mult
am trimis mail cu datele necesare !
va rog sa ma anuntati daca il primiti .
mary71
 
Mesaje: 55
Membru din: 01 Iul 2009, 22:44

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron