clasa intai

Re: clasa intai

Mesajde marmar » 18 Sep 2009, 10:13

fleure scrie:In clasa intai parca stiam ca primele doua saptamani sunt de acomodare. Povestim, cantam , desenam, si dupa cele doua saptamani ne apucam de liniute. Dumneavoastra cum procedati??? ( Sa aveti un an plin de satisfactii profesionale, dar si financiare..... daca se poate!)

E prea simplist spus: Povestim, cantam , desenam, si dupa cele doua saptamani ne apucam de liniute.
Esenta e cam aceasta, dar de facto, urmarim obiectivele curriculare, inserate cu multa pricepere in proiectul de lunga durata.
Va urez succese si felicitari la inceput de cariera!
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

clasa intai

Mesajde fleure » 18 Sep 2009, 12:36

In clasa intai parca stiam ca primele doua saptamani sunt de acomodare. Povestim, cantam , desenam, si dupa cele doua saptamani ne apucam de liniute. Dumneavoastra cum procedati??? ( Sa aveti un an plin de satisfactii profesionale, dar si financiare..... daca se poate!)
fleure
 
Mesaje: 38
Membru din: 27 Iun 2008, 16:20

Re: clasa intai

Mesajde felixmunteanu » 18 Sep 2009, 13:34

Dupa formula de inceput "parca stiam" am impresia ca noua colega a vazut pe cineva incepand deja scrisul. Da, sunt colege care nu mai au rabdare si se grabesc sa-i tina pe copii cuminti in banci, la scris, in detrimentul intercunoasterii si al formarii deprinderilor de socializare, atat de necesare.
Pentru ca intrebi cum procedam, cred ca raspunsul l-ai intuit deja. Incep scrisul dupa primele doua saptamani, dar decalat, mai intai matematica (e mai usor si au deprinderi de la gradinita) si apoi romana (dupa 1-2 zile).
Iti doresc succes in cariera didactica!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: clasa intai

Mesajde onny_s1990 » 19 Sep 2009, 13:53

eu stiu ca este o programa de pe care se lucreaza in aceste doua saptamani si ca exista un caiet special " prima mea carte de scolar " , este o carte foarte buna in care puteti evalua cunostintele copiilor insusite la gradinita , imi pare rau ca nu o am in format pdf sau scrisa in word ca sa v-o trimit , dar asa ca idee ... succes in noul an scolar !
Avatar utilizator
onny_s1990
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Mar 2009, 22:05

Re: clasa intai

Mesajde valimatiuta » 19 Sep 2009, 17:39

In aceste doua saptamani ne cunoastem, cum bine a punctat colega felixmunteanu, ne familiarizam cu mediul scolar si pretentiile sale, prin toate activitatile pe care ni le propunem. N-a fost gandita gratuit aceasta idee, doar ca ne solicita mai mult pe noi cei care ne angrenam in actiuni proprii diverse, cu scop educational bine precizat, activitati ce nu se bazeaza pe un manual de sprijin, poate unele auxiliare create anume. Cred ca de aici se naste "graba" unor colegi. Desigur e mai comod, mai facil sa-i "pui la treaba" in cateva zile.

E foarte important sa uzam de fortele proprii, de tactul pedagogic pe care-l avem sau l-am castigat, in folosul copilului si numai al lui.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: clasa intai

Mesajde roxanabadea » 23 Sep 2009, 06:16

buna dimineata... eu sunt mamica a unei boboace de calasa 1. In prima saptamana copiii s-au cunoscut intre ei, s-au imprietenit cu doamna invatatoare cea deosebit de draguta, iar de pe 21 sept au inceput sa ''scrie'': puncte, liniute, cite 5 randuri in clasa si 5 rinduri ca tema pentru acasa. mie, ca parinte, mi s-a parut un bun inceput in ritmul acesta. ce m-a mirat insa, a fost faptul ca ''pe vreme mea'' in clasele 1-4 aveam ore doar cu dna invatatoare, acum au profesor de sport, profesor de engleza, profesor de religie.... o fi mai bine?o fi mai rau?... nu stim inca.
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: clasa intai

Mesajde roxanabadea » 23 Sep 2009, 06:17

scuze..''clasa 1'' ,am vrut sa scriu, nu ''calasa''. am voie sa sterg, doamnelor?:)
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: clasa intai

Mesajde sportiv » 23 Sep 2009, 20:46

Aveti tot timpul sa aflati!Cred ca tindem spre mai bine ,dar oricum aceasta sintagma este relativa,depinde de cine trece si cum prin ea!Invatatorii au interesul sa-i faca pe copii,,oameni",asa ca se vor stradui sa nu insele asteptarile!
,,Succesuri",copilului si dumneavoastra!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori