Cum se face o evaluare initiala?

Cum se face o evaluare initiala?

Mesajde amariada » 12 Sep 2009, 15:58

Buna ziua,
sunt incepatoare si as avea nevoie de un model de plan de activitate pt evaluare initiala la grupa mare.Am cautat la discipline, dar nu am gasit numai teste.
Va multumesc.
amariada
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Mai 2008, 15:46

Re: Cum se face o evaluare initiala?

Mesajde piky » 19 Sep 2009, 19:31

Uite am gasit aici http://www.didactic.ro/lectii-invataman ... p130092-t1
Succes in cariera si in acest nou an scolar, :D
piky
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Noi 2007, 18:04

Re: Cum se face o evaluare initiala?

Mesajde nnicco67 » 22 Sep 2009, 19:14

evaluarile initiale se fac de regula prin joc didactic.De ex .eu la ed.limbajului am facut jocul ,,eu spun una ,tu spui multe ''se refera la sg si pl.substantivelor,formarea de propozitii.Alta activitate concurs de poezii,,spune o poezie''sau despre povesti .La Activitati matematice se realizeaza tot prin joc -jocuri de recunoastere a formelor geometrice ,prin fise cu forme geometrice,sau alte jocuri ,,al catalea element lipseste'' ,pt sirul numeric crescator.rezolvare de probleme cu ad. si sc. La stiinte ala recunoastere de legume,fructe,animale .Am facut o activitate de convorbire despre animale domestice -foloase,hrana ,mediu de viata-le-am aratat planse cu animale si foloase,au raspuns la ghicitori.Cauta proiecte cu jocuri ,daca vrei poti da clic lpe numele meu si vei vedea proiecte pe care le-am sustinut pt.gradul II.la educatie plastica deseneza ce vor sau jucaria preferata,o casa,peisaj de toamna .Poate ai colege si colaborati .
nnicco67
 
Mesaje: 51
Membru din: 12 Mar 2009, 22:06


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron