Orar facut dupa actuala programa

Orar facut dupa actuala programa

Mesajde monomonica » 18 Sep 2008, 16:21

Anul acesta am grupa pregatitoare.Am intrat, atat eu cat si colegele, in posesia programei si a curriculum-ului.Suntem cam dezorientate.Va rog daca puteti sa afisati un orar pentru nivel I sau II program prelungit.Va multumesc :?:
monomonica
 
Mesaje: 21
Membru din: 18 Ian 2008, 21:22

Mesajde miculprint » 21 Sep 2008, 13:25

Am inteles ca ai intrat in posesia Programei pt. prescolari.
Ajuta-ma te rog sa-l descarc si eu.
Iti multumesc.
miculprint
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Apr 2007, 21:31

Mesajde oz1965 » 23 Sep 2008, 21:51

:roll: faceti parte din jud.pilot de lucrati deja dupa noua programa si noul curriculum??????la noi nu s-a discutat nimic in acest sens......am inteles ca aceste documente noi sunt in faza de testare.UN AN USOR!
oz1965
 
Mesaje: 19
Membru din: 11 Feb 2008, 20:05

Mesajde oz1965 » 23 Sep 2008, 21:52

...ptr.miculprint....intra pe "forumul educational SEI" si de acolo poti descarca. :)
oz1965
 
Mesaje: 19
Membru din: 11 Feb 2008, 20:05

programa noua

Mesajde mioara_48 » 25 Sep 2008, 16:09

:? Va rog sa ne ajutati prin a-mi trimite un model de completare a planificarii dupa noua programa(macar pentru o singura zi).
Atat eu, cat si colegele mele din gradinita, suntem foarte derutate si satule de tot ce se intampla in invatamant.Parca am fi cobai.Acum chiar ca nu mai intelegem ce palarie sa-i punem Mariei.Avem deja unele pareri dar ar fi bine sa ne confruntam si cu variantele colegelor din alte gradinite din Bucuresti.
Va multumesc!
mioara_48
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Iun 2008, 19:01

Mesajde cristina_1315hd » 25 Sep 2008, 18:40

Exista un model de completare al planificarii chiar in curriculum-ul nou in posesia caruia va aflati, din cate am inteles.
Este vorba de liniatura si punctele care trebuie atinse in completarea unei planificari. Eu gasesc foarte bun acel model si chiar consider ca planificarea astfel structurata este cu adevarat un instrument de lucru al educatoarei.
cristina_1315hd
 
Mesaje: 48
Membru din: 08 Feb 2006, 15:59
Localitate: Deva

Mesajde motu » 01 Oct 2008, 11:35

In scrisoarea metodica sosita ieri in gradinita noastra(in Bucuresti)se mentioneaza ca ,in conformitate cu nou lcurriculum si a programei,NU mai exista schema orara si nici orar.O voi studia astazi ,la gradinita,si voi reveni cu amanunte....textuale.
motu
 
Mesaje: 49
Membru din: 07 Mar 2007, 09:45

Re: Orar facut dupa actuala programa

Mesajde nikostoica » 11 Sep 2009, 15:55

Orarul asa cum il stiam se adapeaza de la o saptamana la alta in functie de tema saptamanala.
"Orarul" asa cum este acum,sau mai bine zis Programul zilnic, arata asa:
Activitati de dezvoltare personala( Intalnirea de dimineata,Rutine,Tranzitii)
Activitati Liber Alese(vechile activitati pe sectoare)
Activitati pe Domenii Experientiale- care pot fi -Activitati integrate(ex.DLC+DOS,DS+DEC)
-Activitati de sine statatoare(doar DLC,sau doar,DS)
pt tura de amiaza:
ALA
ADP
ADE
si cam atat ...
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05

Re: Orar facut dupa actuala programa

Mesajde ioana64 » 18 Sep 2009, 11:06

nikostoica scrie:Orarul asa cum il stiam se adapeaza de la o saptamana la alta in functie de tema saptamanala.
"Orarul" asa cum este acum,sau mai bine zis Programul zilnic, arata asa:
Activitati de dezvoltare personala( Intalnirea de dimineata,Rutine,Tranzitii)
Activitati Liber Alese(vechile activitati pe sectoare)
Activitati pe Domenii Experientiale- care pot fi -Activitati integrate(ex.DLC+DOS,DS+DEC)
-Activitati de sine statatoare(doar DLC,sau doar,DS)
pt tura de amiaza:
ALA
ADP
ADE
si cam atat ...


Completez cu faptul ca activitatea unei zile se desfasoara dupa un scenariu, o poveste care sa inglobeze in mod cursiv toate activitatile numite de tine. Planul de invatamant prevede 7/10 ADP-uri ce trebuiesc planificate saptamanal. Pentru a le integra ar trebui sa vedem cam cum se potrivesc temele:ex- intr-o zi facem DS observare Frunza si DEC pictura Frunza(copacul) sau DPM Dansul frunzei. Granitele dintre activitati vor disparea. Noul curriculum ne scoate din rutina si ne provoaca la creatie zilnica.
ioana64
 
Mesaje: 22
Membru din: 02 Apr 2007, 21:50


Înapoi la Programa scolara Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori