planificari

planificari

Mesajde mirelale » 31 Aug 2009, 10:14

Buna, dragi colegi. Am o rugaminte pentru cei care sunt mai informati in completarea documentelor din domeniul prescolar(planificari, programe, etc). Anul acesta voi avea grupa combinata, respectiv mare- pregatitoare(din care 7 se vor inscrie la scoala in 2010 si 7 nu :) . Intrebarea mea este cum se face planificarea la grupa in aceste conditii? In speranta ca cineva ma va ajuta cu un raspuns edificator, va multumesc si va doresc un an scolar minunat si plin de realizari profesionale.
Mirela Puica
mirelale
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Oct 2007, 19:44

Re: planificari

Mesajde tina_ionascu » 16 Sep 2009, 11:21

buna ziua. in functie de numarul de copii faci planificarea. daca ai mai multi copii pt grupa mare faci planificare la grupa mare, daca ai pt pregatitoare faci planificarea pe pregatitoare.dar am inteles ca doar 7 merg la scoala asadar eu cred ca ar fi bine sa faci planificarea pe grupa mare.succes in anul nou scolar.
tina_ionascu
 
Mesaje: 20
Membru din: 23 Dec 2008, 19:09

Re: planificari

Mesajde mirelale » 16 Sep 2009, 11:49

multumesc mult colegelor care m-au edificat in privinta planificarii. Succese!
mirelale
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Oct 2007, 19:44

Re: planificari

Mesajde costi_52 » 16 Sep 2009, 13:03

Nu există grupă mare şi grupă pregătitoare. Învăţământul preşcolar funcţionează pe trei grupe: grupa mică (3-4 ani), grupa mijlocie (4-5 ani) şi grupa mare, pregătitoare pentru şcoală (5-6/7 ani). Având în grupă copii care se vor înscrie anul următor în clasa I, planificarea va fi pentru grupa mare, pregătitoare pentru şcoală.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: planificari

Mesajde maria_maria » 16 Sep 2009, 15:34

costi_52 scrie:Nu există grupă mare şi grupă pregătitoare. Învăţământul preşcolar funcţionează pe trei grupe: grupa mică (3-4 ani), grupa mijlocie (4-5 ani) şi grupa mare, pregătitoare pentru şcoală (5-6/7 ani). Având în grupă copii care se vor înscrie anul următor în clasa I, planificarea va fi pentru grupa mare, pregătitoare pentru şcoală.


Exista si GRUPA MARE si GRUPA PREGATITOARE PENTRU SCOALA ... de obieci planificarea se intocmeste pt grupa la care ai cei mai multi copii inscrisi, dar avand 7 cu 7, eu consider ca trebuie sa faci planificare pt grupa pregatitoare pt scoala.
maria_maria
 
Mesaje: 154
Membru din: 31 Aug 2006, 11:39

Re: planificari

Mesajde costi_52 » 16 Sep 2009, 16:01

Nu aveţi dreptate. Există grupe omogene cu copii de 5-6 ani sau cu copii de 6-7 ani. Însă, ambele sunt GRUPE MARI, PREGĂTITOARE PENTRU ŞCOALĂ. Este adevărat, multe educatoare, mai ales cele de la grădiniţe cu program prelungit (unde se regăsesc aceste grupe omogene), fac eroarea de a denumi greşit grupele. Dacă ar studia legile învăţământului (atât cea din 1995, cât şi cea din 2009) nu ar mai fi în eroare. În ambele legi şcoala începe la 6 ani. În ambele legi grădiniţa este structurată pe trei ani. Dar există şi copii (marea majoritate la dorinţa părinţilor) care intră la şcoală la 7 ani. Dacă numărul acestora permite, se organizează o grupă omogenă (GRUPA MARE, PREGĂTITOARE PENTRU ŞCOALĂ cu copii de 6-7 ani). Dacă nu, se organizează o grupă mixtă (GRUPA MARE, PREGĂTITOARE PENTRU ŞCOALĂ cu copii de 5-6/7 ani).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori