gânduri ale primei zi de şcoală

gânduri ale primei zi de şcoală

Mesajde blagavioleta2008 » 14 Sep 2009, 14:57

A început Anul Şcolar. O zi s-a dus...mai sunt 169 până la ultimul clinchet de clopoţel. A fost obositor şi timpul a fugit iute. Curtea şcolii a găzduit părinţi, copii, cadre didactice şi reprezentanţi ai instituţiilor locale. Nu am avut reprezentanţi ai partidelor politice şi chiar dacă ar fi fost nu cred că aş fi manifestat o reacţie ostilă faţă de aceştia, din jenă, din motive pe care nu pot să mi le explic...sunt oameni care nu ştiu în ce proporţie iau decizii privind învăţământul românesc. M-au durut foarte mult cuvintele domnului preşedinte prin care a afirmat că pentru ora de lucru pe care o prestăm la şcoală suntem plătiţi îndeajuns... Cu toate acestea sunt fericită că mi-am întâlnit din nou copiii, sunt mai mari, mai frumoşi iar eu încerc să le mai fur din tinereţe, candoare, copilărie...pentru a fi alături de ei. În rest, aceleaşi probleme ca peste tot: lipsa manualelor, lipsuri materiale ale părinţilor, dorinţe nerealizabile ( deocamdată) de a trăi mai bine, în condiţii optime. Vă doresc tuturor un an bun !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: gânduri ale primei zi de şcoală

Mesajde vera2008 » 14 Sep 2009, 18:20

Pentru mine prima zi de scoala a fost o bucurie.Am participat la festivitatea de deschidere a noului an scolar.Mi-am revazut elevii.Ce mult au crescut in aceasta vara!Aceasta zi a fost si incarcata de tristete, deoarece m-am despartit pentru totdeauna de cariera de invatatoare,de fostii mei elevi,de colegi, de scoala pe care am servit-o 36 ani.Imi voi aminti intotdeauna cu placere, dar si cu melancolie despre anii petrecuti aici.Voi mai vizita scoala, fostii elevi, colegii, dar cu siguranta nu este ca atunci cand esti in mijlocul evenimentelor, esti doar un vizitator.Va urez multa sanatate, putere de munca,succese in noul an scolar!Dv ,colegelor/colegilor ,,tineri"pensionari, sanatate, odihna si sa va petreceti timpul liber cat mai placut.Sa auzim de bine!
vera2008
 
Mesaje: 750
Membru din: 03 Ian 2008, 22:55

Re: gânduri ale primei zi de şcoală

Mesajde blagavioleta2008 » 14 Sep 2009, 20:09

Am deschis topic nou gândindu-mă că o provoc pe Adriana1987, pe Anca şi alte colege care au trăit profund emoţiile începutului. Nu e timpul trecut şi chiar aştept cu nerăbdare impresiile lor... asta dacă nu sunt implicate, deja, în proiecte şi planuri pentru că le văd foarte dinamice şi nerăbdătoare pentru "startul" de astăzi...
E pentru prima dată când mă gândesc şi la ziua când voi participa şi eu doar la Festivitatea de deschidere...deşi,momentan, cred că nu m-aş duce deoarece aş suferi enorm! Vă doresc ani mulţi de pensie şi multă sănătate... şi cred că încă mult timp mai puteţi fi de folos comunităţii, d/na Vera ! Cred că vă este foarte greu…dar sunteţi un om respectat şi cu autoritate şi astfel puteţi iniţia şi desfăşura multe activităţi în sprijinul oamenilor şi copiilor. Sănătate şi curaj !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: gânduri ale primei zi de şcoală

Mesajde invatatorul72 » 15 Sep 2009, 18:37

Şi la noi ,bucuria revederii a fost imensă.Pentru mine începutul unui nou an şcolar este o mare sărbătoare, mai presus chiar decât începerea unui nou an calendaristic.Simt asta ,deoarece festivitatea de deschidere debutează în fiecare an cu o slujbă religioasă oficiată de preotul paroh.Copiii sunt parcă mai frumoşi în această zi,mai zglobii ,venind din vacanţă cu bateriile încărcate ,sunt plini de energie.La festivitate au participat copii,părinţi şi cadre didactice.Din partea edililor a fost prezent domnul primar,care ne-a promis că anul acesta ,se va repara acoperişul şcolii,iar ferestrele învechite de ploile,zăpezile şi vânturile a peste 50 de ani vor fi înlocuite cu altele noi(termopan).Nouă,ne rămâne să trăim doar cu speranţa!După repartizarea pe clase,am început să schimb primele impresii de vacanţă cu elevii mei.Au fost nerăbdători să-şi primească manualele şcolare.După ce le-au primit,am reuşit să desluşesc şoaptele unui elev ditr-a IV-a,,astăzi nu fac nimic ,decât mă uit prin manuale,,(are şi prin ce ,că doar a primit 9 manuale).Deci, pot spune că au trăit şi ei bucuria primei zile de şcoală.
Această bucurie o trăim împreună la fiecare început de an şcolar,dar parcă de fiecare dată altfel,bucuriile şi emoţiile crescând în intensitate.Vă doresc tuturor un an şcolar plin de succese şi realizări!
invatatorul72
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Aug 2009, 11:16


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori