CEAC

CEAC

Mesajde pascariuionela » 08 Sep 2009, 17:54

Am tot auzit vrobindu-se despre aceasta comisie dar nu stiu despre ce este vorba. La noi in gradinita nu a existat pana acum si nu stiu daca este obligatorie existenta ei. Suntem 9 educatoare dar impartite in sase sate la sase gradinite diferite. Este cam greu sa ne adunam si deja o facem in cadrul comisiei metodice si la sedintele consiliului profesoral sau de administratie, de fiecare data ajungand seara acasa caci suntem si navetiste toate. Daca ne-am mai intalni si cu comisia asta ar insemna zilnic sa ajungem seara si atunci cand ne-am mai pregati activitatile pentru a doua zi? Cum poti sa faci calitate fara timp sa te pregatesti de atatea comisii si activitati care mai de care mai complexe si mai extracurriculare?
In concluzie: este obligatorie comisia asta? Si daca da, ce activitati si cate hartii presupune?
pascariuionela
 
Mesaje: 111
Membru din: 18 Mai 2007, 19:17

Re: CEAC

Mesajde nora45o » 09 Sep 2009, 20:55

CEAC este comisia de evaluare si asigurare a calitatii, comisie ce s-a constituit (prin alegeri la nivelul institutiei) in fiecare unitate cu personalitate juridica si din care fac parte cadre didactice, dar si reprezentanti ai parintilor, respectiv ai comunitatii locale. Daca citesti denumirea comisiei, afli si rostul acesteia: asigura calitatea activitatii educative si administrative si evalueaza (prin metode si procedee specifice) periodic. Sunt convinsa ca aceasta comisie exista la nivelul scolii (scolilor) coordonatoare, dar ar fi trebuit sa fiti reprezentate si voi, educatoarele, ca sa nu mai vorbim de faptul ca ar fi trebuit sa "simtiti" activitatea comisiei, macar la nivelul documentelor fara numar pretinse fiecarui cadru didactic. Se prea poate ca voi, educatoarele, sa fi apreciat verificarea specifica acestei comisii, drept o inspectie tematica.
nora45o
 
Mesaje: 35
Membru din: 10 Dec 2007, 20:37


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron