Sfaturi pentru un Invatacel

Sfaturi pentru un Invatacel

Mesajde marianapana » 09 Aug 2009, 13:05

Buna. Am si eu nevoie de ajutor...sunt proaspat absolventa de Psihologie si Stiintele educatiei, am dat titularizarea si slava Domnului am si obtinut post, insa acum incep sa ma gandesc cu "frica" la prima zi de gradinita. Cu siguranta nu o sa fie asa cum am vazut in practica, unde copiii erau deja formati de catre doamna educatoare...de aceea as avea nevoie de sfaturi...opinii referitoare la prima zi ca educatoare, poate scap de tracul pe care il simt.
Va multumesc. :D
marianapana
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Apr 2008, 20:30

Mesajde dumitza » 09 Aug 2009, 19:45

Salutare!
Pentru prima zi de grădi eu le pregătesc piticilor câte o mică atenţie: un medalion sau ecuson de bun venit şi ceva dulce :wink:
Numai bine!
dumitza
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Sep 2007, 22:46

multumesc

Mesajde marianapana » 09 Aug 2009, 20:46

multumesc pentru pont Dumitza!
marianapana
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Apr 2008, 20:30

Mesajde simina_dorina » 10 Aug 2009, 14:09

Prima zi de gradinita, sunt emotii inerente pentru copii,parinti si educatoare.Lacrimi care te impresioneaza,dar...o imbratisare,un pupic pe obrajorii inlacrimati,cuvinte de alinare si.... mult calm din partea ta. Copiii sa se simta in siguranta.Sa le captezi atentia, sa stii sa-i asculti, sa le oferi o jucarie, sa-i distrezi cu o marioneta, sa le canti ....SA TE JOCI CU EI! Intra in lumea lor si vei fi rasplatita.E greu, dar zambetele si afectiunea copiilor te vor rasplati. Iti tin pumnii.Abia astept sa ne comunici cum a fost PRIMA ta zi!BAFTA!
simina_dorina
 
Mesaje: 30
Membru din: 01 Oct 2006, 22:23

Mesajde marianapana » 11 Aug 2009, 18:00

Sper sa am emotii constructive. Multumesc pt sfaturi.
marianapana
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Apr 2008, 20:30

am si eu o mare rugaminte

Mesajde bejicris » 12 Aug 2009, 10:33

Am si eu o mare rugaminte...sunt absolventa a liceului pedagogic Costache Negri,profilul invatator-educator.Am facut eu practica la scoala,dar am multe nelamuriri in legatura cu primele zile la gradinita:
-de unde stiu ce rechizite trb sa le spun parintilor sa cumpere?
-ma mai ajuta cineva de la gradinita cu niste sfaturi ?

Daca puteti sa imi povestiti si mie in mare cam ce se face in primele zile...multumesc
bejicris
 
Mesaje: 14
Membru din: 12 Aug 2009, 10:23

Mesajde sandydaria » 18 Aug 2009, 19:33

Emotiile din prima zi de activitate cu cei mici sunt inerente in fiecare an, nu numai in primul an de activitate! Eu le traiesc de fiecare data cu intensitate maxima si ma bucur nespus de mult pentru asta! Sunt convinsa ca in fiecare unitate se va gasi cineva dispus(a) sa ajute un proaspat absolvent... cu totii am fost odata in acesta situatie...
sandydaria
 
Mesaje: 8
Membru din: 05 Oct 2007, 18:25

Re: am si eu o mare rugaminte

Mesajde roxana_ed » 27 Aug 2009, 18:02

bejicris scrie:Am si eu o mare rugaminte...sunt absolventa a liceului pedagogic Costache Negri,profilul invatator-educator.Am facut eu practica la scoala,dar am multe nelamuriri in legatura cu primele zile la gradinita:
-de unde stiu ce rechizite trb sa le spun parintilor sa cumpere?
-ma mai ajuta cineva de la gradinita cu niste sfaturi ?

Daca puteti sa imi povestiti si mie in mare cam ce se face in primele zile...multumesc

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema. am aflat ca voi avea grupa pregatitoare si nu stiu deloc cum sa procedez in primele zile.
roxana_ed
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Aug 2009, 13:56


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 2 vizitatori