proiecte de lectie

Mesajde blagavioleta2008 » 17 Aug 2009, 17:14

Dragă Adriana, proiectele didactice nu se cer pentru a necăji debutanţii sau din alte motive ci pentru a-i învăţa să-şi ordoneze conţinuturile, strategia folosită, să gândească şi să descopere obiectivitatea evaluării...
Am făcut şi eu astfel de proiecte, nu chiar ca cele model, dar să ştii că greul este la început pentru că apoi le vei realiza foarte repede: câteva obiective operaţionale, momentele lecţiei ( cu cele mai însemnate întrebări, exerciţii, probleme...), strategia de consolidare şi fixare bine stabilită, la fel şi evaluarea ( până la un algoritm de lucru specific trebuie să-ţi "drămăluieşti" bine timpul...)
Eu mă pregătesc şi acum, după 24 ani şi gradul I cu schiţe de plan în care-mi planific ob. operaţionale şi rezolv toate exerciţiile, problemele, aplicatiile pentru a gândi forma de organizare a momentului respectiv. Nu mai vorbesc de istorie, geografie, ştiinţe ... unde stau mai mult şi "modelez" conţinutul lecţiilor în funcţie de potenţialul elevilor, obiectivele de referinţă şi chiar posibilitatea de selectare a altora suplimentare. Părerea mea este să te pregăteşti bine, chiar şi pt. lecţiile mai uşoare ( nu sunt multe) pentru că te va ajuta foarte mult pe viitor. Capeţi siguranţă şi abilitate de a te adapta la orice situaţie care s-ar ivi pe parcursul unei lecţii. Succes !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Mesajde blagavioleta2008 » 17 Aug 2009, 17:27

Felicitari pentru curajul de a realiza aceste proiecte! Dacă acesta este începutul tău... anticipez că vei fi o învăţătoare sârguincioasă, conştiincioasă, sigură pe meserie... Îţi doresc multe realizări ! Poate mai văd şi eu cum se mai întocmesc acum proiectele didactice că...se cam poartă "Câte Mării atâtea pălării"...
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

proiecte de lectie

Mesajde adriana1987 » 17 Aug 2009, 19:23

Din cate am inteles, trebuie zilnic, la fiecare disciplina sa am proiect de lectie. Eu personal m-am gandit sa fac pentru fiecare ora cate o schita ( pe baza planificarii calendaristice si a planificarii unitatilor de invatare), schita ce cuprinde etapele principale ale lectiei, un plan general. un proiect de lectie este mai complex, mult mai riguros realizat, si evident mai detaliat. Intrebarea mea este "Trebuie ca la fiecare lectie sa realizez cate un proiect de lectie?"Precizez ca sunt debutanta.
adriana1987
 
Mesaje: 107
Membru din: 07 Aug 2009, 09:38

proiect

Mesajde Clasa_Madalinei » 17 Aug 2009, 19:52

Teoretic,asa ar trebui.Practic,nimeni nu face asa ceva.Doar in cazul in care se anunta vreo inspectie,trebuie sa ai in portofoliul invatatorului cateva proiecte de lectie pe lectiile de la clasa ta.Le gasesti pe didactic.ro. Eu am avut ,cum vrei si tu sa faci,cateva schite.Dar in nici un caz la fiecare disciplina,in fiecare zi,la fiecare lectie.Multa bafta.
Clasa_Madalinei
 
Mesaje: 24
Membru din: 02 Iul 2009, 12:48

Mesajde adriana1987 » 17 Aug 2009, 20:26

multumesc mult ptr sfaturi. cu prima ocazie voi posta pe site modele de proiecte si va astept opiniile. :)
adriana1987
 
Mesaje: 107
Membru din: 07 Aug 2009, 09:38


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori