activitati in ariile/zonele/sectoarele din sala de grupa

activitati in ariile/zonele/sectoarele din sala de grupa

Mesajde elenatare_elenatare » 26 Iul 2009, 21:35

poate sa imi raspunda si mie cineva la urmatoare intrebare:
Care sunt ariile/zonele/sectoarele din sala de grupa si ce activitati desfasoara copiii in aceste spatii?
va rog
elenatare_elenatare
 
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mai 2008, 10:29

Re: intrebare

Mesajde andreea_muntean » 27 Iul 2009, 08:20

elenatare_elenatare scrie:poate sa imi raspunda si mie cineva la urmatoare intrebare:
Care sunt ariile/zonele/sectoarele din sala de grupa si ce activitati desfasoara copiii in aceste spatii?
va rog


Sunteti proaspat angajata in ciclul prescolar ? Doar asa se explica nestiinta dvs !
Sectoarele de stimulare , ariile grupei sunt acele zone special amenajate de educatoare , pentru buna desfasurare a activitatilor . Acestea pot fi : BIBLIOTECA , STIINTA , ARTA , CONSTRUCTII , JOC DE MASA , JOC DE ROL .
Fiecare arie de stimulare pune la dispozitia copiilor diverse materiale . Astfel la biblioteca avem carti de povesti , poezii , caietele copiilor , ziare , reviste , casetofon , TV , siluete ale personajelor din lumea povestilor etc , la arta vom aseza toate materialele necesare desenului , picturii , modelajului , la coltul stiinta tavite cu seminte , borcane cu apa , acvariu , colivii cu pasari ...diverse materiale din mediul inconjurator , pentru constructii cuburile de lemn , ARCO , LEGO , betisoare ... , pentru jocurile de masa PUZZLE , ANOTIMPURILE , RASPUNDE REPEDE SI BINE etc . Toate aceste materiale se expun astfel incat copilul vizualizeaza lumea inconjuratoare ...
E bine ca aceste sectoare sa fie marcate !
Pentru mai multe informatii despre spatiul clasei va puteti cumpara o didactica a activitatilor instructiv-educative , usor de gasit la CCD.

SUCCES !!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde elenatare_elenatare » 27 Iul 2009, 08:29

inca nu lucrez si am dat examen de titularizare am enumerat si eu unele dintre ariile si activitatile scrise de dumneavoastra dar nu mi le-au punctat si nu stiu de ce
elenatare_elenatare
 
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mai 2008, 10:29

Mesajde andreea_muntean » 27 Iul 2009, 08:32

elenatare_elenatare scrie:inca nu lucrez si am dat examen de titularizare am enumerat si eu unele dintre ariile si activitatile scrise de dumneavoastra dar nu mi le-au punctat si nu stiu de ce


:shock: Pai cum nu? Sunteti sigura ca aici nu ati primit puncte?
Ce inseamna "unele dintre ariile enumerate "?
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde elenatare_elenatare » 27 Iul 2009, 08:36

da sunt sigura ca nu am fost punctata dar nu le-am scris chiar pe toate care le-ati enumerat dumneavoastra
elenatare_elenatare
 
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mai 2008, 10:29

Mesajde andreea_muntean » 27 Iul 2009, 08:40

Poate daca as stii exact subiectul , as putea sa-mi exprim o parere ...
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde elenatare_elenatare » 27 Iul 2009, 08:45

subiectul era:
Prezentati ariile/zonele/sectoarele din sala de grupa si activitatile pe care copiii le desfasoara in aceste spatii.
elenatare_elenatare
 
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mai 2008, 10:29

Mesajde andreea_muntean » 28 Iul 2009, 10:46

elenatare_elenatare scrie:subiectul era:
Prezentati ariile/zonele/sectoarele din sala de grupa si activitatile pe care copiii le desfasoara in aceste spatii.


Trebuiau descrise zonele pe care le-am enumerat mai sus , cu activitati specifice , pentru ca fiecare colt este personalizat si dedicat unor anumite activitati . Astfel in zona biblioteca desfasuram activitati din sfera limbajului , activitatile matematice le putem desfasura la constructii sau stiinta , in functie de tema aleasa etc ...
Depinde ce ati scris , poate ati confundat activitatile desfasurate pe zone , altfel nu imi explic de ce nu v-ar fi punctat ...
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori