Cum pun gif-uri animate?

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Cum pun gif-uri animate?

Mesajde cristinaelenarosu » 24 Iul 2009, 14:03

Am vazut la alti colegi de pe didactic materiale PPS cu gif-uri animate.Am gasit site unde se afla aceste gif-uri dar nu stiu cum sa le adaug in materialul meu.Va rog mult daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.
cristinaelenarosu
 
Mesaje: 18
Membru din: 16 Oct 2007, 15:31

Mesajde rofi3 » 24 Iul 2009, 17:17

Aveti aici mai multe raspunsuri: http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=8697.
Trebuie ca atunci cand dati Insert->Picture ->From File, jos cand deschideti lista cu tipurile de fisiere sa selectati Graphics Interchange Format.

Moderator forum,
Georgiana Ravici
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Multumire

Mesajde emil » 24 Iul 2009, 18:43

cristinaelenarosu scrie:Va multumesc pentru ajutor.Am citit ce mi-ati scris si am citit si celalalt topic.A fost mai greu pana mi-am dat seama ca trebuie sa salvez pe calculatorul meu gif-urile si apoi sa le inserez. Inca o data va multumesc si numai bine va doresc.

Buna ziua.
Sunt profesor de informatica si imi fac datoria de a cultiva elevilor mei dar si colegilor, simtul estetic in orice lucru pe care il facem.
Va recomand insistent sa nu folositi gifuri animate decat in situatii bine gandite. Am observat in lucrarile colegilor excese in folosirea unor astfel de procedee, contar bunului gust, in afara normelor elementare de organizare a informatiei ce va fi transmisa privitorului.Va rog sa va ganditi bine, sa realizati mai bine lucruri simple , putin aglomerate, si nu cu obiecte de tot felul asezate aproape fara rost, obosind privitorul.
Copiii, elevii nostri trebuie sa invete de la noi si norme minime de estetica, pentru ca nu are cine sa le spuna...
Am sanctionat si sanctionez prin comentarii si note, lucrarile care folosesc in exces elemente grafice inutile, rame, poze culese fara discernamat de pe net...etc.
Fac un apel la dvs. sa va ganditi bine si la aceste aspecte! Nu uitati ca am construit didactic ca sa invatam unii de la altii, nu sa ne impingem unul pe altul in mediocritate...
Puteti citi si http://grafica.lufo.ro/

va multumesc daca ati inteles mesajul meu si daca veti aplica sfaturile.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Multumire

Mesajde cristinaelenarosu » 24 Iul 2009, 20:15

Va multumesc pentru ajutor.Am citit ce mi-ati scris si am citit si celalalt topic.A fost mai greu pana mi-am dat seama ca trebuie sa salvez pe calculatorul meu gif-urile si apoi sa le inserez. Inca o data va multumesc si numai bine va doresc.
cristinaelenarosu
 
Mesaje: 18
Membru din: 16 Oct 2007, 15:31


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori