directorul adjunct poate fi si diriginte?

directorul adjunct poate fi si diriginte?

Mesajde sinaurelian » 23 Noi 2005, 19:11

exista vreo lege care sa permita acest fapt?
sinaurelian
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Noi 2005, 18:50

Mesajde iace » 23 Noi 2005, 19:18

Nu stiu de vreo lege care sa spuna ca nu... dar cred ca trebuie sa fie ceva scris pe undeva in sensul asta.
Din pacate, in goana dupa bani, cunosc un caz de mai demult unde directoarea unei scoli I-VIII avea si dirigentie, si toate orele de specialitate...dar poate avea acoperire, caci nu prea avea oameni calificati in scoala....
La scolile mari, care au si director adjunct, nu am auzit de asa ceva.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde anne_marie » 27 Noi 2005, 00:42

Nu exista lege care sa interzica acest lucru, dar dirigentia nu se remunereaza in acest caz. De ce? Pt ca nu se pot plati 2 indemnizatii de conducere in acelasi timp. La noi in scoala au fost dir adj sau chiar dir care au fost si diriginti in acelasi timp , DAR FARA A FI PLATITI , este ilegal. A existat pt o vreme o bresa in lege , pt anul trecut , cred , dar apoi s-a revenit.
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde licteneg » 30 Noi 2005, 21:35

OMEDC 5260/2004
Privind Metodologia de mişcare a personalului didactic din învăţământul
preuniversitar
http://www.edu.ro/download/pdid_2.pdf

"Art.1
...
(10) Conform O.M.E.N. nr. 4409/1998, personalul didactic de conducere, îndrumare şi
control nu poate avea incluse ore de consiliere şi orientare şi nici ore de dirigenţie în norma
didactică.
..."

Pentru anul viitor exista o mica modificare:
OMEdC 5441/2005
Privind Metodologia de mişcare a personalului didactic din
învăţământul preuniversitar
http://www.edu.ro/download/metodologie_miscare_2006.pdf

"Art.1
...
(10) Conform O.M.E.N. nr. 4409/1998, personalul didactic de conducere, îndrumare şi control
nu poate efectua ore de consiliere şi orientare vocaţională şi nici ore de dirigenţie. ÃŽn mod excepţional,
personalul didactic de conducere poate îndeplini şi funcţia de diriginte numai în situaţia în care nu există
suficiente cadre didactice calificate, cu avizul consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar.
..."

O zi buna,
Prof. Kótai
Avatar utilizator
licteneg
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2004, 17:06

Mesajde marikaj » 30 Noi 2005, 21:57

licteneg scrie:În mod excepţional, personalul didactic de conducere poate îndeplini şi funcţia de diriginte numai în situaţia în care nu există suficiente cadre didactice calificate, cu avizul consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar. ..."



cum se traduce acest fragment? "indeplineste functia" cu sau fara indemnizatie?
se poate face cumul de indemnizatii?

mai era ceva legat ca un profesor poate avea 2 clase la consiliere daca si dir. are clasa , ceva in genul acesta, nu-mi vine in mine documentul sau textul exact.... mai este valabil?

tot pt. dl prof. KĂłtai Csaba, daca mai :roll: isi face timp pt noi :wink:
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges


Înapoi la Dirigentie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori