ore de dirigentie

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

ore de dirigentie

Mesajde sotil » 12 Mar 2009, 11:46

Oare nu ar fi bine sa existe, inca din clasele primare, ore de dirigentie, ore in care sa se discute inclusiv legea privind drepturile copilului, astfel incat sa afle mai multe despre drepturi dar si despre responsabilitati? Credeti ca ar fi un mic pas pentru a elimina violenta in scoli?
sotil
 
Mesaje: 15
Membru din: 06 Noi 2007, 11:18

Mesajde alexandre » 12 Mar 2009, 15:37

Avand in vedere cum se desfasoara unele ore de dirigentie....nu prea cred ca ar fi necesar cea mai buna metoda de combatere a violentei in scolii. Dar sigur, niciodata nu spune niciodata, si ar merita cel putin incercata aceasta idee. Totusi, continui sa cred ca daca s-ar respecta regulamentul scolar cu cea mai mare precizie si fara nici un fel de alte cazuri exceptionale(in special in cadrul acestui capitol) numarul cazurilor s-ar mai diminua catusi de putin.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde lilidani » 12 Mar 2009, 18:38

Da, eu am considerat necesar acest lucru. De aceea, de opt ani, eu am la clasă un curs opţional de consiliere. Rezultatele sunt vizibile si încurajatoare. Deci... cine vă opreşte?
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Mesajde mihaelapred » 18 Mar 2009, 17:28

pentru a le explica aceste detalii copiilor din clasele primare , nu cred ca trebuie neaparat sa existe o ora de pedagogie. cu siguranta in timpul orei mai exista si cateva minute libere in care invatatoare ar putea sa le dea copiilor cateva detalii legate de aceste lucruri.
mihaelapred
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Mar 2009, 14:50

Mesajde lilidani » 18 Mar 2009, 21:10

"Aceste lucruri", adică drepturi şi responsabilităţi ori drepturile copilului se fac în clasele III-IV la ed. civică. Dar nu despre asta e vorba: ora de consiliere (dirigenţie) asigură formarea COMPONENTEI AFECTIVE, componentă cu care nu prea suntem obişnuiţi, în şcoala românească aproape toată lumea considerând că doar componenta cognitivă, intelectuală merită atenţie.[/i][/b]
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

ore de dirigentie

Mesajde adrianaar » 19 Mar 2009, 00:29

Acum doi ani a fost introdusa o ora de consiliere pentru clasele a 3-a si a 4-a. Acum nu mai e obligatoriu. Eu, avand clasa a 4-a am hotarat ca am nevoie de o ora pe saptamana pentru a discuta cu elevii mei diverse...vreau sa fie pregatiti pentru clasa a 5-a din toate punctele de vedere. Cand mi-a verificat directorul orarul mi-a facut o morala...Totusi eu consider ca dascalul nu trebuie sa pregateasca elevul doar intelectual. Deci o ora de consiliere pe saptamana este (zic eu) necesara...dar s-o folosim....si nu neaparat dupa o programa sau planificare.
adrianaar
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Ian 2009, 23:52

Mesajde lilidani » 20 Mar 2009, 15:21

E adevărat, la clasele primare consilierea nu este obligatorie. Dar poate fi introdusă cu titlu de opţional. Există o programă şcolară elaborată de minister şi există posibilitatea ca învăţătorul să îşi elaboreze propria programă, în funcţie de nevoile elevilor săi.
Dacă aveti nevoie de sprijin, vă pot ajuta.
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

ora de dirigentie

Mesajde mihaim » 22 Mar 2009, 13:48

La clasele mici fiecare ora este de fapt o ora de dirigentie.
mihaim
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Aug 2007, 23:01


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori