Multumiri ARACIP

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Multumiri ARACIP

Mesajde viomiron » 28 Feb 2009, 23:29

Mulţumiri ARACIP,

Absolventă a Liceului Pedagogic cu durata de 5 ani, a Facultăţii de Litere, cu durata de 4 ani, ambele ca şefă de promoţie, absolventă a Masteratului în Ştiinţe Juridice, cu durata de 2 ani, masterandă în Management Educaţional Preuniversitar, Facultatea de Ştiinţe ale Educaţiei din Piteşti, doctorand în literatura română, Universitatea Ovidius Constanţa, absolventă a Programului Phare cu tema Perspective ale educaţiei moderne, având 90 credite transferabile, redactor-şef fondator al revistei Alexandru Macedonski, ISSN 1843-0376, redactor-şef al revistei La vie francophone, ISSN 1844-3184 în colaborare cu Ambasada Franţei, autoare a publicaţiilor Satira socială în Ţiganiada lui Ion Budai-Deleanu, ISBN 878-973-746-547-4, Grande curiositĂŠ dans une petite encyclopĂŠdie illustrĂŠ, ISBN 978-973-746-878-9 fiind pe locul al II-lea ca punctaj pe judeţ la sesiunea de transferare a personalului didactic din anul 2008.
Prin performanţe şi din dorinţa de a ajuta învăţământul românesc am participat la programul Dezvoltarea sistemului de management şi asigurare a calităţii în învăţământul preuniversitar, selecţie formatori-consilieri din învăţământul preuniversitar, fiind selectată pentru interviu.
Am rămas consternată de felul cum se apreciază performanţa cadrelor didactice de către o comisie inferioară ca pregătire participanţilor la interviu. Sunt de acord cu apelativul căpuşă, apărut în presă, deoarece personalul, care selectează cadrele didactice care să reprezinte calitatea învăţământului românesc, comisia din cadrul ARACIP, care a fost stabilită probabil pe criteriul domiciliului stabil în Bucureşti şi pe criterii politice şi nu pe pregătire şi performanţă, această deducţie am realizat-o din întrebările superficiale pe care mi le-au adresat.
După părerea mea şi a personalităţilor din Europa prin intermediul Ambasadei Franţei, această comisie trebuia să aibă o pregătire performantă, respectiv Masterat în Management Educaţional, Doctorat şi alte titluri, care să reprezinte învăţământul românesc la nivel european, dar această comisie a lăsat mult de dorit după felul de adresare al întrebărilor, de exemplu am fost întrebată dacă am vechime ca formator, la această întrebare am răspuns că sunt formator al elevilor, dar nu şi al cadrelor didactice, deoarece un formator trebuie să fie el însuşi format prin pregătire conform cerinţelor europene, respectiv masterate, doctorate ca să fie capabil să formeze alte cadre didactice de nivel inferior ca studii formatorului. Cum poate un formator cu studii inferioare cerinţelor europene să formeze un cadru didactic cu studii conforme cerinţelor europene? De ce se omite afişarea pe site a studiilor postuniversitare atât a membrilor comisiei cât şi a reinvestiţilor în aceeaşi funcţie? Chiar era nevoie de această mascaradă sub tutelă europeană? În faţa comisiei eu m-am prezentat şi în câteva cuvinte văzând că aceştia nu au cunoştinţe despre pregătirea mea menţionată în CV-ul european, mi-am enunţat cunoştinţele şi studiile, dar aceştia, reprezentanţi ai învăţământului naţional au omis să facă acelaşi lucru, mai mult, unii dintre aceştia pe durata interviului au butonat tastele telefonului mobil, amuzându-se copios de faptul că îmi expun studiile postuniversitare obţinute prin multă trudă lăsând să se înţeleagă că perfecţionarea în învăţământul românesc este inutilă dacă nu faci parte dintr-un grup de interese.
Observatorul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj, afectată vizibil de performanţele mele în pregătire şi pe motiv că ne aflăm în litigiu la Tribunalul Dolj, din cauză că reprezentanţii inspectoratului mi-au întocmit greşit cartea de muncă şi timp de 4 ani pe cale amiabilă aceştia nu au reuşit să consilieze acest conflict, care mă afectează pe toată durata carierei mele didactice şi după, s-a comportat ostil, influenţând şi pe ceilalţi membri ai comisiei de evaluare a interviului.
Prin prezenta contest rezultatul interviului, cu toate că sunt conştientă că această contestaţie este nulă şi vă rog să anunţaţi pe site-ul Aracip de exemplu unde se regăseşte candidata Megdonia Păunescu pe listele publicate cu persoanele acceptate pentru interviu, pe listele candidaţilor judeţului Dolj. În ceea ce mă priveşte consider că această selecţie s-a efectuat în mod superficial şi fraudulos şi acesta este doar un exemplu constatat de mine, dar câte or mai fi?!
După părerea mea adevăraţii formatori ai învăţământului românesc sunt cadrele didactice de la universităţile de Ştiinţe ale educaţiei şi Şcolile doctorale, care perfecţionează cadre didactice şi nu inspectorii şcolari numiţi pe criterii politice şi de interese de grup.
Îmi cer scuze Ministrului Învăţământului, căruia i-am promis că voi aduce învăţământul preuniversitar din localitatea unde am învăţat eu şi surorile mele, care sunt medici, pe culmile cerinţelor europene în momentul în care mi-a semnat Contractul de bursă pe perioada facultăţii. Promisiunea făcută cu această ocazie de a continua perfecţionarea ca dascăl, terminând Masteratul în Ştiinţe Juridice, masterandă în Management Educaţional Preuniversitar şi doctorandă, mi-am respectat-o, dar în urma acestui interviu am ajuns la concluzia că perfecţionarea în învăţământ nu este apreciată., de aceste performanţe şi perfecţionări din cauza neaprecierii din România se va bucura alt învăţământ din străinătate.
Păcat!
viomiron
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Apr 2007, 21:57

Mesajde felixmunteanu » 01 Mar 2009, 12:36

N-am inteles cum e cu "felul de adresare al intrebarilor", dar, in rest, aveti dreptate: in Romania valorile sunt rasturnate si terfelite de toti Dinu Paturica si Agamita Dandanache ajunsi in posturi de conducere.
"Frumoasa tara, pacat ca e locuita!"
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

nedumerire

Mesajde elisa75badea » 18 Mar 2009, 15:45

Ce poate determina un om care spune ca este asa de cultivat (masterand, doctorand etc), cum afirmati, sa posteze acelasi mesaj pe toate forumuriledespre educatie?
elisa75badea
 
Mesaje: 13
Membru din: 17 Oct 2007, 17:15


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori