gasca...

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

gasca...

Mesajde sotil » 03 Mar 2009, 14:53

personaje: un copil mai sensibil si mai educat, o gasca de zece copii din aceeasi clasa, mai putin sensibili si mai mult needucati, actionand dupa "legea pumnului"; locatia: sala de curs; prezent un cadru didactic.
La o anumita activitate, gasca rade in hohote de ...celalalt. Copilul cuminte isi vede de treaba si nu arata ca baga in seama.
Cine trebuia sa reactioneze: cadrul didactic, ceilalti colegi, sau...nimeni? Astfel de atitudine nu va denatura un picut mai tarziu?
sotil
 
Mesaje: 15
Membru din: 06 Noi 2007, 11:18

Mesajde agenda » 03 Mar 2009, 15:17

Copilul cuminte va invata lectii pretioase...cine rade la urma rade mai bine ....In opinia mea , pe copilul cuminte astfel de 'episoade' il vor intari si il vor maturiza.Reactia pe care a avut-o denota buna crestere si inteligenta emotionala.Nu mai asteptati de la cadre didactice sa intervina tot timpul...stiu cand trebuie sa o faca .
Toate cele bune !
agenda
 
Mesaje: 22
Membru din: 06 Noi 2006, 12:54

...

Mesajde sotil » 03 Mar 2009, 16:24

multumesc... :)
toate bune si dumneavoastra.
sotil
 
Mesaje: 15
Membru din: 06 Noi 2007, 11:18

Mesajde felixmunteanu » 03 Mar 2009, 18:24

Dupa parerea mea, un profesor nu are voie sa ramana pasiv cand asista la un conflict intre elevi. Acestia pot intelege ca pot face oricand orice fara sa li se intample nimic, ca profesorul e acolo doar pentru 1+1=2 si atat. Or nu este asa.
Cat despre copilul cuminte, a procedat corect tacand, dar, vazand pasivitatea profesorului, va putea intelege ca trebuie sa isi faca singur dreptate si, daca la inceput va tacea (dand dovada de inteligenta emotionala, de acord!) sa fereasca Dumnezeu de "agresivitatea timidului", pentru ca, pe buna dreptate, se spune ca "apele limpezi sunt adanci" sau ca "mutul rupe caputul".
N-as spune asta daca nu as cunoaste un astfel de copil extraordinar de cuminte, inteligent, din familie serioasa, fara "fumuri"etc. care, la maturitate, satul sa fie tinta batjocurii gastii, a ajuns la crima. A ripostat violent, practic si-a pierdut controlul, si a lovit cu o sticla, nimerind carotida agresorului. Totul in cateva secunde.
In concluzie, aveti dreptate, copiii se maturizeaza si se intaresc, dar trebuie sa ii ajutam sa o faca, trebuie sa le dam incredere ca exista persoane abilitate care sa ii ajute la nevoie. Altfel, isi pot face singuri dreptate, uneori cu premeditare, si e grav.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde alexandre » 05 Mar 2009, 18:35

agenda scrie: pe copilul cuminte astfel de 'episoade' il vor intari si il vor maturiza.Reactia pe care a avut-o denota buna crestere si inteligenta emotionala.Nu mai asteptati de la cadre didactice sa intervina tot timpul...stiu cand trebuie sa o faca .


Absurd. Astfel de episoade pot avea si influenta negativa asupra copilului iar daca ceilalti copil il marginalizeaza fata de un cadru didactic, nu vreau sa ma gandesc cum il vor *posibil* trata in lipsa acestuia. :roll: Si nu...Se pare ca uneori nu toate cadrele didactice stiu cand sa intervina la timp....




felixmunteanu scrie:Cat despre copilul cuminte, a procedat corect tacand, dar, vazand pasivitatea profesorului, va putea intelege ca trebuie sa isi faca singur dreptate si, daca la inceput va tacea (dand dovada de inteligenta emotionala, de acord!) sa fereasca Dumnezeu de "agresivitatea timidului", pentru ca, pe buna dreptate, se spune ca "apele limpezi sunt adanci" sau ca "mutul rupe caputul".


+1. Tot ce pot sa fac este sa subscriu cele spuse. Si in plus, ceilalti vor fi mai mult decat incurajati de atitudinea indiferenta si nepotrivita in fata unor asemenea cazuri a acelui cadru didactic.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde agenda » 05 Mar 2009, 21:20

Parerea mea este ca se exagereaza.Inteleg ca este vorba despre clasele mici , astfel de lucruri sunt frecvente si asa cum vin asa se si duc.Cred ca acest copil cuminte s-a simtit stapan pe el ca sa zic asa , altfel si-ar fi spus pasul doamnei . Cel putin asa proceda copilul meu . Doamna nu se amesteca , privea , observa cum gestioneaza problema ( de ambele parti ) si nu intervenea decat atunci cand era foarte serios sau cand copilul ii cerea sa intervina. Nu pot decat sa-i multumesc acum. Si...privitor la cel care a ajuns la crima - doamne fereste , dar stiti bine ca sunt implicati mai multi factori care duc la asa ceva...Este important ca familia sa-i fie alaturi , sa-l ajute dand dovada de intelepciune si maturitate sa se comporte adecvat , sa se adapteze si sa fie tolerant.
agenda
 
Mesaje: 22
Membru din: 06 Noi 2006, 12:54

Mesajde radumariutza » 05 Mar 2009, 22:07

Un cadru didactic nu poate asista fara sa intervina cand se iveste o astfel de problema. Ma intreb: daca ar fi fost copilul dumnealui in aceasta situatie ar mai fi "trecut cu vederea" atitudinea celorlalti copii?
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

...

Mesajde sotil » 06 Mar 2009, 14:31

din pacate, nu a fost un episod ...pasager...si ca acel cuminte mai sunt doi in clasa, fata de care purtarea celor din gasca este aceeasi ...convingerea celor maturi din jurul lor, mai ales a parintilor este ca , prin atitudinea "indrazneata", "tupeista" , chiar "violenta", inveti sa te descurci...
multumesc de comentarii, de faptul ca va pasa...
sotil
 
Mesaje: 15
Membru din: 06 Noi 2007, 11:18

Re: ...

Mesajde alexandre » 08 Mar 2009, 23:03

agenda scrie:Parerea mea este ca se exagereaza.Inteleg ca este vorba despre clasele mici , astfel de lucruri sunt frecvente si asa cum vin asa se si duc


Cu siguranta nu s-a exagerat mai absolut deloc si tocmai ce a venit confirmarea in postul de mai in sus(daca mai se si necesita o confirmare la acest fapt) ca astfel de lucruri nu numai ca sunt frecvente incepand de la cele mai mici clase in zilele noastre, ci sunt si repetabile . Deci acel cadru didactic cu siguranta nu facea mai absolut nimic alceva decat eventual sa isi arate demonstreze indiferenta.... :roll:


radumariutza scrie:Un cadru didactic nu poate asista fara sa intervina cand se iveste o astfel de problema. Ma intreb: daca ar fi fost copilul dumnealui in aceasta situatie ar mai fi "trecut cu vederea" atitudinea celorlalti copii?


Foarte bine a fost gandita problema...Dar cu siguranta este la fel de inutil sa ne mai si intrebam acest lucru...Raspunsul fiind mai mult decat firesc.


sotil scrie:convingerea celor maturi din jurul lor, mai ales a parintilor este ca , prin atitudinea "tupeista" , chiar "violenta", inveti sa te descurci...


NICIODATA !!!!!!!
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron