Vreau sa devin Directoare sau educatoare la gradinita mea

Vreau sa devin Directoare sau educatoare la gradinita mea

Mesajde andra_titu » 29 Feb 2008, 12:37

Buna ziua!Incepand din toamna am sa deschid o gradinitia si as vrea sa stiu daca pot fi directoarea acestei gradinite sau macar eudcatoate....?Anul acesta o sa termin liceul dar nu la profil vocational ci la socio-uman.Exista vre-un curs pe care il pot urma? Va multumesc!
Ultima oară modificat de andra_titu pe 03 Mar 2008, 00:49, modificat 1 dată în total.
andra_titu
 
Mesaje: 4
Membru din: 29 Feb 2008, 12:24

pentru andra

Mesajde viruxi » 02 Mar 2008, 18:58

daca tu deschizi o gradinita atunci tu esti patron si ca sa-i fi manager ar trebui sa faci managment educational dupa liceu dar inainte ar trebui sa parcurgi cursurile unei universitati cu profil pedagogia inv. prescolar.Fara asta nu poti fi educatoare decat necalificata.Vad ca tot mai multa lume deschide gradinite, intradevar momentan este cerere a societatii si poate fi o afacere insa atentie copiii din gradinite nu sunt ,,bagaje de pazit in gara''parintii si copiii vor simti si va apare concurenta, iti propun sa-ti angajezi educatoare calificata cu putina experienta si cu vointa multa. bafta!
viruxi
 
Mesaje: 9
Membru din: 13 Feb 2008, 20:50

Mesajde andra_titu » 03 Mar 2008, 00:51

dar eu stiam ca e pbligatoriu ca educatoarea sa fie calificata...nu?
andra_titu
 
Mesaje: 4
Membru din: 29 Feb 2008, 12:24

Mesajde lumiandrei_2005 » 04 Mar 2008, 06:13

Incearca sa iei legatura cu MECT(ministerul invatamantului)pt ca daca nu ai un plan managerial bun si oameni calificati nu-ti va da avizul de functionare.
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

Mesajde alina » 17 Ian 2009, 21:44

Sfatul meu este ca, daca intr-adevar iti doresti sa fii educatoare si sa nu-ti bati joc de copiii oamenilor,atunci trebuie sa urmezi macar cursurile Facultatii de stiinte ale educatiei si sa inveti temeinic, pentru ca nu vrei sa-ti deschizi firma de bone,ci gradinita. O educatoare are cunostinte de didactica, psihologia copilului, .............lb. romana .O directoare trebuie sa stie sa-si evalueze personalul didactic............Eu cred ca, fara asta, GRADINITA TA VA DA FALIMENT ca nici parintii nu sunt niste prosti.
alina
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Apr 2004, 23:01

Re: Vreau sa devin Directoare sau educatoare la gradinita mea

Mesajde felixmunteanu » 17 Ian 2009, 22:36

andra_titu scrie:Buna ziua!Incepand din toamna am sa deschid o gradinitia si as vrea sa stiu daca pot fi directoarea acestei gradinite sau macar eudcatoate....?Anul acesta o sa termin liceul dar nu la profil vocational ci la socio-uman.Exista vre-un curs pe care il pot urma? Va multumesc!


buna!eu as dorii sa deschid o gradinita particulara si vreau sa stiu daca pot fii directoare sau macar educatoare la aceea gradinita.Anul acesta o sa termin liceul dar nu la un profil vocational ci la socio-uman. pot urma vre-un curs?Daca ma puteti ajuta cu orice fel de informatie va multumesc !!

Textul de mai sus e scris tot de Andra Titu pe un alt forum. Din pacate nu stiu sa il postez cu citat doar cu copy/paste.
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic. ... 668#128668

Daca dupa un liceu socio-uman, domnisoara scrie romaneste intr-un asemenea hal si vrea sa fie directoare sau "macar educatoare", ii sugerez sa se inscrie la o gradinita, apoi la scoala si, dupa ce va invata sa scrie, sa mai incerce!
as dorii?
pot fii?
la aceea gradinita?
vre-un curs?
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Vreau sa devin Directoare sau educatoare la gradinita mea

Mesajde teo2rina » 02 Feb 2009, 16:51

felixmunteanu scrie:Daca dupa un liceu socio-uman, domnisoara scrie romaneste intr-un asemenea hal si vrea sa fie directoare sau "macar educatoare", ii sugerez sa se inscrie la o gradinita, apoi la scoala si, dupa ce va invata sa scrie, sa mai incerce!
as dorii?
pot fii?
la aceea gradinita?
vre-un curs?

Bine spus! Din pacate, tot mai multe exemple vad, chiar si aici, pe didactic...
teo2rina
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Apr 2007, 15:45

Re: Vreau sa devin Directoare sau educatoare la gradinita me

Mesajde andreea_muntean » 02 Feb 2009, 22:38

felixmunteanu scrie:
andra_titu scrie:Buna ziua!Incepand din toamna am sa deschid o gradinitia si as vrea sa stiu daca pot fi directoarea acestei gradinite sau macar eudcatoate....?Anul acesta o sa termin liceul dar nu la profil vocational ci la socio-uman.Exista vre-un curs pe care il pot urma? Va multumesc!


buna!eu as dorii sa deschid o gradinita particulara si vreau sa stiu daca pot fii directoare sau macar educatoare la aceea gradinita.Anul acesta o sa termin liceul dar nu la un profil vocational ci la socio-uman. pot urma vre-un curs?Daca ma puteti ajuta cu orice fel de informatie va multumesc !!

Textul de mai sus e scris tot de Andra Titu pe un alt forum. Din pacate nu stiu sa il postez cu citat doar cu copy/paste.
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic. ... 668#128668

Daca dupa un liceu socio-uman, domnisoara scrie romaneste intr-un asemenea hal si vrea sa fie directoare sau "macar educatoare", ii sugerez sa se inscrie la o gradinita, apoi la scoala si, dupa ce va invata sa scrie, sa mai incerce!
as dorii?
pot fii?
la aceea gradinita?
vre-un curs?


FB Felicia !! 10 cu felicitari!!

Te imbratisez !!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde emil » 03 Feb 2009, 00:21

Stimata andreea_muntean
Va atrag respectuos atentia sa nu inteveniti pe Forum decat numai daca aveti ceva concret de spus. V-am inchis un topic din cauza ca ati folosit un ton si un limbaj necivilizat. Va avertizez pentru ultima oara ca daca veti continua nerespectand regulile de pe forumul didactic.ro, veti fi exclusa din comunitate.

Va multumesc de intelegere
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde andreea_muntean » 04 Feb 2009, 12:17

emil scrie:Stimata andreea_muntean
Va atrag respectuos atentia sa nu inteveniti pe Forum decat numai daca aveti ceva concret de spus. V-am inchis un topic din cauza ca ati folosit un ton si un limbaj necivilizat. Va avertizez pentru ultima oara ca daca veti continua nerespectand regulile de pe forumul didactic.ro, veti fi exclusa din comunitate.

Va multumesc de intelegere


"decat numai..."

Ce reguli nu am respectat ? Cred ca dvs ar trebui sa va revizuiti atitudinea comunista! Din pacate pentru dvs , asta nu e doar parerea mea !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde emil » 04 Feb 2009, 13:12

Regret, dar cineva trebuie sa modereze aceste discutii. Va rog sa pastrati o atitudine , repet, corecta si atat! Nu sa faceti corectii pe text...

Iata de ce am intervenit asupra dvs.: http://www.didactic.ro/forum/viewtopic. ... 4&start=30
Si voi fi in continuare radical, sau comunist, cum vreti sa ziceti, pe un Forum in care nu exista decat cenzura bunului simt si doar arareori, in situatii ca a dvs. o altfel de cenzura.

Va multumesc de atentie!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde andreea_muntean » 04 Feb 2009, 13:21

emil scrie:Regret, dar cineva trebuie sa modereze aceste discutii. Va rog sa pastrati o atitudine , repet, corecta si atat! Nu sa faceti corectii pe text...

Iata de ce am intervenit asupra dvs.: http://www.didactic.ro/forum/viewtopic. ... 4&start=30
Si voi fi in continuare radical, sau comunist, cum vreti sa ziceti, pe un Forum in care nu exista decat cenzura bunului simt si doar arareori, in situatii ca a dvs. o altfel de cenzura.

Va multumesc de atentie!


E de admirat ca moderati aceste discutii , dar nu sunteti obiectiv ! Va repet , nu ne cunoastem , deci incetati cu jigniri si alte afirmatii ! M-ati trimis pe un topic pe care l-ati inchis fara explicatii plauzibile .
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

buna ziua !!!

Mesajde cearymika » 26 Feb 2009, 16:04

BUNA ZIUA.... CE TREBUIE SA FAC CA SA AJUNG EDUCATOARE INDIFERENT DE GRADINITA??LA CE FACULTATE TREBUIE SA MA INSCRIU??DE CE ACTE AM NEVOIE??VREAU SA STIU TOT CE AM DE FACUT...IMI PLAC FOARTE MULT COPIII.VA MULTUMESC.ASTEPT UN RASPUNS
cearymika
 
Mesaje: 3
Membru din: 11 Feb 2007, 12:16

Mesajde felixmunteanu » 26 Feb 2009, 20:36

Facultatea de stiinte ale educatiei.
E nevoie de diploma de bacalaureat, foaia matricola, certificat de nastere, de casatorie si o cerere tip care se completeaza la inscriere. Trebuie sa va interesati ce va cere facultatea din localitatea spre care va orientati. Mie astea mi s-au cerut.
Atentie, diploma ramane la facultate pana la absolvire asa ca faceti-va o copie care sa va ramana acasa!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde cearymika » 27 Feb 2009, 11:49

multumesc mult..pentru raspuns...o zi buna
cearymika
 
Mesaje: 3
Membru din: 11 Feb 2007, 12:16


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori