Repetentia la clasa 1

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Repetentia la clasa 1

Mesajde eu_mirelaa » 05 Iun 2008, 19:45

Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii priviind conditiile in care promoveaza un elev clasa 1? Poate un elev de clasa 1 sa ramana repetent sau poate promova clasa 1 cu o media insuficient?
eu_mirelaa
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Mai 2007, 11:06

Mesajde fscb » 02 Iul 2008, 11:39

Nu ramane repetent in clasa I, ci numai in clasa a II-a. Pentru cei cu o medie de insuficient se face un program de recuperare individual pe tot parcursul vacantei sau cat este necesar.Se poate sa fie inscris in clasa I din nou daca a absentat peste 50% din orele de curs.
Avatar utilizator
fscb
 
Mesaje: 104
Membru din: 06 Feb 2007, 18:51

Re: Repetentia la clasa 1

Mesajde mirela-barcan » 03 Iul 2008, 12:59

eu_mirelaa scrie:Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii priviind conditiile in care promoveaza un elev clasa 1? Poate un elev de clasa 1 sa ramana repetent sau poate promova clasa 1 cu o media insuficient?


Ataşez documentul în care găsiţi informaţiile oficiale.
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde gherghescudoina » 21 Iul 2008, 15:30

şi dacă după toată perioada de recuperare elevul nu ştie, nu îndeplineşte criteriile minime..ce-i de făcut??
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

repetitio est mater studiorum

Mesajde fleure » 28 Iul 2008, 15:46

Atunci cand perioada de recuperare nu se finalizeaza cu cine stie ce achizitii, invatatorul nu e capabil , nu-i asa? Sau initiatorii acestei legi fara cap care nu mai dau nici o portita de iesire .Pur si simplu pentru ca nu-i duce mintea.Poate ca mai trebuia ca ei insisi sa fi repetat clasa I, si atunci ar fi abordat altfel aceasta lege. Dupa parerea mea , repetand clasa I, ELEVULUI I SE OFERA SANSA de a invata macar sa scrie si sa citeasca. Degeaba raman repetenti mai tarziu.
fleure
 
Mesaje: 38
Membru din: 27 Iun 2008, 16:20

Mesajde mirelar » 28 Oct 2008, 18:30

Nu ramane repetent nici in clasa aII-a. Nu exista temenul si notiunea de repetenrtie la clasele I-II. Se fac programe de remediere si recuperare.
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

Mesajde mariairinabotezatu » 01 Noi 2008, 12:55

mirelar scrie:Nu ramane repetent nici in clasa aII-a. Nu exista temenul si notiunea de repetenrtie la clasele I-II. Se fac programe de remediere si recuperare.



Daca in document scrie clar ca "repetentia apare numai dupa finalizarea ciclului de achizitii fundamentale (clasa a II-a)", e clar ca la sfarsitul clasei a II-a elevul poate ramane repetent, pentru ca nu a dobandit achizitiile fundamentale! In clasa I nu poate ramane repetent pentru ca acest ciclu al achizitiilor fundamentale nu este incheiat! Ar fi ceva sa nu putem lasa repetenti nici in clasa a II-a...am ajunge la situatii de genul...."hai sa ii trecem clasa pe toti"! Si-asa mi se pare anormal ca nu se poate repeta clasa I, dar sa il mai ducem si pana in clasa a III=a....
Avatar utilizator
mariairinabotezatu
 
Mesaje: 74
Membru din: 29 Iul 2006, 15:01
Localitate: Constanta

Mesajde fancsi » 13 Feb 2009, 11:57

Dar daca copilul respectiv are profesor de sprijin si curriculum adaptat mai poate ramane repetent in clasa a doua?
fancsi
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Feb 2009, 10:28

Mesajde viocro » 13 Feb 2009, 16:48

Îm clasa I nu poate rămâne repetent, dar în clasa a II a DA!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Mesajde viocro » 13 Feb 2009, 16:53

Elevii cu curriculum adaptat nu rămân repetenţi, de aceea sunt la adaptare curriculară. Există însă şi situaţii în care se constată că nu fac faţă in invăţământul de masă cu tot cu această adaptare - adică nu pot învăţa nimic - şi atunci sunt îndrumaţi către şcoli speciale. Trebuie însă diagnosticat de o comisie, psiholog îndrituite în acest sens, nu pur şi simplu la dorinţa învăţătorului.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Mesajde fancsi » 13 Feb 2009, 20:07

Suntem in clasa a doua.Fetita a progresat foarte mult fata de anul trecut dar nu suntem la nivelul clasei a doua.A inceput sa scrie literele dar nu le recunoaste pe toate.Dna invatatoare inca de anul trecut ma tot convinge s-o dau la o scoala speciala, daca nu ramane repetenta.Daca stiam ca dupa 50 de absente putea repeta clasa 1 n-o mai duceam la scoala si mai castigam un an.Ma gandesc sa o mut la o alta scoala dar nu stiu daca fac bine pt fetita.Problema e ca scoala speciala este numai in limba romana iar fetita nu stie romaneste. Pana invata romaneste mai pierdem timp si asa suntem in urma.Oricum aici nu prea am sanse.Dna invatatoare este si director adjunct la scoala, iar dansa vrea sa scape de noi cu orice pret.Daca nu o mai duc la scoala la anul poate merge din nou in clasa a doua?Nu stiu ce sa fac! Este viitorul ei in joc. Va multumesc!
fancsi
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Feb 2009, 10:28

Curriculum adaptat

Mesajde viocro » 14 Feb 2009, 17:43

Doamnă, înţeleg că sunteţi mama fetiţei. Dacă fetiţa are dosar prin care se recomandă explicit adaptare curriculară, există legislaţie prin care învăţătoarea trebuie să lucreze cu ea la nivelul posibilităţilor ei. Mai exact, doamna este obligată să lucreze la nivelul copilului. Nu are cum să fie la nivelul clasei a II a dacă are curriculum adaptat. Tocmai pentru încadrarea în învăţământul de masă s-a ,,inventat" adaptarea curriculară, considerându-*se că prin instituţionalizare, copiii rămân cu un handicap social pentru tot restul vieţii. Aveţi acte în regulă? Dacă aveţi lăsaţi copilul acolo unde e şi sprijiniţi-o pe învăţătoare ajutând cât de mult puteţi fetiţa. Şi luptaţi să nu o daţi la o şcoală specială.
Dacă aveţi cum s-o amânaţi medical, o puteţi reînscrie în clasa a doua, dar este de umblat şi nu ştiu ce trebuie făcut pentru asta. Rămâne valabilă colaborarea mai bună cu învăţătoarea.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Mesajde fancsi » 15 Feb 2009, 14:39

Dar dna invatatoare zice ca nu are specializare pt asa ceva si sa o duc la scoala speciala altfel o lasa repetenta si fata mea va fi mereu in clasa a doua.Am fost cu ea la comisie si a fost orientata la scoala cu curriculum adaptat si profesor de sprijin pana la finalizarea clasei 4.Cu greu am obtinut un profesor sa cunoasca limba maghiara. Initial a lucrat 4 ore pe saptamana dar scoala nu o mai plateste numai doua ore pt ca in acte fetita nu are grad de handicap.Aici iar nu inteleg.Daca era necesar un grad de ce nu a primit ?
fancsi
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Feb 2009, 10:28

Mesajde viocro » 17 Feb 2009, 20:56

Chiar că e ciudat: pentru a fi recomandată pentru curriculum adaptat, trebuia numaidecât încadrată la un grad de handicap psihic. Atunci pe ce bază a primit certificatul? Pentru că trebuie să aveţi un certificat şi o hotărâre din partea unei comisii de specialitate. Dacă cumva aveţi doar o adeverinţă de pe la vreun medic, aceea nu este valabilă îndeajuns. Trebuie musai o analiză a unei comisii cu medic, psiholog, reprezentanţi de la Protecţia copilului şi, obligatoriu solicitarea dumneavoastră. Deci dumneavoastră trebie să solicitaţi comisiei acest lucru, nu învăţătoarea. Deci vedeţi ce aveţi...iar dacă totul este în regulă şi învăţătoarea refuză, atunci chiar nu înţeleg cum a ajuns să fie învăţătoare, dacă nu este impresionată de neputinţa unui copil...
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron