carnaval :parinte+copil

carnaval :parinte+copil

Mesajde Izabella_Orban » 15 Ian 2009, 23:56

Vreau sa organizez un carnaval unde si parinii sa se costumeze impreuna cu copiii ,va rog sa-mi dati cateva idei,sugestii. Va multumesc anticipat!
Izabella_Orban
 
Mesaje: 46
Membru din: 22 Noi 2008, 15:57

Mesajde darianna » 16 Ian 2009, 20:40

E o ideea super
darianna
 
Mesaje: 154
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde lauren » 05 Feb 2009, 19:24

O idee buna dar foarte greu de pus in practica. Am avut o asemenea incercare pt serbarea de Craciun, stiti cum m-au privit parintii(unii nu toti)
ca si cum vreau sa-mi bat joc de ei.
Va urez succes si sper sa vedem pozele pe site.
lauren
 
Mesaje: 10
Membru din: 01 Sep 2008, 15:48

implicarea parintilor

Mesajde omega » 05 Feb 2009, 23:39

Daca nu este prea tardiv raspunsul meu, vreau sa-ti impartasesc din experienta mea. Am organizat anul trecut o actiune de acest gen si a fost grozav!!! Parintii s-au distrat de minune, iar copiii, ce sa mai zic? In cadrul proiectului Sa citim... copiii au invatat proverbe, zicatori, strigaturi pe care le/au adaptat ad-hoc. La carnaval copiii au fost spectatori, iar parintii, dupa cortina imbracau pe rand o mantie uriasa care sa le ascunda imbracamintea, iar pe fata puneau o masca din cele confectionate intr/o alta activitate cu cei mici. Cand aparea "personajul", copiii spuneau o strigatura "Frunza galbena de bruma/ zi o poezie acuma!" (canta/ne un cantec ori ia si danseaza acuma), iar parintele trebuia sa execute :lol: !!! Ce compozitii proprii ale cantecelor sau poeziilor am auzit! Copiii trebuiau sa recunoasca al cui parinte s/a prezentat, iar adultii au simtit pe propria piele ce simte un copil cand este pus in fata musafirilor ori la serbare sa recite, cante sau danseze. Anul acesta ma gandesc sa fac o seara numai cu tatii copiilor, ca acestia sunt cam inactivi la gradi... :twisted:
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

Mesajde felixmunteanu » 06 Feb 2009, 15:43

Si eu am organizat o activitate in care am implicat parintii (la clasa a IV-a). A fost reusita, dar nu toti s-au aratat bucurosi sa participe. Unii au fost dezinvolti, incercand sa-i anime si pe altii, dar au fost si din cei care s-au multumit sa asiste. Depinde de parinti, de felul lor de a fi, de mediul in care traiesc, poate si de varsta, unii sunt complexati. E totusi o problema delicata. Discuta mai intai cu ei si incearca sa ii lamuresti spunandu-le ca o fac de dragul copilului lor care se va simti foarte mandru. De asemenea, copiii ar putea sa ii antreneze "Hai, mami, ca si mama lui Gigel se mascheaza!".
Succes, ca ideea e buna!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde puca » 08 Feb 2009, 21:06

Nu ştiu dacă trebuie să ai emoţii.Totul are un început. Eu de ani de zile implic părinţii în activităţile extracurriculare.Abia aşteaptă.Încearcă să-i atragi la jocurile distractive,oferă-le şi lor premii,formează grupuri de părinţi şi copii şi ai să vezi că totiul va fi minunat.Totul va fi nemaipomenit dacă ai încredere în tine.Îţi doresc succes!
puca
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Aug 2007, 15:51


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori