cate grupe trebuie parcurse la gradinita?

cate grupe trebuie parcurse la gradinita?

Mesajde alkalina » 04 Feb 2009, 22:49

La 1 septembrie copilul meu va avea 2 ani si 7 luni. Mi s-a spus ca nu poate fi primit decat la 3 ani (si 7 luni).
Va rog sa ma sfatutiti cum sa procedez ca sa pot parcurge etapele de gradinita si sa ne putem inscrie in clasa I la 6 ani si 7 luni.
Va multumesc.
alkalina
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Feb 2009, 18:38

Mesajde costi_52 » 05 Feb 2009, 00:08

Asa este legea. La 3 ani impliniti poate fi inscris la grupa mica. Invatamantul prescolar se desfasoara pe durata a 3 ani. De la 3 ani si 7 luni va urma grupa mica, de la 4 ani si 7 luni va urma grupa mijlocie, de la 5 ani si 7 luni va urma grupa mare, pregatitoare pentru scoala, iar de la 6 ani si 7 luni va urma clasa I.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Mesajde alkalina » 05 Feb 2009, 14:18

Repet, sa fiu sigura daca am inteles bine: grupa mare coincide cu grupa pregatitoare? Nu sunt ani diferiti? Am vazut multe comentarii pe forumuri de genul "repeta grupa pregatitoare fiindca ..." sau " de la grupa mijlocie l-am transferat direct la pregatitoare ca sa nu piarda un an". Cine se ocupa de grupa pregatitoare, educatoarea din grupele anterioare, alta educatoare, invatatoarea? (stiu ca intr-o vreme circula ideea de a subordona scolii grupa pregatitoare ... clasa 0)
alkalina
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Feb 2009, 18:38

Mesajde costi_52 » 05 Feb 2009, 15:41

Este unul si acelasi lucru. Titulatura corecta este grupa mare, pregatitoare pentru scoala. Cele trei grupe de gradinita sunt:
3-4 ani = grupa mica;
4-5 ani = grupa mijlocie;
5-6 ani = grupa mare, pregatitoare pentru scoala.
Ambele comentarii de pe forumuri sunt corecte. De la grupa mijlocie se trece direct la grupa mare, pregatitoare pentru scoala. Sunt si cazuri de repetare a grupei mari, pregatitoare pentru scoala. Fie parintii solicita acest lucru, fie dezvoltarea psihofizica a copilului determina amanarea inscrierii la scoala. In acest caz se repeta grupa mare, pregatitoare pentru scoala (6-7 ani). Exista si cazuri, mai ales la gradinitele cu program normal, cand copiii de 6 ani sunt adusi pentru prima data la gradinita. Evident, acestia urmeaza numai grupa mare, pregatitoare pentru scoala.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Mesajde toulouse » 05 Feb 2009, 16:43

Noul plan de învăţământ are o structură pe două niveluri de vârstă şi, în contextul unei învăţări centrate pe copil, încurajează eterogenitatea (abandonarea sistemului de constituire a grupelor pe criteriul cronologic).
Pentru grupele de vârstă cuprinse în intervalul 3-5 ani, categoriile de activităţi desfăşurate cu copiii vizeaza îndeosebi socializarea copilului (colaborare, cooperare, negociere, luarea deciziilor în comun etc.) şi obţinerea treptată a unei autonomii personale, iar pentru grupele de vârstă cuprinse în intervalul 5-7 ani, accentul se deplaseaza spre pregătirea pentru şcoală şi pentru viaţa socială a acestuia.
Avatar utilizator
toulouse
 
Mesaje: 34
Membru din: 19 Mai 2005, 00:09
Localitate: Bucuresti

Mesajde felixmunteanu » 05 Feb 2009, 16:55

Nu va contrazic; am cautat si am gasit ca aveti dreptate, dar am observat ca la gradinita sunt 4 sali de grupa intitulate mica, mijlocie, mare si mare pregatitoare. De ce nu scrie mare1, mare2? (Personal am intrat in mai multe gradinite si in toate era la fel) E adevarat ca dupa grupa mare unii copii merg la scoala (f f putini,2/3), dar a 4-a grupa se frecventeaza nu la cererea parintilor ci pentru ca se lasa impresia ca fiind o conditie pentru accesul la scoala. Chiar educatoarele folosesc cele 4 denumiri.
Am 2 copii. Fetita a intrat la 6 ani la scoala, dar pe baiat l-am lasat si in "pregatitoare". Nu pot sa spun ca s-a repetat materia. S-au facut lucruri noi pe care fetita nu le-a facut, cu adevarat pregatitoare pentru scoala (despartire in silabe+schema cuvantului, identificarea sunetului si a pozitiei lui in cuvant, etc. )
Ma intreb totusi, daca educatoarele (poate nu toate) lasa materia pregatitoare pentru al 4-lea an, copiii care termina anul 3 sunt destul de bine pregatiti pentru scoala?
Stiu ca e absurd si plictisitor sa se reia materia in aceeasi forma, dar, repet, am vazut ca se face altceva.
Sper sa nu se inteleaga ca acuz, am scris doar niste observatii personale. Marturisesc ca si eu am trait in confuzie si as fi continuat asa daca nu as fi citit intrebarea doamnei. Puteam sa jur ca sunt 4 grupe.

Pentru alkalina:
Pacat ca nu va primeste copilul la gradinita. Stiu ca se fac exceptii, dar poate au prea multi copii. Oricum, dumneavoastra, daca vreti sa va dati copilul la scoala la 6,7 ani, puteti s-o faceti fara probleme. Stiu, dumneavoastra ati dori sa faca si anul 4, dar pentru asta ar trebui sa va ingaduie sa il duceti inainte de 3 ani. Incercati sa vorbiti cu educatoarea sa vi-l primeasca in timpul anului, in primavara, cand ar implini 3. Cunosc un astfel de caz.
Ati intrebat cine preda la "pregatitoare". Aceeasi educatoare. Fiul meu a avut insa o colega care in aceasta grupa avea doar 6 ani (exceptia de care vorbeam). Ea a repetat grupa, dar cu alta educatoare.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde alkalina » 06 Feb 2009, 19:25

Am studiat si eu regulamentul invatamantului prescolar si am sesizat impartirea in grupa mica ; grupa mijlocie ; grupa mare, pregatitoare. Numai ca discutia cu 2 d-ne educatoare m-a debusolat fiindca dumnealor faceau distinctie intre grupa mare si grupa pregatitoare si imi prezentau motivele si avantajele intrarii in clasa I la 7 ani si ... spre deosebire de copii de 6+ ani. Am auzit si eu de situatii in care copii au fost primiti la grupa mica in timpul anului scolar, dar ... Raman insa cu o nelamurire: exista gradinite cu serii de 3 ani si gradinite cu serii de 4 ani? Sau in cadrul aceleeasi gradinite doamnele educatoare pot hotara daca o anume serie face 4 ani in loc de 3?
alkalina
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Feb 2009, 18:38

Mesajde felixmunteanu » 06 Feb 2009, 19:50

Toate gradinitele fac 4 ani.
V-am dat inca niste detalii in mesaj privat pentru a nu lungi discutia.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori