Power point

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

Mesajde loredanadinu75 » 15 Sep 2008, 23:33

gabriela7 scrie:Revin cu o intrebare. Am lucrat in ppt 2007 si nu reusesc sa-l transform in pps nici cum, cred ca gresesc undeva.


Aici imi dau si eu cu parerea pentru ca si eu utilizez in ultimul timp tot versiunea 2007 a pachetului Office si recunosc ca m-am familiarizat cu oarecare dificultate cu el (si inca il mai "descopar").
Revenind la intrebarea ta, exista un buton office in coltul din stanga sus, chiar langa optiunea de salvare (care are iconita aceea cu discheta). Este chiar butonul acela rotund, mai mare decat toate celelalte, in care sunt desenate cele 4 patratele colorate diferit - logoul Office-ului. Dand un click stg pe el se va deschide in jos o lista de optiuni, dintre care a patra este cea cautata, respectiv "Save as". Ajungi pe optiunea respectiva si automat (sau cel mult dupa un click stg) se deschide o noua lista de optiuni din care alegi versiunea de powerpoint show (denumita prescurtat pps). Mai departe, calea e simpla, ca la orice salvare: alegi directorul in care sa salvezi, denumirea si OK.
Sper ca ti-am fost de folos.
loredanadinu75
 
Mesaje: 44
Membru din: 11 Apr 2008, 18:12
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde gabriela7 » 16 Sep 2008, 14:34

Multumesc! Era ceva de cautat, mi-am adaugat acum la optiuni. Mi-ai fost de ajutor! Am reusit! :D
gabriela7
 
Mesaje: 190
Membru din: 29 Mar 2007, 21:31

Mesajde laurentziu_roshu » 16 Sep 2008, 18:27

loredanadinu75 scrie:1. De regula, melodiile care se afla prin calculatoare sunt in format mp3. La convertirea in format wav dimensiunea melodiei creste simtitor (in jurul a 10-20 MB) ceea ce ingreuneaza foarte mult transmiterea fisierului prin email, de exemplu.
Intrebare: cu ce putem converti o melodie format mp3 (sau alt format) in asa fel incat sa nu ajunga la o dimensiune prea mare ? - primesc zilnic emailuri cu prezentari power point cu fond sonor si au in jur de 5-6 MB. Sau exista o alta modalitate de compresie a melodiei ?
2. Chiar si cu fisierul wav atasat, fondul sonor nu se pastreaza in momentul in care fisierul este vazut pe un alt calculator. Prezentarea se deruleaza excelent, cu toate efectele prevazute, si la intervalul dat de mine, dar partea sonora.....zero. Precizez ca atasarea fondului sonor s-a facut exact cum s-a descris in raspunsurile dvs. anterioare si ca in propriul calculator ea se deruleaza cu tot cu sonor, numai d epe alte calculatoare nu poate fi "auzita".
Intrebarea este asadar care e totusi marele secret? Cum pot face ca fisierele mele pps sa fie "auzite' si de cei carora le impartasesc? Urmaresc de ceva vreme o multime de forumuri pe aceasta tema, insa tot nu reusesc sa ma dumiresc. La un moment dat am gasit un program care transforma prezentarile pps in fisiere executabile si acestea se deruleaza singure, dar din pacate este o versiune de incercare care expira dupa 2 saptamani.
Pana la a ma sfatui sa achizitionez respectivul program, credeti ca exista totusi si o alta varianta ?


bun gasit in noul an scolar, va doresc, tuturor, un an frumos si reusit !

si , daca sunt interbari aici pe forum trebuie sa fie si raspunsuri ...

1. la intrebarea 1. , raspunsul e prin ghidul pe care publicat mai demult pe adresa http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=7599
Alte raspunsuri in ghidul cu imagini , pe care l-am postat pe alta adresa, http://www.didactic.ro/lectii-informati ... -p55758-t0 la rubrica ":materiale", acolo sunt mai multe imagini cu butoanele ce trebuiesc folosite in ferestrele programului , doar cu mentiunea, ca pentru comprimarea mai buna a muzicii in "wav" recomand programul nu programul Quintessential ci altul mai bun , Jet Audio , pe care l-am prezentat in versiunea noua a ghidului http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=7599

2. la intrebarea 2. , raspunsul e tot in cele doua ghiduri. Pe alte calculatoare NU se aude muzica daca e pusa din meniul INSERT !!! Ca sa se auda trebuie pusa din meniul Slide SHOW(Expunere Diapozitive) si apoi SLIDE TRANSITION , explicatii mai ample in cele doua ghiduri
http://www.didactic.ro/lectii-informati ... -p55758-t0
si
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=7599
succes !
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde loredanadinu75 » 16 Sep 2008, 19:14

Domnule Laurentiu Roshu, gratitudinea mea e nesfarsita. Am toata consideratia pentru informatiile pe care le detineti si mai ales pentru gestul de a le impartasi si celor mai putin familiarizati cu utilizarea programului power point. Cu multumiri, Loredana DINU
loredanadinu75
 
Mesaje: 44
Membru din: 11 Apr 2008, 18:12
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde gabriela7 » 22 Sep 2008, 14:19

Pps si ppt sunt surse inepuizabile. Revin cu o intrebare/nelamurire. Cineva imi spunea ca daca am lucrat in power point 2007 se poate citi respectivul fisier daca il salvez sa fie citit si de versiunea 2003, in cazul in care pe un calculator nu se afla versiunea 2007.
Se poate intr-adevar asa ceva? Cum?
Daca stie si vrea cineva sa raspunda, multumesc mult.
gabriela7
 
Mesaje: 190
Membru din: 29 Mar 2007, 21:31

Mesajde emil » 22 Sep 2008, 16:27

gabriela7 scrie:Pps si ppt sunt surse inepuizabile. Revin cu o intrebare/nelamurire. Cineva imi spunea ca daca am lucrat in power point 2007 se poate citi respectivul fisier daca il salvez sa fie citit si de versiunea 2003, in cazul in care pe un calculator nu se afla versiunea 2007.
Se poate intr-adevar asa ceva? Cum?
Daca stie si vrea cineva sa raspunda, multumesc mult.

Faceti save as si alegeti versiunea 2003. Daca nu ati salvat in versiunea 2003, NU veti putea citi fosierul pe un calculator unde existe versiunea de Office 2003.
Exista totusi o solutie de compromis. Puteti descarca de pe net, de la MS, este free, un program care fac conversia din 2007 in 2003 si astfel puteti rezolva problema.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde sandor_traier » 15 Ian 2009, 18:55

loredanadinu75 scrie:Foarte interesant subiectul si sper sa fiu on-topic cu intrebarile mele:
1. De regula, melodiile care se afla prin calculatoare sunt in format mp3. La convertirea in format wav dimensiunea melodiei creste simtitor (in jurul a 10-20 MB) ceea ce ingreuneaza foarte mult transmiterea fisierului prin email, de exemplu.
Intrebare: cu ce putem converti o melodie format mp3 (sau alt format) in asa fel incat sa nu ajunga la o dimensiune prea mare ? - primesc zilnic emailuri cu prezentari power point cu fond sonor si au in jur de 5-6 MB. Sau exista o alta modalitate de compresie a melodiei ?
2. Chiar si cu fisierul wav atasat, fondul sonor nu se pastreaza in momentul in care fisierul este vazut pe un alt calculator. Prezentarea se deruleaza excelent, cu toate efectele prevazute, si la intervalul dat de mine, dar partea sonora.....zero. Precizez ca atasarea fondului sonor s-a facut exact cum s-a descris in raspunsurile dvs. anterioare si ca in propriul calculator ea se deruleaza cu tot cu sonor, numai d epe alte calculatoare nu poate fi "auzita".
Intrebarea este asadar care e totusi marele secret? Cum pot face ca fisierele mele pps sa fie "auzite' si de cei carora le impartasesc? Urmaresc de ceva vreme o multime de forumuri pe aceasta tema, insa tot nu reusesc sa ma dumiresc. La un moment dat am gasit un program care transforma prezentarile pps in fisiere executabile si acestea se deruleaza singure, dar din pacate este o versiune de incercare care expira dupa 2 saptamani.
Pana la a ma sfatui sa achizitionez respectivul program, credeti ca exista totusi si o alta varianta ? Multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc un an scolar cu impliniri.



Exista programe de converite in .wav care convertesc special pentru ppt. si la dimensiuni foarte mici. Scrieti-mi si poate va ajut!
sandor_traier
 
Mesaje: 32
Membru din: 13 Oct 2006, 22:44

Mesajde maria_oniga » 15 Ian 2009, 20:26

1. Cum se poate integra direct un filmulet intr-un PPT, intr-un anumit slide? Asa incat cu un buton de actiune, de exemplu, sa se deruleze automat filmuletul, apoi sa se treaca la alta secventa a slide-ului sau la un nou slide. Fara arhivare si link-uri.
2. Cum trebuie procedat pentru ca o animatie realizata cu GIF ANIMATOR sa ruleze la infinit si simultan sa aiba continuitate intre secvente? Prima problema este ca intre doua secvente succesive apare un timp mort de o fractiune de secunda care da o nota de discontinuitate (ex.un pendul, atunci cand acesta ajunge la extreme, "momentul" revenirii lui apare ca discontinuu, brusc). A doua problema o constituie iarasi o chestiune de discontinuitate: daca am setat sa ruleze la infinit animatia respectiva din, sa zicem, 3 secvente (frame), ruleaza corect cele 3 secvente, apoi apare alaturi o caseta cu termenul "UNREGISTRED", apoi peste aproximativ 2 secunde ruleaza iar s.a.m.d. Cum se poate elimina aceasta intrerupere intre 2 rulari succesive?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde laurentziu_roshu » 16 Ian 2009, 14:51

Iata ca ne reintilnim pe forum, in discutiile despre powerpoint !
Am citit intrebarile .

1. se poate integra direct un filmulet intr-un PPT, intr-un anumit slide (dar salvarea finala se face intr-un folder!) se insereaza filmul din INSERT/ MOVIES AND SOUND, alegem filmul, si apoi avem de ales intre doua optiuni: "Do you want to play mouvie automatically? If not, it will play when you click it" cu optiunile YES si NO (adica dati YES daca dorim ca filmul sa ruleze automat, si NO daca vrem sa-l declansam la click ). Apoi , trebuie dat "FILE / Pack and go", si se va salva prezentarea intr-un dosar, in care vor aparea absolut toate componentele necesare, inclusiv filmul, si folderul cu prezentarea se poate transfera pe orice alt computer si va functiona independent.
Alta optiune: INSERT/ OBJECT... si il insereaza direct in powerpoint, si salveaza fara dosar sau fara arhiva, dar atentie, nu suporta orice format de obiect.Depinde de extensie si de dimensiunea fisierului-obiect inserat.

2. la intrebarea cu GIF ANIMATOR , raspunsul e simplu : trebuie folosita o versiune licentiata(cu serial number) adica INREGISTRATA, a programului GIF ANIMATOR (sau a altui program pentru creare animatii originale). Doar in variantele neinregistrate apare sigla "UNREGISTRED". Sigur, programul Gif Animator nu e gratuit, de aceea versiunea obisnuita(necumparata) e neinregistrata si posteaza acest "UNREGISTRED", pe animatia originala creata. Pentru a disparea "UNREGISTRED", ...fie se cumpara programul, fie se inregistreaza utilizand un serial number, fie -mai simplu - se foloseste un alt program , echivalent, in versiune FREE. Astfel de programe pot fi gasite la http://www.download.com/windows/animati ... =ltcol;nav, . La aceasta adresa au existat sigur programe free, cred ca mai sunt insa, desi nu pot garanta....dar sunt sigur peste 50 de programe , din care poate macar unul sa fie free, trebuie cautat

Succes !
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde grig_dumitru » 16 Ian 2009, 15:04

pentru maria_oniga : dupa inserarea filmului , am vazut ca merge bine pe computerul meu , se vede filmul, dar pe alte computere nu se vede. O solutie fiabila era crearea unei arhive care contine tot fiiserul pps si filmul inserat. Si asta merge pe orice computer, am vazut multe astfel de pps-uri in arhive si mergeau filmele sau muzica. Se poate face inserarea asta prin salvarea prin împachetare -daca e meniul in limba româna.
grig_dumitru
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Mar 2008, 20:58

Mesajde gica_ionescu » 21 Mar 2009, 07:59

Va salut!
Se poate pune fundalul sonor din mai multe melodii? Cum se pot alatura? Exista un prgram special?
Le-am convertit in wave ...
Multumesc!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Re: Power point

Mesajde any75 » 05 Feb 2010, 10:50

buna.....am si eu cateva intrebari.....
1.cum pot transforma un fisier mp3 in wav...??????? Am un program quintensential dar seamana cu bisiplayerul.....nu pot converti melodia...
2.cum pot adauga animatii unei poze? adik pe poza resp sa fie niste fulgi care se misca....etc
3. cum pot pune pe locul unei poze...mai mlte? adik slide-ul sa nu se schimbe....ci doar poza...

multumesc ca ma ajutati.....si ca veniti in ajutorul celor incepatori.....ms pt eventualele raspunsuri
any75
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Sep 2009, 14:02

Anterior

Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori