Ajutor!!

Ajutor!!

Mesajde d3ya_ay3b » 20 Dec 2008, 18:28

am nevoi de textul povestii "Patania ursului cafeniu" de V. Colin :o :o cine o are sau ma poate juta sa o gasesc, daca pot dau si eu altceva in schimb. multumesc :wink:
d3ya_ay3b
 
Mesaje: 10
Membru din: 07 Iul 2008, 22:27

Mesajde nora45o » 20 Dec 2008, 19:32

Povestea poate fi gasita intr-o culegere de texte, mai veche, dar nu am cum sa ti-o trimit. As fi putut, eventual, sa incerc sa o scanez, daca ai fi cerut-o inainte de vacanta.
nora45o
 
Mesaje: 35
Membru din: 10 Dec 2007, 20:37

Mesajde d3ya_ay3b » 20 Dec 2008, 19:36

multumesc de raspuns dar o sa ma descur cumva :wink:
d3ya_ay3b
 
Mesaje: 10
Membru din: 07 Iul 2008, 22:27

Mesajde dbv » 20 Dec 2008, 20:05

POVESTEA URSULUI CAFENIU
de Vladimir Colin


CADRANE I
Ă Enumeraţi în scris personajele textului „Povestea ursului cafeniu”. Subliniaţi apoi cu roşu personajele pozitive şi cu albastru pe cele negative.

Ă  Încercuiţi în text cuvintele scrise cu cratimă. Scrieţi această listă pe cadran şi alcătuiţi propoziţii cu trei dintre aceste cuvinte.

Ă  Extrageţi din text o listă de cuvinte al căror înţeles nu îl cunoaşteţi. Găsiţi cu ajutorul dicţionarului explicaţiile lor şi apoi scrieţi cuvinte cu acelaşi sens pentru acestea.

Ă  Realizaţi un desen prin care să ilustraţi un fragment din poveste. Dă-i un titlu potrivit cu textul.




CADRANE II
Ă  Ordonaţi ideile principale:
5 Nu blana îl face pe urs!
5 Focile râdeau de ursul „murdar”.
5 Ursul cafeniu este acceptat de urşii polari.
5 Un urs cafeniu a ajuns la Polul Nord.
5 Martin se întâlneşte cu urşii albi.
5 Ursul cafeniu salvează puiul.
5 Pinguinul găseşte o soluţie-săpunul.

Ă  Căutaţi în text cuvinte cărora le puteţi găsi antonime (cuvinte cu sens opus).

Ă  Caracterizaţi personajul principal al poveştii:ursul cafeniu .

Ă  Scrie un scurt eseu(impresii, păreri) despre text şi învăţăturile pe care le-ai desprins din acesta. Vei avea ocazia să le citeşti colegilor creaţia ta din scaunul autorului.




HARTA POVEŞTII
Titlul
Autorul
Personaje
Locul desfăşurării
Problema (intriga)
Evenimentele, in ordinea desfăşurării lor
Soluţia, rezolvarea problemei
Morala
Desen
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori