in atentia d-lor profesori corectori

in atentia d-lor profesori corectori

Mesajde armina » 22 Mai 2007, 21:09

Ce parere aveti despre faptul ca la teza de romana din 17.05 o teza mai slaba a fost notata cu 1.50 puncte mai mult decat o teza net mai buna? Cand s-a discutat cu unul din profesorii corectori, raspunsul a fost urmatorul: Teza notata mai slab( 7.80)- dar mai bine rezolvata - a fost corectata ( la prima mana) de o d-na profesoara de liceu care a fost" foarte dura". Teza mai slaba ( notata cu .. 9.30) a fost corectata ( la prima mana) de o d-na profesoara cu gradul I, profesor la gimnaziu care s-a raportat la nivelul si modul de exprimare al unui elev de 13 ani. Analizand teza de 7.80, doamna prof. a recunoscut ca este mai bine rezolvata decat cea notata de dumneaei cu 9.30 si daca ar fi fost notata tot de d-ei mi-ar fi pus 9.50!!! Nu ma intereseaza nota, am 10 in oral si tot media 10 imi da, ma doare nedreptatea!!! Si nu pot intelege cine a gresit. D-na care m-a notat aplicand baremul la sange sau d-na profesoara care mi-a notat colega ascultandu-si inima? Mai are un rost sa invat??? P.S. Am putut sa-mi contest lucrarea pentru ca parintii mei sunt cadre didactice si cunosteau unde trebuie sa mearga...! Cati copii sunt in situatia mea si nici macar n-au dreptul la o explicatie! Poate domnul ministru ne va spune de ce nu avem dreptul sa ne contestam notele!
armina
 
Mesaje: 17
Membru din: 22 Mai 2007, 17:36

Mesajde valnas » 18 Dec 2007, 23:04

Nu fi trista Armina ,mai sunt multi ca tine.Printre ei,fiica noastra.
A,si noi suntem prof.
Curaj!
valnas
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Aug 2007, 10:00

Mesajde katty_alina93 » 30 Dec 2007, 15:35

Mi s-a intamplat acelasi lucru. :!: Sunt eleva in clasa a VIII-a. Dupa ce am dat lucrarea la teza cu subiect unic la limba si literatura romana eram destul de incantata de ceea ce facusem. Recunosc, textul propus mi-a ridicat si mie ceva dificultati, dar consider ca m-am descurcat onorabil.
Cand am primit rezultatele, toata increderea mea s-a spulberat intr-o secunda: luasem 8.35 [nota mica pentru mine, cum sunt convisa ca este si pentru tine, armina]. In aceeasi zi am vazut lucrarea. Aproape toata compunerea mea [ subiectul al 3-lea ] fusese subliniata. De ce? pentru ca nu am inceput astfel: " Am intrat in muzeu. Iata TABLOUL:... "Nu. Am preferat sa fac descrierea si in inchiere am adaugat faptul ca era vorba despre un tablou. :wink:
Doamna profesoara de la clasa considera ca lucrarea nu a fost CITITA pana la capat, lucru care mi se pare absurd. Ce daca era a nu-stiu-cata lucrare?! datoria domnilor profesori corectori este aceea de a citi cu atentie TOATE lucrarile.
De asemenea am facut contestatie, insa am neplacuta senzatie ca nici de aceasta data nu se va manifesta atentie si corectitudine in respectarea unui barem fix.
Un alt lucru deranjant este faptul ca elevi mai putin buni iau note exagerat de mari [ pentru ei ], egale cu cele ale copiilor foarte buni, sau chiar mai mari. Oare ce este de facut? :?:
Din pacate, tot ce am scris noi aici nu va fi luat in considerare de nimeni. Din pacate, aceste marturisiri nu vor influenta cu nimic corectitudinea sau atentia cu care se vor corecta lucrarile. Sincer, nici nu stiu de ce am facut asta... :?
katty_alina93
 
Mesaje: 12
Membru din: 30 Dec 2007, 14:44

Mesajde clapor » 09 Ian 2008, 23:15

Si fiul meu este intr-o situatie asemenatoare, considera ca a fost subapreciat. Chiar profesoara de romana de la clasa este de aceasta parere. Diferenta dintre notele celor 2 profesor corectori este de 80 de sutimi. Se pare ca portretul pe care fiul meu l-a facut colegului sau a fost prea sincer si nu a placut unui profesor corector. Presupun ca trebuia sa inventeze si niste aspecte pozitive, moralizatoare... Am facut totusi contestatie.
clapor
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Oct 2007, 15:29

Mesajde emil » 09 Ian 2008, 23:50

ATENTIE! Pentru cei nemultumiti de nota. Vineri 11, este ultima zi de depunere a contestatiilor la scoala!

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde katty_alina93 » 14 Ian 2008, 22:35

da... si acum multa bafta tuturor celor care au depus contestatii! hai sa fim optimisti si sa speram la rezultate cat mai bune :). Chiar va rog sa postati rezultatele obtinute de voi, sunt tare curioasa :D [voi face la fel].
katty_alina93
 
Mesaje: 12
Membru din: 30 Dec 2007, 14:44

Mesajde katty_alina93 » 15 Ian 2008, 18:31

Sunt foarte DEZAMAGITA !!! Poate nu ar trebui sa imi pese, dar totusi ma deranjeaza nedreptatea din Romania!
Astazi 15 ianuarie, dupa cum stiti, s-au primit rezultatele de la contestatii. La noi in scoala nu a fost gasita NICIO LUCRARE ca fiind subapreciata, :!: ba din contra, TOATE notele lucrarilor care au fost contestate au fost micsorate [ chiar si cu un punct ]. :!:
In cazul meu, nota finala nu s-a modificat, cea de la contestatie fiind doar cu 35 de sutimi mai mica [ 8.00 ] decat cea initiala. Sa spunem ca nu sunt deranjata de asta, dar mi se pare o coincidenta prea mare faptul ca toate notele au fost micsorate. :roll: Si cand spun toate, ma refer si la cele de la istorie/geografie [ caci la matematica nu a depus nimeni].
As dori sa aflu ce s-a intamplat si in alte scoli. Va rog mult sa postati in continuare! :arrow:
katty_alina93
 
Mesaje: 12
Membru din: 30 Dec 2007, 14:44

Mesajde leonterodica » 08 Dec 2008, 22:10

katty_alina93 scrie:da... si acum multa bafta tuturor celor care au depus contestatii! hai sa fim optimisti si sa speram la rezultate cat mai bune :). Chiar va rog sa postati rezultatele obtinute de voi, sunt tare curioasa :D [voi face la fel].
leonterodica
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Feb 2006, 15:26


Înapoi la Teste Nationale si Teze cu subiect unic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori