Dotarea laboratoarelor si atelierelor de instruire

Discutii despre noua programa, avand in vedere noul plan de invatamant

Dotarea laboratoarelor si atelierelor de instruire

Mesajde aangelan » 05 Apr 2004, 22:05

E o lipsa de contact cu realitatea in acest domeniu. Suntem pusi in fata unor programe "puzzle" experimentate mai mult sau mai putin pe niste scoli pilot cu finantare UE, dar marea majoritate a scolilor fac niste "cristiane" ... ca sa reziste. Va veni o vreme cand parintii vor pune mai multe intrebari conducerilor scolilor si comunitatilor locale despre acoperirea cu mijloace moderne a programelor acestora care se vor altceva decat se poate. Este o diferenta colosala intre ce se face la noi in invatamantul tehnic preuniversitar si ce se face in tarile UE. Intrati pe site-uri ale unor scoli din Germania, Franta, Finlanda, Spania si vedeti ce laboratoare de Roboti, de Automatizari, Electronica, Pneumatica etc. si ce proiecte realizeaza elevii (students, cum le spun ei) in aceste laboratoare sau la firme care sunt interesate sa primeasca elevi in practica. Cum s-or fi incheiat capitolele specifice pentru aderare???????????
aangelan
 
Mesaje: 23
Membru din: 19 Feb 2004, 13:47

Mesajde mircea77 » 26 Iul 2004, 03:15

la noi se rezuma la o singura intrebare esentiala: cine plateste?
dupa care vin cateva intrebari care sa lamureasca pe prima:
cui serveste ? industria e aproape de pamant ?
cum pregatim oameni care vor pregati copii ? cand universitatile tehnice debia fac ele fata !

...

da ar trebui ceva facut cum s-a facut in domeniul laboratoarelor de informatica;
care sunt costurile ? in jur la 20-30 de mii de Euro pt un laborator ! c-am asa era la programale Phare daca nu ma insel !

problema mai are un aspect
sunt bani pentru asa ceva ? sau prevazut ceva bani ? cand stiu ca pentru mijloace fixe care sa achizitioneze intr-o scoala din fondurile produse de ea se cer nu stiu cate aprobari speciale
cate firme implicate in producerea de tehnologii pt laboratoare au venit sa-si prezinte oferta la MECT sau ISJ sau scoli

Da o sa spuneti ca mai vine cate un pliant pe care il primiti de la nu stiu ce expozitie locala sau nationala !

Economia a inceput sa miste ceva, dar pentru a investi invatamant nu e suficient si e nevoie de multi bani
mircea77
 
Mesaje: 119
Membru din: 27 Apr 2004, 23:09

Va multumesc!

Mesajde alecsandruneacsu » 27 Noi 2005, 17:39

Daca puteti sa ne dati cateva idei ,cum se desfasoara orele de instruire practica,intr-o tara dezvoltata din europa(cum sunt organizate:pe grupe,unde se fac,cate ore/an scolar la S.A.M si Liceu tehnologic) Succes
alecsandruneacsu
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Noi 2005, 15:16

laborator tehnic

Mesajde miftode » 01 Dec 2008, 13:42

Stimati colegi,

Eu am inceput sa lucrez la infiintarea unui laborator tehnic pentru transporturi si mecatronica(nu prea se aseamana dar..)
Ce am facut pana acum:am o retea de 15 calculatoare, o tabla inteligenta si acum "caut" soft pe masura.(LabView -lab virtual pt. MT,s.a , Fluidsim pt. mecatronica )Eu pot sa le am dar fara licenta.
Pentru transporturi ce pot sa folosesc?

Ce parere aveti?
Astept sugestii.
miftode
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Noi 2008, 22:16

Re: laborator tehnic

Mesajde emil » 01 Dec 2008, 13:59

miftode scrie:Stimati colegi,

Eu am inceput sa lucrez la infiintarea unui laborator tehnic pentru transporturi si mecatronica(nu prea se aseamana dar..)
Ce am facut pana acum:am o retea de 15 calculatoare, o tabla inteligenta si acum "caut" soft pe masura.(LabView -lab virtual pt. MT,s.a , Fluidsim pt. mecatronica )Eu pot sa le am dar fara licenta.
Pentru transporturi ce pot sa folosesc?

Ce parere aveti?
Astept sugestii.

LabView a fost dat catre licee prin anii 2004-2005 gratuit, impreuna cu manuale in Limba Romana. In general, pentru alte licente, va sfatuiesc sa apelati la firmele producatoare pentru ca, avand in vedere faptul ca lucram in sistem educational si nu business, putem avea discount mare.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

dotare laboratoare

Mesajde miftode » 02 Dec 2008, 15:11

Da, e buna ideea. Eu nu am in scoala LabView , am sa intreb la ISJ .
Acum 2 ani am facut un master in mecatronica si acolo l-am invatat eu.

Dar pt transporturi (de tot felul) stiti un soft???
miftode
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Noi 2008, 22:16


Înapoi la Programa scolara Discipline tehnice / tehnologii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator