proiect de dezv institutionala

proiect de dezv institutionala

Mesajde vio61 » 15 Noi 2008, 16:37

as dori sa stiu unde pot gasi un model de PDI pentru a ma orienta in realizarea unuia ptr gradinita mea .Multumesc celor ce vor sa ma ajute!
vio61
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Feb 2007, 12:48

PDI

Mesajde gabi_28 » 21 Noi 2008, 11:16

Am postat unul recent la proiecte.Daca nu-l gasesti,trimite-mi adresa ta de mail si ti-l trimit!Este proiectul cu care m-am prezentat la concursul de directori si este complex.
gabi_28
 
Mesaje: 15
Membru din: 02 Dec 2006, 20:10

Mesajde omega » 27 Noi 2008, 22:25

Vreau sa stiu ce se intaampla daca nu faci planul de dezvoltare institutionala, nu mai functioneaza gradi?
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

ptr OMEGA

Mesajde gabi_28 » 27 Noi 2008, 22:34

Daca esti director si nu ai PDI-ul inseamna ca nu ai viitor ptr. institutia ta,adica nu ti-ai propus nimic sa faci! O cam incurci la un control(brigada,audit,etc.) si nu poti face controlul intern(printre altele).Daca esti doar cadru did.,nedid.,auxiliar,etc. nu trebuie sa te intereseze pdi-ul decat din curiozitate.
Presupun ca faci parte din ultima categorie,din moment ce intrebi acest lucru! :roll:
gabi_28
 
Mesaje: 15
Membru din: 02 Dec 2006, 20:10

pdi

Mesajde omega » 27 Noi 2008, 22:59

De fapt am vrut sa incit educatoarele sa/si spuna parerea privind formalismul in sistemul de invatamant. Da, sunt director, si nu cred ca PDI inseamna ceva util unitatii. Se scriu proiecte formidabile, pe hartie totul este exceptional, insa la nivelul dezvoltarii copiilor, toate sunt apa de ploaie. Prea multe proiecte doar pe hartie. Vrei sa-ti spun ca la noi in judet sunt unitati prescolare ce au beneficiat de 2 reabilitari de mii de euro dupa care au fost demolate pentru a se construi unitati noi pe cand gradinitele ce functioneaza in cladiri din anii '70 nu pot fi reabilitate pentru ca primarul nu face parte din partidul corespunzator? Sau faptul ca din 1989 nu s/au mai alocat bani pentru jucarii? Mereru sunt alte prioritati. Nu vreau sa aud ca managementul este prost! E vorba doar de politica. Chiar poti sa faci ceva daca nu te "sustine" partidul? Mi se pare ca este o mizerie ca prescolarii depind de partidul ce "iese" la alegeri. S/au intors prioritatile cu sus/ul in jos. Doamnelor directoare, va rog sa/mi raspundeti, cate ati conceput un PDI de KaKao si mai sunteti in functie? Cate l/ati facut exceptional si obiectivele propuse s/au realizat? La cate din dvs. a contat partidul din care face parte primarul sau majoritatea din CL? Dar sincer. Restul nu ma intereseaza
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

ptr. OMEGA

Mesajde gabi_28 » 27 Noi 2008, 23:25

Si la noi in judet situatia privind resursele financiare este aceeasi.Din pacate fac parte din categoria institutiilor care nu au beneficiat de nici o reabilitare,iar starea cladirilor in care functionam este deplorabila! Nu ma intereseaza politica si nu merg pe mana nici unui partid!Jucariile din grupa mea sunt aduse de mine,de la fiul meu.Cand cerem fonduri pentru materiale de curatenie(de exemplu!) contabila noastra draga spune"nu avem fonduri",desi la gradinita unde functioneaza ea au crescut peste noapte geamuri termopan,mobilier nou etc.Eu sunt noua in domeniu,dar am indarjirea si perseverenta care iau lipsit fostei directoare(toata stima ptr persoana in cauza ptr ca este super!)Sunt hotarata sa schimb situatia si sper sa reusesc!
In ceea ce priveste pdi-ul,mi-am propus tinte obiective pe care sa le pot atinge , nu de domeniul fantasticului!Nu cred ca un proiect este mai grozav daca tinde spre niste lucruri marete!Vreau sa le pot oferi copiilor si colegelor,in acelasi timp,conditii omenesti .
Cat priveste scrisul,sunt de aceeasi parere:prea mult timp suntem obligate sa acordam planificarilor,proiectelor de tot felul,etc. si prea putin pregatirii copiilor.Sa nu mai vorbim de numarul de copii inscrisi la grupa!
Vreau sa stiu si parerea unor colege care au unitati superbe!
gabi_28
 
Mesaje: 15
Membru din: 02 Dec 2006, 20:10


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori