curriculum

curriculum

Mesajde camen_maria » 15 Noi 2008, 11:54

potrivit noului curriculum, unde se va scrie rubrica cu optionalul??? in rubrica unde scriem de obicei orarul zilei respective sau in alta? va rog sa ma ajutati!multumesc
camen_maria
 
Mesaje: 6
Membru din: 29 Sep 2008, 15:56

Opţional

Mesajde berciu » 15 Noi 2008, 14:23

Opţionalul se consemnează la ADP. Se scriu: Întîlnirea de dimineaţă" Bine te-am găsit Gabi. Eu sunt foate vesel astzi ptr..... , tu cum te simţi?" sau ce îţi propui tu la întâlnire cu respectarea tuturor paşilor. Prezentare, Calendarul Zilei( ce zi e astăzi, Ce zi a fost ieri, ce zi e măine) Povestitorul ( un copil povesteşte ceva iar alţi 3 copii îi pun întrbări în timp ce acesta povesteşte ( Ex Eu ieri am stat ăn casă ptr că era frig (Întrebare. De ce ara frig) se dă răspuns întrebării, mai departe povestitorul spune .În casă m-am jucat cu păpuşa ( întrebare din partea copiilor ( Cum era păpuşa?) povesteşte mai departe , apoi m-am uitat la televizor ( întrebare ( ce ai văzut la televizor?) Copilul răspunde. Educ sintetizează cele povestite Aşadar XXXX ne-a povestit....... apoi Noutatea zilei ( ceva legat de tematica din ziua respectivă care să te conducă la anuntarea temei) De obicei eu folosesc o cutiuţă surpriză în care am grijă să introduc un obiect, poză, imagine desenată, carte, poezie, etc, care să mă conducă către anunţarea temei. Nu se consemnează toate aceste ci doar 1. ID. Eu sun....., tu cum eşti?", 2. " Singur îmi aleg materialul pentru activitate" ( formarea deprinderii de autoservire) 3 AO ) activitate opţională ( Denumirea temei ce o ai în funcţie de tema săptămânii şi de planificarea opţionalului). Cam atât, cel puţin aşa procedez eu.
Ionel Berciu Stela
berciu
 
Mesaje: 50
Membru din: 04 Feb 2007, 20:39

Mesajde clapa_valentina » 15 Noi 2008, 22:01

Asa cum a spus colega berciu activitatea optionala se consemneaza la ADP care mai cuprinde si rutinele si tranzitiile.
Eu in programul zilei trec in ordine
ADP - rutine: primirea copiilor, toaleta, servirea micului dejun...
-tranzitii : ,,Sunt o frunza-n vant" - euritmie, ,,Fa ca mine" etc.
- optional (in ziua cand il am)
ALA: conform planului anual ( numarul de activitati ) doar denumirea temelor
ADE: la activitatile integrate trec tema, forma de realizare si domeniile aferente iar cand desfasor activitati din diferite domenii (DLC, DEC....) trec in paranteza domeniul

Succes.
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori