cat e spaga pentru un post de suplinitor

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

cat e spaga pentru un post de suplinitor

Mesajde amalia_braila » 01 Sep 2008, 21:51

Draga Andeea, nu am rezolvat absolut nimic. O sa merg la tara unde am luat post, pt ca si acei copii au nevoie de profesori competenti. Nu intentionez sa intru intr-o polemica cu domnul Emil...pt ca nu are rost! e intr-adevar o lupta cu morile de vant. Si crede-ma, eu acei 100 de euro nu-i scot din buzunar!!!! Asta ar insemna, cum am mai sp sa rup de la gura copilului meu si asta nu o sa fac NICIODATA. Daca sunt oameni care-si manjesc mainile pt o suma derizorie, sa le fie RUSINE. Astfel de oameni nu ma reprezinta, si nu-mi place ca iau decizii pentru mine. Cei care dau spagi sunt cei care iau note mici chiar sub 5...si apoi primesc posturi in oras.....si eu pot sa dau nume domnule Emil.....stiu si cine a luat spaga si cine a primit postul. Daca as ajunge sa dau aceasta suma, credeti-ma pe cuvant ca as organiza un flagrant! Din cand in cand niste capete tb sa mai pice....sa fie exemplu pentru ceilalti. Sp domnul Emil ca s-a saturat sa auda cum ne plangem ca nu ne-a "iesit noua ceva". Ei bine, nu ma lamentez, ci doar semnalez o realitate pe care o cunoaste toata lumea. Ca unora nu le convine ca noi ne spunem pasul e fix problema lor!!!! Asta e rostul acestui forum. Pariez ca daca laudam pe cineva de la ISJ, nu se mai supara asa tare domnul Emil. Sincer, m-am cam saturat de sistemul asta. In fiecare an dau ex...iau note mari si nu ma "lipesc " nici macar de un post de suplinitor in oras. Traiesc cu speranta ca la anu va fi mai bine. Ca pana la urma nu am facut 2 facultati ca sa ma "ploconesc", sa ma umilesc in fata NIMANUI.
Multumesc fetelor pentru incurajari, sa aveti un an plin de realizari...si va promit ca la anu....o sa fac scandal daca nu voi primi ce mi se cuvine. O sa merg cu camera ascunsa....ca altfel nu se poate.....si imi permit asta.....
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

Mesajde emil » 01 Sep 2008, 22:47

Personal nu ma supara aceste comentarii, bine zis, in vant! Fac pur si simplu observatii de principiu. Oare doamna care zice ca nu a reusit sa ia un post in oras nu isi pune problema ca poate ca nu a existat postul dorit? La urma urmei concursul se da pentru ocuparea de posturi titularizabile, daca acestea exista! Daca vezi ca nu exista, nu are rost sa dai concurs. Sau daca exista si a luat cineva cu nota mai mare...asta e viata!
O spaga de 100 de eur pentru un post mi se pare penibila! Si ca sa duc gluma pana la capat, cine nu ar da 100 EUR ca sa aiba un post, poate pentru o viata! Eu nu cred insa ca un om isi risca pozitia, profesia, etc. pentru 100 de EUR, prin urmare cred si mai mult ca inventati povesti izvorate din refularile dvs.
Si va mai zic ceva: Daca aveti doua facultati, de ce veniti in invatamant, la salariul de 2-300 EUR? Eu daca as avea 30 de ani as lasa balta acest sistem pe care il blameaza toata lumea si de unde nu se castiga mare lucru! Chiar va laudati ca sunteti foarte competenta, prin urmare, ma tot intreb de ce nu mergeti in domeniul privat unde e mare nevoie de oameni competenti.
Pe mine nu ma supara ca aduceti critici autoritatilor ci faptul ca nu faceti nimic ca sistemul sa se indrepte. Sunt sigur ca daca vi s-ar fi oferit dvs. o favoare in defavoarea altuia, nu ati fi scris nicaieri...
Eu atat am avut de spus.

numai bine, succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: cat e spaga pentru un post de suplinitor

Mesajde o_ileana » 02 Sep 2008, 11:20

amalia_braila scrie:Draga Andeea, nu am rezolvat absolut nimic. O sa merg la tara unde am luat post, pt ca si acei copii au nevoie de profesori competenti. Nu intentionez sa intru intr-o polemica cu domnul Emil...pt ca nu are rost! e intr-adevar o lupta cu morile de vant. Si crede-ma, eu acei 100 de euro nu-i scot din buzunar!!!! Asta ar insemna, cum am mai sp sa rup de la gura copilului meu si asta nu o sa fac NICIODATA. Daca sunt oameni care-si manjesc mainile pt o suma derizorie, sa le fie RUSINE. Astfel de oameni nu ma reprezinta, si nu-mi place ca iau decizii pentru mine. Cei care dau spagi sunt cei care iau note mici chiar sub 5...si apoi primesc posturi in oras.....si eu pot sa dau nume domnule Emil.....stiu si cine a luat spaga si cine a primit postul. Daca as ajunge sa dau aceasta suma, credeti-ma pe cuvant ca as organiza un flagrant! Din cand in cand niste capete tb sa mai pice....sa fie exemplu pentru ceilalti. Sp domnul Emil ca s-a saturat sa auda cum ne plangem ca nu ne-a "iesit noua ceva". Ei bine, nu ma lamentez, ci doar semnalez o realitate pe care o cunoaste toata lumea. Ca unora nu le convine ca noi ne spunem pasul e fix problema lor!!!! Asta e rostul acestui forum. Pariez ca daca laudam pe cineva de la ISJ, nu se mai supara asa tare domnul Emil. Sincer, m-am cam saturat de sistemul asta. In fiecare an dau ex...iau note mari si nu ma "lipesc " nici macar de un post de suplinitor in oras. Traiesc cu speranta ca la anu va fi mai bine. Ca pana la urma nu am facut 2 facultati ca sa ma "ploconesc", sa ma umilesc in fata NIMANUI.
Multumesc fetelor pentru incurajari, sa aveti un an plin de realizari...si va promit ca la anu....o sa fac scandal daca nu voi primi ce mi se cuvine. O sa merg cu camera ascunsa....ca altfel nu se poate.....si imi permit asta.....


Aveti sansa sa incercati si in sedinta publica pentru corecturi:

"2 Şedinţa publică pentru corecturi se desfăşoară în 4 septembrie 2008, la ...
Candidaţii care pot participa la această etapă sunt:
- titularii care nu s-au titularizat în acest an şi doresc detaşare la cerere (cu notă la CNUT în acest an sau pe bază de punctaj);
- suplinitorii calificaţi (cu notă la CNUT 2008, 2007, 2006 sau TJ 2008);
- suplinitorii calificaţi cu a doua specializare (cu notă la CNUT 2008, 2007, 2006 sau TJ 2008).
La această şedinţă nu participă suplinitorii fără studii corespunzătoare postului.
Candidaţii sunt rugaţi să fie prezenţi în sală înainte cu 1 oră de începere a şedinţei la specialitatea de interes." (www.isjmm.ro, Informare adresata celor care doresc sa participe la ultimele etape ale miscarii personalului didactic pentru anul scolar 2008/ 2009.
Actualizat: 01.09.2008.)

Cred ca in toate judetele este la fel!

Mult succes!
o_ileana
 
Mesaje: 128
Membru din: 31 Aug 2005, 11:58

Mesajde jnny_frr » 02 Sep 2008, 13:16

Draga Amalia, incearca sa te inscrii pe forum SEI ! acesta e forumul cadrelor didactice. In ce priveste spaga, incearca cu 100 - 200 de euro pt un an, dar trebuie sa stii cui si cand dai banii ! nu oricine primeste de la oricine. Si aici este o ierarhie. Mai intai trebuie sa te asiguri la un director de scoala de un post pe care-l vrei, aici trebuie sa dai ceva, apoi la inspectorat dar nu trebuie sa astepti aceasta perioada de vara, ci trebuie din timp, chiar din primavara, cand se stabilesc posturile pt anul urmator. Nu va mai descarcati furia pe dl Emil caci dansul nu este decat un pion pe marea tabla de sah pe care o joaca mai marii nostri. Succes !
jnny_frr
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Apr 2007, 11:11

cat e spaga pentru un post de suplinitor

Mesajde amalia_braila » 03 Sep 2008, 18:41

jnny_frr...am auzit si eu ca trebuie sa mergi cu darul la director.....ca trebuie sa-ti aranjezi din timp .....altfel.....te titularizezi la peste 80 de km de oras cu peste 9...cunoastem cazuri destule. Trebuie sa iei nota 10, 00 ca sa te asiguri ca iei ce e scos la concurs.
Pt domnul Emil...iar imi bat gura de pomana...da, domnule ma laud cu doua facultati ca am cu ce! puteti sa mai faceti si dvs una, chiar de-ati avea 50 de ani sau 60 ori 80...ca nu va opreste nimeni. Le-am facut pe banii si timpul meu!!!!!!!!!!! Motivele pt care eu raman in sistemul asta ma privesc doar pe mine. Nu tb sa va dau explicatii dvs! Si credeti-ma, ca si eu daca as fi in locul dvs, adica angajat ISJ, as apara "imaginea" si asa foarte sifonata a inspectoratelor. In plus, cred ca aveti aceeasi atitudine ca "unii" inspectori. O data "inscaunati" uita sa fie oameni, sa fie civilizati...etc. N-ati vrea domnule sa facem schimb de locuri?.....poate o sa-mi placa si mie o anumita functie...sau poate o sa ajung si eu sa am anumite "obligatii" fata de prieteni, cunoscuti ai mei sau al altora???!!!!!
A!!!! Inspectoarea de la personal, ISJ Braila si-a dat demisia! Se pare ca a fost prinsa cu mata in sac!!! Speram ca va fi inlocuita de un om CORECT, SPERANTA doar asta ne-a mai ramas!
Ce sa va zic, dragi colegi, vorba lui Mircea Badea: "traim in Romania. si asta ne ocupa tot timpul"!
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

cat e spaga pentru un post de suplinitor

Mesajde amalia_braila » 03 Sep 2008, 18:57

....domnule Emil, daca ati citi cu atentie ce scriu oamenii pe forum ati sesiza ca e vorba de 100 de euro pt un post de suplinitor, adica REZERVAT, cu riscul de a se intoarce titularul in orice moment!!!!!!!!!!!!!!! Pt un post titularizabil in urban cred ca e vorba de o suma bunicica, nu-i asa? chiar dvs ne puteti spune cat e pretul...ca dor dvs stiti cum e treaba cu "gainariile" mai mari sau mai mici!!! Fara sa fiu considerata obraznica, dvs cate "aranjamete" ati facut????sa nu-mi spuneti ca nu!...ca n-o sa va creada NIMENI aici!!!! Imi permit ceea ce v-ati permis si dvs, adica sa "atacati"!!!
Ramane valabila oferta cu schimbul de locuri.....apropo dvs cu ce nota v-ati titularizat? sau ati prins vremurile bune cand se dadea un ex in scoala? avand in vedere ca spuneti ca nu mai aveti 30 de ani!!!!
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

Mesajde emil » 03 Sep 2008, 22:09

Pentru doamna amalia_braila. Se pare ca v-ati cam enervat si ati inceput sa folosti un limbaj usor ....agresiv si nu prea...academic! V-ati laudat, dumneavoastra insiva, de multe sudii si de puternica competenta. Eu v-am recomandat sa folositi aceste deosebite calitati ca sa castigati bine si sa nu va stressati cu obtinerea unui post atat de prost platit in invatamant. Daca avet vocatie pentru invatamant, si rezultate frumoase, si nu va intereseaza banii...sunt sigur ca veti reusi intr-o zi, veti fi remarcata si veti ajunge chiar inspector...
Sunt un om al educatiei, lupt pentru interesele colegilor mei, al scolii al elevilor. Dovada ca v-am creat si didactic.ro! Daca vreti sa stiti mai multe, faceti o cautare cu google. Sa stiti ca eu chiar apar imaginea institutiei la care lucrez, dar asta nu inseamna sa nu recunosc neajunsuri, probleme, etc. Imi place ceea ce fac, e o munca complicata unde te si injura lumea, dar daca ai tinte precise si frumoase, se compenseaza!
Vad ca imi aduceti acuzatii ca am facut deja multe aranjamente si am luat ceva spaga, ba ca stiu si tarifele pentru posturi. Probabil, datorita excelentelor dvs. calitati aveti puterea de a cerceta, descoperi si chiar previziona, activitatea institutiilor din Romania care nu va dau post acolo unde va este locul dvs. Imi pare rau, ma astept chiar la o plangere scrisa despre mine. Puteti sa va adresati la ISJ, MECT, sau chiar politie, pentru ca situatia mi se pare foarte grava si trebuie eradicata aceasta coruptie generalizata care a patruns adanc in institutiile de invatamant.

Mult succes !
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde andreea_muntean » 04 Sep 2008, 15:37

Stimate domn emil , suna minunat ceea ce spuneti dumneavoastra!!Oare asa de roz vedeti situatia invatamantului?Sau inchideti ochii pentru ca asa trebuie ?
Colega noastra , amalia , se afla intr-o situatie foarte urata , din moment ce reactioneaza asa.Nu cred ca este necesar s-o punem la zid!!Ce ati vrea dvs sa facem noi pentru a imbunatati sistemul? Pai daca cei cu functii , ca a dvs , care ar mai putea deschide gura , nu fac nimic , ce sa facem noi , amarate de invatatoare sau educatoare??Acceptam gunoaiele lor , acceptam un limbaj extrem de nelalocul lui din partea inspectorilor , ne tutuiesc de parca suntem femeile de serviciu etc ...lista poate conttinua!!!!!! Trebuie sa fim uniti , sa colaboram , sa nu ridicam din umeri la problemele colegilor; cred ca si un sfat le este binevenit!!

Amalia , in locul tau as merge la aceasta sedinta pentru corecturi! Nu te lasa daramata asa , pentru ca este meritul tau!! Gandeste-te la copiii care intra in mainile celor cu note JALNICE!! Sa le fie rusine ca nu sunt in stare sa citeasca macar pentru nota 7!!

Iti urez succes , te sustin pentru ca inteleg prin ce nedreptate treci!!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde emil » 04 Sep 2008, 18:03

Situatia in invatamant este si buna si rea. Nu am prezentat-o nici idilic, nici patetic, dar nici catastrofal! Exista multi colegi de exceptie, pedagogi de exceptie, bine pregatiti si cu dorinta de a face ceva bun. Exista scoli frumoase si bine administrate, cu directori isteti care aduc prestigiu scoilii impreuna cu colectivul pe care il conduc.
Exista inspectori scolari si in inspectorate si in minister, care isi fac datoria si chiar vor sa progresam, iau decizii in favoarea elevilor si cadrelor didactice.
Exista si IMPOSTORI in randul cadrelor didactice si al directorilor si al inspectorilor. Importanta este sa nu-i bagam pe toti in aceeasi oala, sa nu facem afirmatii isterice si sa nu acuzam oameni pe care nici macar nu-i cunoastem.
Inca odata va spun. Obtinerea unei catedre este o lupta si nu neparat cu birocratia si/sau cu coruptia ci chiar cu competenta celor care intra in aceasta lupta. Poate fi si o lupta corecta desi multi dintre noi nu o recunosc si dau vina pe institutii.

numai bine si frumos, in noul an scolar!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde 1957 » 04 Sep 2008, 21:39

o intrebare pt EMIL: este adevarat, scrie undeva in vreo metodologie ca DIRECTORUL scolii poate emite pretentii asupra distribuirii unui ANUME cadru didactic ( pe care il prefera) pe un post in scoala pe care o conduce? Sincer eu nu am citit nicaieri asa ceva, stiu ca posturile vacante/rezervate se raporteaza isj, acestea sunt cuprinse in aplicatie la minister si se distribuie conform criteriilor. Mai stiu ca directorul raspunde "cu capul" pentru raportari false. Ma numar printre oamenii corecti ai invatamantului, nu primesc spaga de la nimeni, indiferent de situatie, lupt pt bine elevilor, dascalilor din scoala(de m-a crede cineva!!!!!)
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde emil » 04 Sep 2008, 23:08

1957 scrie:o intrebare pt EMIL: este adevarat, scrie undeva in vreo metodologie ca DIRECTORUL scolii poate emite pretentii asupra distribuirii unui ANUME cadru didactic ( pe care il prefera) pe un post in scoala pe care o conduce? Sincer eu nu am citit nicaieri asa ceva, stiu ca posturile vacante/rezervate se raporteaza isj, acestea sunt cuprinse in aplicatie la minister si se distribuie conform criteriilor. Mai stiu ca directorul raspunde "cu capul" pentru raportari false. Ma numar printre oamenii corecti ai invatamantului, nu primesc spaga de la nimeni, indiferent de situatie, lupt pt bine elevilor, dascalilor din scoala(de m-a crede cineva!!!!!)

Directorul scolii nu poate, DEOCAMDATA, emite niciun fel de preferinte asupra incadrarii unui TITULAR, pentru ca asa e legea actuala. Cand scoala va capata autonomie, Consiliul de Administratie va putea emite decizii asupra existentei unei catedre in scoala, prin urmare va putea sa spuna unui coleg ca trebuie sa parasesca scoala, pentru ca nu mai exista catedra lui. Respectiva persona va da concurs la alta scoala! Acesta e modelul scolilor europene!
In prezent, CONSILIUL PROFESORAL impreuna cu directorul, pot da recomandari asupra pastrarii unui cadru didactic, suplinitor, in scoala. Mi se pare chiar natural sa ai puterea sa pastrezi un om de valoare in scoala.
Intradevar, posturile vacante sunt raportate la ISJ cu hartie oficiala. Numai ca directorul mai are urmatoarele "portite":
- pot aparea sau disparea ore, datorita infiintarii sau desfiintarii unor clase la inceputul anului scolar. Situatia este independenta de vointa directorului
- pot aparea ore datorita renuntarii temporare: concedii copil, concedii fara plata, rezervari, etc. Aceste catedre pot fi eliberate, intentionat sau nu, la inceputul anului scolar, dupa raportarile oficiale
- pot aprea ore pentru ca fragmentele mici nu sunt raportate: 2 ore de muzica, 2 desen, 3 un cds...etc
In concluzie, directorii unor unitati mari pot avea ore "in the pocket"!
Am fost intr-o scoala din Amiens, unde directorul ne povestea cu mandrie de stratagemele lui ca sa mai ocoleasca birocratia si metodologia oficiala... tot cu ore in buzunar!
Nimic nou sub soare! Se poate sau nu se poate, se vrea sau nu se vrea administrarea la limita legii a incadrarii personalului. Asta e oriunde in lumea asta. Important este pana unde se duce acest abuz?
Important este ca aceste ore din buzunar sa fie folosite in interesul scolii. Se mai intampla destul de des, ca IMPOSTORI care trec fraudulos examene sau pur si simplu sunt slab pregatiti dar trec intamplator examene, sa ajunga in scoli si sa aduca mari prejudicii institutiei, datorita calitatii proaste a muncii lor! Stiti bine ca in ultimul timp, diplomele se iau la metru sau la kilogram, sunt tot felul de SRL-uri care produc absolventi pe banda! Din pacate, in acest moment sunt fff multi astfel de oameni care ajung in invatamant. directorii se trezesc cu ei si nu au ce face...ca asa e legea!!!
E bine sa analizati bine, daca va ganditi sa spuneti ca invatamantul e slab! Sa va ganditi DE UNDE vin aceste slabiciuni? Numai de la administrare proasta? Sau numai de la IMPOSTURA celor care acceseaza invatamantul pentru ca nu au altceva de facut?
Trebuie sa ne gandim bine!
Si mai trebuie sa facem si noi ceva, nu numai sa ne plangem si sa scuipam!

numi bine!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

cat e spaga pentru un post de suplinitor

Mesajde amalia_braila » 05 Sep 2008, 16:50

vise, vise, vise.......o sa avem noi un sistem corect "cand o face plopul mere si rachita micsunele". Trebuie sa schimbam mentalitatea unora...si asta n-o sa se intample prea curand! Toata lumea stie cum functioneaza nu numai invatamantul ci si alte sisteme: justitia, sanatatea...nu conteaza nici valoarea omului, nici performantele ..intotdeauna vine un "pilos", mai "bine-pregatit". E specific romanilor nepotismul si spaga, chiar daca nu recunoasteam. Or fi si oameni cinstiti, dar cati sunt???? si cati rezista in functie daca nu executa "indicatiile" de la superiori??? Haideti sa fim seriosi! Ce sa spun, eu una nu adopt pozitia ghiocelului in fata nimanui. Si asa ar tb sa faca orice dascal, ca nu suntem la cheremul NIMANUI, nici a directorilor, nici a inspectorilor.....
Cat despre bani, daca ma intereseaza sau nu.....e alta poveste. E normal sa ma intereseze salariul...ca doar muncesc pentru el, nu-mi da nimeni nimic de pomana, ba mai mult fac si pregatiri GRATUITE....si am si performante cu elevii, dar nu de dragul remarcarii, ci pentru ca pur si simplu imi place ceea ce fac!
Multe doamne de aici imi vor da dreptate, daca nu ar fi sotii care sa aduca bani acasa, am trai la limita subzistentei. SI ASTA E O REALITATE DUREROASA!
Numai bine pentru toata lumea!!!!!!!
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

Mai conteaza??

Mesajde stephany » 29 Sep 2008, 04:32

Am citit cu mult interes cele scrise aici ...pur si simplu m-au ingrozit cele afirmate.Acum sunt convinsa de mizeria morala existenta in romania.Si eu ,din pacate ma confrunt cu o astfel de problema numai ca la mine procesul e invers.Am fost titulara unei scoli din Romania.Destinul m-a aruncat in alta parte mai exact in USA.Asta e viata !!Dupa cativa ani...aflu pe cai nelegale ca mi se desface contractul de munca pe motivul abaterii disciplinare grave.Am innebunit cand am auzit!!!Tre buie sa spun ca aici lucrez in scoala tot ca profesor si de fiecare data cand mergeam acasa in vizita intrebam despre catedra mea ptr ca ,in principiu doresc sa ma intorc acasa.m-am interesat si colac peste pupaza zvonurile sunt exacte este adevarat .Am depus o cerere de renuntare la post ptr ca sa nu traiesc cu rusinea desfacerii contractului de munca pe motiv disciplinar.La cateva zile ma contacteaza o colega care imi explica situatia...Dna directoare in complot cu inspectorul de sector au adus in scoala o alta ...dna...sotia viceprimarului.Aceasta era titulara la alta scoala mult mai departe de oras.Cum disrectoarea mea este o fata tanara fara casa .masa .masina.etc cade la un compromis si promite postul ...Intrebarea mea este de ce de atatia ani pana acum s-a retinut aceasta catedra???respectiv catedra mea de ce s-a ascuns si de ce tocmai acum s-a dat unda libera desfacerii contractului meu de munca??Cati bani au ajuns in buzunarul directorului si al inspectorului atatia ani cat eu figuram ca titulara ???
ce pot zice ...ce pot face eu ptr Romania....dar ce face Romania ptr mine....numai bine dragele mele.....
stephany
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Sep 2007, 05:48

Mesajde hndiw » 07 Noi 2008, 00:02

Doresc doar sa reamintesc tuturor de existenta unei institutii denumite DGA (Directia Generala Anticoruptie), care isi face treaba foarte bine. Iar pe noi ne costa doar o vizita acolo, in cazul in care ni se cere o mica atentie.

Cu toata stima.
hndiw
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Aug 2008, 21:34

Anterior

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori