CATRE EDUCATOARE

CATRE EDUCATOARE

Mesajde vioreldolha » 17 Oct 2008, 14:20

Privind actuala bulibaseala din invatamantul prescolar si primar in care functioneaza si educatoare si invatatori si institutori II si institutori I si profesori, Asociatia Generala a Invatatorilor din Romania (AGIRo) si-a precizat punctul de vedere inca din feb 2008 in propunerile la pachetul de legi, iar mai apoi la Congresul din 6-7 sept de la Palatul Parlamentului.
Sindicatele ne-au asigurat prin unii lideri ca sprijina in totalitate cererile noastre.
Dupa Congres am elaborat un document (atasat pe forumul de la www.aiarad.ro) pe care speram sa il semneze (cu mana lor) toti demnitarii romani. In unele judete deja au semnat majoritatea demnitarilor, in altele o parte dintre demnitari. Niciunul pana acum nu a spus ca este impotriva dezideratelor noastre din acel document.
Pentru a avea semnaturile a 100% dintre acesti demnitari trebuie depasita doar problema identificarii unora dintre ei care sunt greu de gasit in teritoriu. Nu toti responsabilii asociatiilor/sucursalelor noastre judetene/de sector s-au grabit in aceeasi masura sa adune aceste semnaturi.
Cei dintre Dumneavoastra care doresc sa duca documentul atasat pe forumul de la www.aiarad.ro spre semnare in propriul judet/sector la demnitarii care nu s-a reusit sa fie contactati pana acum sa va anuntati aceasta disponibilitate la vioreldolha@yahoo.com sau la tel 0723259290

Dupa ce vom avea semnaturile tuturor acestor demnitari (sau a 99% dintre ei) si acest lucru speram sa il realizam in urmatoarele 10 zile, atunci vom cere audienta la ministru/guvern pentru o ordonanta de urgenta si/sau vom promova prin acesti parlamentari o initiativa legislativa care sa faca dreptate in privinta incadrarii in invatamantul prescolar si primar.

Nu suntem siguri ca va fi in actuala legislatura sau ca va fi la inceputul celei viitoare. Suntem insa siguri ca va fi din moment ce aproape 100% din demnitari o vor fi semnat-o deja cu mana lor si au semnat-o convinsi fiind ca astfel pun ordine si introduc reglementări nediscriminatorii în ceea ce priveşte remuneraţia cadrelor didactice. În prezent celor care predau în învăţământul primar nu li se aplică nici principiul aceleiaşi remuneraţii la volum de muncă egal şi nici remuneraţii egale la aceleaşi studii absolvite. În prezent funcţionează doar principiul potrivit căruia salariul este mai mare cu cât vârsta elevilor este mai înaintată. Dacă acelaşi principiu ar guverna sănătatea, medicii pediatri ar trebui plătiţi pe sfert faţă de cei din geriatrie, iar ginecologii (ca să lăsăm loc şi sarcasmului) ar munci voluntar.

Pentru dreptul copiilor la şanse egale, pentru dreptul lor de a fi pregătiţi de personal cu aceeaşi specialitate, solicităm punerea în practică în a unei proceduri flexibile prin care să fie asimilaţi ca „profesor-învăţător” toţi actualii învăţători sau institutori care au obţinut pe lângă diploma de liceu pedagogic şi o diplomă, licenţă sau masterat de absolvire a unor cursuri în învăţământul superior sau au obţinut după liceul pedagogic certificate de formare profesională care atestă realizarea a cel puţin 180 de credite transferabile.
Solicităm ca în cazul învăţătorilor care nu au absolvit şi o formă de învăţământ superior şi nici nu întrunesc numărul de 180 de credite transferabile din alte activităţi de formare să se instituie o formă flexibilă de formare continuă (finanţată de angajator) care să fie relevantă, completând doar acel set de competenţe pe care angajatorul crede că nu le-a fost dat de liceul pedagogic.
Învăţătorii deja învăţători nu trebuiau şi nu trebuie umiliţi în a o lua de la capăt cu formarea iniţială de parcă ar fi rămas repetenţi.
Solicităm angajatorului să deconteze eşalonat toate taxele de şcolarizare şi formare plătite de învăţătorii care au urmat deja colegii sau facultăţi după ce fuseseră angajaţi ca învăţători calificaţi. În toate domeniile angajatorii suportă cheltuielile cu dezvoltarea profesională a angajaţilor. Cu atât mai mult cu cât angajatorul din acest caz (MECT) şi gestionează domeniul furnizorilor de formare, dar şi beneficiază de pe urma acestei formări având un personal mai dezvoltat profesional în sistem.

Dupa cum ati vazut dorim cat de urgent o aducere la acelasi nivel a tuturor celor care predau la acest nivel.
Poate acest lucru sa deranjeze pe cei care nu mai pot de grija caprei vecinului si care socotesc ca daca ei au fost umiliti ar trebui sa fie toti umiliti. Cand vorbesc de umilinta ma gandesc la parcurgerea a doua oara a unei formari initiale.
Desi pe langa liceul pedagogic am si studii superioare si masterat educational, nu cred ca studiile ulterioare liceului pedagogic m-au facut sa lucrez altfel la clasa. Au fost niste experiente interesante care poate mi-au marit cu ceva orizontul. Pe un angajator responsabil insa ar trebui sa il intereseze in primul rand daca un absolvent de X institutie ,,presteaza,, mai bine decat un absolvent de Y institutie.
La o astfel de analiza este de departe clar ca liceul pedagogic a dat oameni care ,,presteaza,, la un mai inalt nivel la clasa prin comparatie cu ceilalti (exceptiile intaresc regula). Trebuie ca ravna pentru a ,,presta ,, mai bine la clasa trebuie sa inlocuiasca ravna pentru a obtine noi diplome. Sa ne dorim parcurgerea unor cursuri doar pentru competentele dobandite cu acea ocazie si sa nu ne intereseze diploma in sine. Si angajatorul sa urmareasca doar daca am reusit sa dobandim noi competente si si nu noi diplome. Sa ne dea acolo 1-2 puncte in plus la vreo dosariada daca ne inscriem la mai multe cursuri de formare si asta doar ca sa ne incurajeze sa urmam aceste cursuri in speranta ca vom dobandi si niscaiva competente in plus. De platit in plus sa ne plateasca doar daca ,,prestam,, mai bine.
Pledam de aceea ca toti invatatorii si educatoarele sa fie asimilate de indata cu profesor-invatator si profesor-educatoare fiindu-le suficiente 180 de credite obtinute ulterior liceului pedagogic prin orice fel de cursuri.

RECAPITULEZ:
1.PROCEDURA FLEXIBILA (PE BAZA DE DOSAR CU DOCUMENTE JUSTIFICATIVE) PRIN CARE EDUCATOARELE SI INVATATORII CARE AU DOBANDIT ULTERIOR LICEULUI PEDAGOGIC 180 DE CREDITE PRIN INDIFERENT CE CURSURI SA FIE INCADRATI CA PROFESOR-INVATATOR sau PROFESOR-EDUCATOARE
2.GRILA DE SALARIZARE PRIN CARE CEI CARE PREDAU LA INVATAMNTUL PRESCOLAR SAU PRIMAR SA NU IA CU UN LEU MAI PUTIN CA INCADRARE DECAT CEI CARE PREDAU IN GIMNAZIU.
3.DECONTAREA RETROACTIVA A TUTUROR CHELTUIELILOR FACUTE DUPA 1989 DE INVATATORI SI EDUCATOARE CARE AU URMAT CURSURI PENTRU DEZVOLTAREA PROFESIONALA

Suntem siguri ca si sindicatele vor sprijini aceste deziderate in spiritul si litera lor.
Daca, Doamne-fereste, nu vor sustine milimetric aceste deziderate ale noastre preferand sa ne explice de ce nu se poate, abia atunci ne va trece prin gand sa facem cate un sindicat al educatoarelor si invatatorilor in fiecare judet si o federatie la nivel national (dupa calculele noastre ar fi cea mai numeroasa federatie).
Spun raspicat ca nu intentionam sa facem pe langa AGIRo un sindicat. NU VREM!
Il vom face insa doar DACA VOM FI OBLIGATI. In 1990 am participat la infiintarea unei asociatii profesionale pe care mai apoi cineva a introdus-o intr-un sindicat. M-am retras din ea pana nu a fost reinfiintata ca asociatie profesionala. Cred ca una este sarcina sindicatului si alta a asociatiei profesionale. Si Constitutia la art 9 zice de sindicate SI asociatii profesionale. Nu zice de sindicate SAU asociatii profesionale.
Vreau sa asigur deci ca AGIRo nu vrea sa se substituie sindicatelor ci vrea sa colaboreze cu acestea crezand cu tarie in rolul sindicatelor. Trebuie sa facem parte dintr-un sindicat sau altul. Nimic insa nu ne opreste sa infiintam insa un sindicat al nostru daca si numai daca sindicatele actuale nu vor sustine in totalitate dezideratele noastre. Nimic pana acum nu ne face sa credem ca sindicatele nu ne vor sustine. Ba, din contra, in multe judete liderii sindicali judeteni au semnat documentul AGIRo si speram ca in urmatoarea saptamana sa o faca si cei nationali.

Legiuitorului ii sta in putere si este suveran sa faca acest lucru si suntem siguri ca o va face. Prea multi demnitari si lideri de opinie ne-au asigurat ca cererile noastre sunt justificate si au si semnat in acest sens. In urmatoarele zile o vor face si cei pe care in teritoriu nu i-am gasit pana acum.

Poate si cititorul acestor randuri se ofera sa ne ajute in teritoriu sa incheiem mai repede aceasta campanie de semnaturi.
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Mesajde pistol_mada » 17 Oct 2008, 15:50

foarte bine punctat...sunt de acord cu ce ati propus pt cadrele didactice din invatamantul prescolar si primar..
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde nora45o » 17 Oct 2008, 21:50

Laudabila initiativa! Doar ca nu are sanse de reusita daca depinde de semnaturile obtinute de la demnitari. Care credeti ca au fost ratiunile pt. care au semnat? E campanie, vin alegerile. Chiar presupunand, prin absurd, ca macar jumatate din cei care au semnat vor fi realesi, nici macar acestia nu vor mai fi interesati sa sustina demersul, de vreme ce s-au vazut "cu sacii in caruta", pt. inca 4 ani! Speranta ramane la sindicate, iar daca nici asa nu se rezolva, veti putea incerca varianta "b". Succes si ....multumim!
nora45o
 
Mesaje: 35
Membru din: 10 Dec 2007, 20:37

Mesajde emil » 18 Oct 2008, 09:43

Un material serios, oficial, nu incepe cu "Privind actuala bulibaseala din invatamantul prescolar si primar", un text absolut neacademic, de ... cartier!...
Va rog sa priviti cu atentie si sa judecati bine intentiile organizatiei. Este posibil ca textul publicat sa faca doar campanie pentru a atrage cat mai multi adepti. Eu ma indoiesc de bunele intentii avand in vedere ca organizatia face acorduri cu SRL-uri in scopuri mercantile...
Vedeti topicul de la Invatamantul primar, aici:
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=10978

Ramane de vazut
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Curat Bulibaseala

Mesajde vioreldolha » 18 Oct 2008, 18:17

A.In incadrarea din inv prescolar si primar este curat bulibaseala.
a) Copiii din prescolar si primar au in fata lor unii educatoare, altii institutori II, altii institutori I, altii invatatori, altii profesori
b) Mercantile au fost si sunt procedurile prin care s-au luat si se iau bani educatoarelor si invatatorilor pentru a-i duce la cate o noua formare initiala desi acestia au avut o formare initiala pt catedra lor.
c) S-a ajuns ca unii sa urmeze 6 ani de pedagogic + 3 ani colegiu pedagogic + 1 an diferenta facultate de stiintele educatiei si tot sa nu fie indeajuns.
d) S-a ajuns ca o diploma de ,,profesor pt inv presolar sau primar,, sa nu conteze deloc la incadrare
e) In acelasi timp s-a ajuns sa se produca dascali la FF. Aceasta este o procedura mercantila si profund daunatoare pe termen lung.

B.Propunem printre altele urmatoarele:

1.PROCEDURA FLEXIBILA (PE BAZA DE DOSAR CU DOCUMENTE JUSTIFICATIVE) PRIN CARE EDUCATOARELE SI INVATATORII CARE AU DOBANDIT ULTERIOR LICEULUI PEDAGOGIC 180 DE CREDITE PRIN INDIFERENT CE CURSURI SA FIE INCADRATI CA PROFESOR-INVATATOR sau PROFESOR-EDUCATOARE
2.GRILA DE SALARIZARE PRIN CARE CEI CARE PREDAU LA INVATAMNTUL PRESCOLAR SAU PRIMAR SA NU IA CU UN LEU MAI PUTIN CA INCADRARE DECAT CEI CARE PREDAU IN GIMNAZIU.
3.DECONTAREA RETROACTIVA A TUTUROR CHELTUIELILOR FACUTE DUPA 1989 DE INVATATORI SI EDUCATOARE CARE AU URMAT CURSURI PENTRU DEZVOLTAREA PROFESIONALA

C. Aceste propuneri trebuie sustinute de demnitari. Nu cred ca este o noutate pt nimeni ca in tara asta (ca si in toate celelalte) doar demnitarii fac legile. Ne bucuram deja de sustinerea a foarte multi din toate partidele. Speram sa reusim sa obtinem semnaturi de la toti. Multi lideri sindicali au semnat deja documentul si ne bazam si pe sindicate. Sindicatele pot insa sa faca acelasi lucru: sa sensibilizeze demnitarii prin mijloace specifice.
Demnitarii cunosc aceste cereri ale noastre facute publice din februarie 2008. Apropierea alegerilor este o oportunitate si trebuie sa o valorificam. Acum este prilejul ca demnitarii sa isi precizeze intentiile si eventual sa le introduca in programul lor. Unii ne-au asigurat ca asa vor face.
Nu pot sa fiu de acord ca in bloc demnitarii se vor dezice de semnatura lor imediat dupa alegeri. Este o viziune prea fatalista. Ar insemna sa nu mai speram in nimic. Ar insemna sa ne doar plangem pe la colturi si pe forumuri ca in povestea cu drobul de sare.

D.Ma bucura vigilenta dlui Onea si sunt sigur de buna sa intentie. S-o fi fript cu multe ca sufla si in iaurt. Ma bucur ca in rezervele sale zice ,,este posibil...,, si nu se grabeste sa dea verdicte.
Sper ca timpul sa dovedeasca macar bunele noastre intentii. Marea speranta este ca dezideratele noastre sa ajunga litera de lege.

E. Am obtinut de la unii organizatori de concursuri scolare derogari care fac posibila si participarea le ele a unor colegi din scoli mai mici si cu elevi cu situatie materiala mai precara. Nu gasesc nimic mercantil in aceasta interventie pt cei care DOREAU sa participe la acele concursuri si pana acum nu puteau.
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Mesajde emil » 19 Oct 2008, 10:12

Eu personal nu inteleg raspunsurile lungi, politice si prolixe ale dlui Dolha.
Nu doresc sa continui discutia, pentru ca nu vad finalitatea. Las colegii sa judece. Eu doar am atras atentia!
Cititi si aici:
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic. ... 052#124052
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde vioreldolha » 19 Oct 2008, 18:55

Stimate Domnule Onea,
Sunteti administrator si ati uzat deja de multe ori de dreptul Dv de a -mi sterge unele mesaje. Am considerat ca o fi fost asa cum ziceati din cauza ca aglomeram forumul.
Inclin sa cred ca va sunt personal neplacut sau ca aveti ceva impotriva AGIRo in general. Nu stiu si nu conteaza.
Tare imi pare ca nu va bucurati de existenta AGIRo si de strangerea randurilor dascalimii.
Imi pare jignitor sa aveti la noi pretentia de a ne limita la a scrie cat mai bine ,,Ana are mere,, si de a nu ne implica in ce priveste ,,Incadrarea, salariile, etc.,, -ca sa va citez. Cred ca AGIRo este interesata de tot ce ne priveste. Ne bazam pe sindicate si patronat dar nu mai suntem dispusi sa-i lasam doar pe altii sa ia decizii care ne privesc, iar pe urma sa ne plangem pe forumuri de cata nedreptate este pe lume.
Imi mai spuneti ca ,,V-am atras atentia ca ...,,. Asemenea expresii nu le-am acceptat de la profesorii mei, nu le accept de la sefii mei si nu le folosesc pe acest ton nici adresandu-ma elevilor mei.
Voi fi gresit din cand in cand dupa parerea unora fiindca binele si raul sunt interpretabile.
M-ati acuzat de limbaj neacademic cand am zis ca in ce priveste incadrarea in primar este o ,,bulibaseala,,.
In ce priveste adeverintele- le detest, dar cat timp exista trebuie sa aiba acces la actiunile care le genereaza toti cei care doresc.
Imi pare rau ca nu am trecut cu vederea ca si site-ul Dv genereaza adeverinte pt dosariade.
Ma acuzati ca public ,,acte catre parlamentari,,.
Va anunt ca nu voi inceta sa fac acest lucru. Pana una-alta, in tara aceasta (si in toate celelalte) demnitarii fac legile. AGIRo, presa si sindicatele pot doar sa incerece sa influenteze si convinga demnitarii.
AGIRo va continua sa adune semnaturi pe documentul cu dezideratele sale si apoi sa urmareasca transpunerea lor in litera de lege.
Fiindca NICIODATA nu voi mai face nici macar clik pe acest forum, cred ca imi veti trece cu vederea lungimea acestui ultim mesaj si imi veti permite sa va reamintesc pe scurt aceste deziderate (fiindca ati spus mai sus ca nu intelegeti):

1.PROCEDURA FLEXIBILA (PE BAZA DE DOSAR CU DOCUMENTE JUSTIFICATIVE) PRIN CARE EDUCATOARELE SI INVATATORII CARE AU DOBANDIT ULTERIOR LICEULUI PEDAGOGIC 180 DE CREDITE PRIN INDIFERENT CE CURSURI SA FIE INCADRATI CA PROFESOR-INVATATOR SAU PROFESOR-EDUCATOARE. CU ATAT MAI MULT TREBUIE SA FIE INCADRATI CA PROFESORI CEI CARE AU DEJA O DIPLOMA PE CARE SCRIE ACEST LUCRU

2.GRILA DE SALARIZARE PRIN CARE CEI CARE PREDAU LA INVATAMNTUL PRESCOLAR SAU PRIMAR SA NU IA CU UN LEU MAI PUTIN CA INCADRARE DECAT CEI CARE PREDAU IN GIMNAZIU.

3.DECONTAREA RETROACTIVA A TUTUROR CHELTUIELILOR FACUTE DUPA 1989 DE INVATATORI SI EDUCATOARE CARE AU URMAT CURSURI PLATITE PENTRU COMPLETAREA STUDIILOR SI DEZVOLTAREA PROFESIONALA

4.LICEELE PEDAGOGICE SAU SCOLILE NORMALE SA AIBA ROLUL UNUI LICEU VOCATIONAL CA PEPINIERA PENTRU UNITATILE DE INVATAMANT SUPERIOR CARE PREGATESC VIITOARE CADRE DIDACTICE

5.O TEMEINICA PRACTICA PEDAGOGICA INDISPENSABILA UNEI PROFESII CONSIDERATA CATEGORIC O ARTA

6.FORMARE CONTINUA DE INTERVENTIE PRIN MENTORAT PENTRU DEZVOLTARE PROFESIONALA, AMELIORARE SI REMEDIERE A ACTIVITĂTII LA CLASA IN CAZURILE DEOSEBITE SEMNALATE DE INSPECTORATELE SCOLARE SAU DE CONDUCEREA SCOLII

7.RESTITUIREA PROPRIETATILOR AGIRO SI ALE ASOCIATIILOR ÎNVATATORESTI JUDETENE SAU REGIONALE

8.MODIFICARI ALE LEGISLATIEI CARE SA CONDUCA LA DISCRIMINAREA POZITIVA A FINANTARII SCOLILOR MINORITATILOR NATIONALE SI A SCOLILOR ETNICILOR ROMANI DIN JUDETE SI LOCALITATI IN CARE ETNIA ROMANĂ ESTE MINORITARA.

9. DISCRIMINAREA POZITIVA A FINANTARII SCOLILOR CU ELEVI CU NEVOI SPECIALE SAU CU CALITATI DEOSEBITE, IN CAZUL SCOLILOR CARE AU NEVOIE DE REMEDIERE A ACTIVITATII, IN SCOLILE DIN LOCALITATI IZOLATE

10.O CONDUCERE A SCOLILOR IN CARE SA FIE REPREZENTATE TOATE NIVELURILE DE INVATAMANT CARE FUNCTIONEAZA ACOLO

11.ELIMINAREA DISCRIMINARII PRIVIND TRANSFERUL DIN MEDIUL RURAL IN CEL URBAN AL CADRELOR DIDACTICE TITULARE

12.SPATII SI PERSONAL CARE SA DEA POSIBILITATEA SERVIRII MESEI SI A SUPRAVEGHERII ELEVILOR IN SCOALA DUPA CURSURI

13.DEBIROCRATIZARE IN SISTEMUL EDUCATIONAL

14.MANUALE GRATUITE SI PENTRU ELEVII CLASELOR A XI-A SI A XII-A

15.CURRICULA MODIFICATE CU PUNEREA ACCENTULUI PE FORMAREA DE CARACTERE

16.INSTITUTIONALIZAREA ROLULUI ASOCIATIEI PROFESIONALE IN SISTEMUL DE INVATAMANT (DE LA NIVELUL SCOLII PANA LA NIVEL CENTRAL) CONFORM ART 9 DIN CONSTITUTIE

17.O NOUA POLITICA PENTRU COMUNITATILE ROMANESTI AUTOHTONE DE PESTE HOTARE

De azi va stau la dispozitie doar pe forumul de la www.aiarad.ro , pe celelalte site-uri ale AGIRo, pe alte forumuri educationale, la agiro@googlegroups.com , la vioreldolha@yahoo.com si la tel 0723259290
Toate cele bune, stimate Domnule Onea si stimati Colegi
Doresc succes acestei platforme care ii aduna in jurul sau pe asa de multi profesionisti si oameni de suflet pe care ii asigur de toata pretuirea mea.
Lipsa mea de aici va trece neobservata. Eventual, unul va rasufla usurat.
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Mesajde emil » 19 Oct 2008, 20:14

Acestui text lung, politic, obositor, am raspuns aici:
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic. ... 8&start=30

numai bine,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: CATRE EDUCATOARE

Mesajde oprita69 » 19 Oct 2008, 21:02

vioreldolha scrie:....document ... pe care speram sa il semneze (cu mana lor) toti demnitarii romani....

Învăţătorii deja învăţători ..........

Dupa cum ati vazut dorim cat de urgent o aducere la acelasi nivel a tuturor celor care predau la acest nivel.........

Desi pe langa liceul pedagogic am si studii superioare si masterat educational, nu cred ca studiile ulterioare liceului pedagogic m-au facut sa lucrez altfel la clasa (??????!!!!!!!).


Nu am mai avut rabdare sa citesc pana la sfarsit !
Marturisesc (din nou) ca nu mi-as da copilul pe mana dvs, dle Dolha! Sunteti facut pentru a fi politician .... nu educator...
Atentie parinti !
oprita69
 
Mesaje: 13
Membru din: 28 Iun 2008, 23:18

Mesajde webmaster » 20 Oct 2008, 00:00

Scurta precizare, pentru cei care au uitat care sunt regulile unui forum: un mesaj trebuie postat intr-un singur exemplar, in topicul cel mai potrivit. Nu acelasi mesaj in mai multe topicuri. Stergerea mesajelor in plus( atunci cand o persoana posteaza un mesaj de mai multe ori) este ceva normal si nicidecum o exceptie sau o metoda de persecutie.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori