tipuri de lectie la planurile de lectie ??

tipuri de lectie la planurile de lectie ??

Mesajde luisa » 15 Apr 2008, 19:10

Va rog sa ma ajutati, sunt noua si am probleme cu conceperea planurilor de lectie la lb franceza.
In planul de lectie trebuie sa precizez la un mom dat TIPUL de lectie> Unde gasesc de cate feluri sunt acestea?? In ce carte ma uit pt ca in ghidul metodologic nu scrie.
Am gasit de ex. o lectie de gramatica si tipul ei era:sistematizare. Care sunt restul?? Exista tipuri anume sau trebuie sa ma gandesc eu de care tip ar fi lectia?? :?:
luisa
 
Mesaje: 5
Membru din: 26 Sep 2006, 21:03

Mesajde lumiandrei_2005 » 15 Apr 2008, 21:56

-dupa scop si obiectivele propuse ai tipul de lectie( de verificare de cunostinte,de insusire de noi cunostinte,mixta,recapitulare si sistematizare,evaluare,de formare de priceperi si deprinderi)
Trebuie sa gasesti in metodica predarii lb franceze!
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

Mesajde luisa » 16 Apr 2008, 21:23

multumesc pt ajutor. Dar unde anume le gasesc in Mariana Dragomir, Doina Roman? Sunt atatea carti la limba franceza...
luisa
 
Mesaje: 5
Membru din: 26 Sep 2006, 21:03

Mesajde afinuta05 » 17 Oct 2008, 18:35

buna
parerea mea este ca tipurile de lectii sunt aceleasi pentru orice materie
indiferent ca esti limba romana sau matematica sau limbi straine tipurile de lectii sunt la fel
daca resusesti sa faci rost de o metodica de predare a oricarei materii cred ca te va ajuta
incearca sa intrebi la scoala unde predai colegii. imposibil sa nu fie cineva care sa te lamureasca
succes
afinuta05
 
Mesaje: 21
Membru din: 20 Mar 2006, 16:54


Înapoi la Proiecte didactice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori