PROGRAMA GRUPA MARE

Mesajde cristina_1315hd » 27 Sep 2008, 16:23

Sunt perfect de acord cu andreea_muntean. Unele colege exagereaza din exces de zel, altele pentru ca inteleg gresit ceea ce stipuleaza curriculum-ul inv. prescolar, altele pentru ca se despart prea greu de un invatamant traditionalist etc.
Copiii au ritmuri de invatare diferite, fiecare copil este o fiinta unica, are o individualitate diferita, in gradinita forma principala de invatare este prin joc ...De ani de zile "propavaduim" pe la tot felul de sedinte si reuniuni aceste lucruri, dar unele educatoare incearca din rasputeri sa mentina un invatamant axat pe modele si metode didactice care sufera patologic de mediocritate. Multe dintre educatoare copiaza planificari realizate de alte colege, in loc sa-si gandeasca propria strategie de lucru la grupa, adaptata nivelului copiilor din grupa ei. Daca nu vom inceta sa procedam ca atare, nu vom iesi niciodata din starea de mediocritate in care ne aflam!!!
cristina_1315hd
 
Mesaje: 48
Membru din: 08 Feb 2006, 15:59
Localitate: Deva

Mesajde eugeny » 27 Sep 2008, 16:23

Nedumerita ,ca o colega invatatoare pune astfel de intrebari.
Imi vine acum in minte un exemplu .Dupa o saptamana de la inceperea anului scolar , o mamica a venit si ne-a relatat modul cum au fost copiii primita la scoala . D-na invatatoare a fetitei ,a spus copiilor si parintilor ,ca pe ea nu o intereseaza ce au facut copiii la gradinita,din privinta ei nici nu ar fi trebuit sa frecventeze gradinita - ea acum are o munca in plus ,trebuie sa corecteze ce au invatat gresit in gradinita .
Sper, ca este poate un singur exemplu si atat . De alfel am aflat ca era un cadru necalificat- iar parintii au fost cei care au cerut la clasa un invatator.
eugeny
 
Mesaje: 27
Membru din: 08 Mar 2006, 21:49

Mesajde glilianaviorica » 27 Sep 2008, 17:44

scuza-ma eugeny, dar tot nu iti inteleg nedumerirea! adica, imi cer scuze, dar nu inteleg :oops: care din intrebarile mele te deranjeaza? eu spun si sustin acest lucru pana in panzele albe, ca s-a uitat rolul adevarat al gradinitei! ca incercam sa cerem de la prichindeii nostri mai multe decat ar fi cazul! ca poate din dorinta (sau ce o fi!) de a face multe, uitam esentialul!
da! sunt invatatoare, dar sunt si educatoare! (calificata si nu "intre doua autobuze" cum se spune uneori) am peste 25 de ani de invatamant:18 invatatoare si ultimii educatoare. am avut sansa sa lucrez in ambele sisteme, sa simt pulsul ambelor colective. stiti ce spun unele invatatoare despre educatoare? "vai, ce bine de voi... numai va jucati...cand aveti chef"...apoi, aceleasi invatatoare spun ca facem prea multe la gradinita!
doamnelor! e greu, e minunat, e deosebit...inaltator daca vreti, sa fii invatator! dar e deosebit de greu sa fii educatoare, mai ales ca in capul multor mame suntem ... niste oameni platiti de stat sa le ingrijeasca copiii cat ele au alta treaba! :roll: acum incep sa ma enervez! imi cer scuze! :oops:
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

pentru cristina_1315hd

Mesajde mioara_48 » 27 Sep 2008, 19:08

Stimata doamna sau domnisoara, eu am cerut ceva concret (nu domniei voastre, in mod special), un model.Mesajul primit nu m-a multumit, in schimb, tonul dumneavoastra mi-a stimulat curiozitatea in ceea ce va priveste.Vizualizand mesajele transmise si altor persoane, mi-am dat seama ca nu m-am inselat.Daca imi permiteti, v-as sfatui sa incercati sa dati raspunsuri concrete, daca va sunt la indemana, fara comentarii de prisos. Modestia si altruismul nu fac rau unei doamne educatoare, mai ales cand astfel de trasaturi trebuiesc dezvoltate la prescolarii pe care ii pastoreste. Cu respect !
mioara_48
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Iun 2008, 19:01

Mesajde glilianaviorica » 28 Sep 2008, 08:41

cocret: care sunt acele intrebari?... asa, din curiozitate! poate imprumut de la cineva niscavai modestie si altruism si va raspund... daca sunt capabila! :roll:
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Re: pentru cristina_1315hd

Mesajde cristina_1315hd » 28 Sep 2008, 14:01

mioara_48 scrie:Stimata doamna sau domnisoara, eu am cerut ceva concret (nu domniei voastre, in mod special), un model.Mesajul primit nu m-a multumit, in schimb, tonul dumneavoastra mi-a stimulat curiozitatea in ceea ce va priveste.Vizualizand mesajele transmise si altor persoane, mi-am dat seama ca nu m-am inselat.Daca imi permiteti, v-as sfatui sa incercati sa dati raspunsuri concrete, daca va sunt la indemana, fara comentarii de prisos. Modestia si altruismul nu fac rau unei doamne educatoare, mai ales cand astfel de trasaturi trebuiesc dezvoltate la prescolarii pe care ii pastoreste. Cu respect !


Stimata d-na mioara_48,
Cu tot respectul, tin sa va atrag atentia ca nu prea inteleg care este motivul pentru care ma "atacati" in mesajul d-voastra!
In primul rand este prima interventie la acest topic, unde nici d-voastra, nici alte colege nu au cerut vreun "model".
In al doilea rand, ce anume va indreptateste sa emiteti pareri despre cat de modesta si altruista as fi????
Eu am perceput acest mesaj ca pe un atac la propria persoana si in virtutea acestui lucru, dati-mi voie sa cer administratorului forumului sa va atraga atentia asupra acestui lucru.
cristina_1315hd
 
Mesaje: 48
Membru din: 08 Feb 2006, 15:59
Localitate: Deva

Mesajde glilianaviorica » 28 Sep 2008, 14:10

:P acelasi lucru l-am simtit si eu!
:roll: si nu am inteles de ce?!
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Mesajde popescu_hdi73 » 29 Sep 2008, 12:36

Eu nu zic sa nu se lucreze in gradinita, dar sa se respecte particularitatile de varsta (sa se lucreze diferentiat). Si ma deranjeaza calificativele. Mi-am exprimat nemultumirile, prin sotul meu deocamdata, dar sper sa ajung si eu sa vorbesc cu doamnele. Eu nu vreau buline pentru mine, nu sunt un parinte care vrea neaparat calificative bune sau note mari, dar ma gandesc la ceea ce simte copilul. Oricat de slab ar fi un elev tot gasesc ceva bun de laudat.
popescu_hdi73
 
Mesaje: 13
Membru din: 30 Ian 2007, 15:21

Anterior

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori