Poate exista cineva care sa ma ajute!!!

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Poate exista cineva care sa ma ajute!!!

Mesajde stephany » 22 Sep 2008, 00:54

Salutari tuturor!!!Am o problema si scriu aici in speranta ca cineva ma va sfatui ce sa fac.Am fost titular in invatamant pana in anul 2003 cand impreuna cu fam,ilia am imigrat in USA.Aici lucrez tot in sistem .De curand am primit o veste de la scoala unde am fost titulara precum ca trebuie sa trimit o hartie in care sa specific celor de acolo ca renunt la catedra, inclusiv la titulatura din invatamant.In caz contrar mi se va desface contractul de munca prin neprezentare(litera i) avnd o urmare deosebit de grava asupra viitorului meu ca si cetatean roman.Cum eu doresc sa ma intorc din nou la catedra in Romania ce imi ramane de facut???Poate cineva sa imi dea un sfat ,o parere??
stephany
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Sep 2007, 05:48

Mesajde 1957 » 22 Sep 2008, 08:30

legea (art.102 din Statut, Legea 128/1997 ) va da dreptul la 3 ani de studii in strainatate, cu pastrarea locului de munca. Concediu fara plata 1 an in interval de 10 ani. Cunosc doi profesori plecati de 6 ani si tot titulari sunt, deci vedeti cum stati cu "aranjamentele" Cautati pe forum la www.edu.ro, puneti intreba si d-nul KĂłtai Csaba (foarte bine documentat) va lamureste.
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Multumesc mult ptr mesaj!!!

Mesajde stephany » 24 Sep 2008, 18:19

Multumesc mult ptr mesaj..
Noi cei plecati din tara ...ii ducem dorul si ajungem sa iubim Romania mai mult decat atunci cand traiam in tara.Ce pot sa zic ...aici am intalnit oameni care m-au ajutat ,m-au sprijinit voind ca sa le impartasesc din experienta mea.Am adunat ff multe materiale didactice am participat la toate consfatuirile care aduc noutate in invatamantul american ca sa pot aplica in scoala mea din Romania (scoala din mediul rural,unde doream sa ma intorc).Acum se pare ca toata ravna mea s-a dus pe apa sambetei toata ambitia mea de a ,,fura ,,cat mai mult de la americani s-a risipit.Nu stiu daca la intoarcere voi mai avea puterea si vointa necesara obtinerii unui nou post.Stiu si am multe semnale precum ca titular in invatamant acum inseamna multe relatii ,pile ,plecaciuni.Cum eu m-am dezobisnuit de aceste lucruri nu stiu cum am sa procedez.
Cum am rezolvat???Am trimis in Romania cererea mea de renuntare la post pentru a nu trai rusinea desfacerii contractului de munca pe motiv de abatere disciplinara grava.
Ce pot face eu ptr Romania?....Dar ce face Romania ptr mine????
Inca o data va multumesc si va doresc un an nou plin de reusite!!!
stephany
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Sep 2007, 05:48

Sincer!!!

Mesajde viocro » 24 Sep 2008, 19:09

Dacă aveţi un cadru legal prin care puteţi obţine păstrarea titulaturii o anume perioadă, profitaţi de ea. Dacă nu, corect şi elegant este să renunţaţi la titulatură. Motivele? Multe! Sunt tineri care îşi aleg să lucreze în sistem şi nu au loc de muncă sigur, fără să adaug salariile foarte mici. Lipsa continuităţii pe catedră are cel mai mare efect negativ asupra elevilor... Fiecare ne asumăm un risc, o renunţare, când facem o schimbare în viaţa noastră...Sunt de acord că dorul e mai mare când eşti departe...veniţi înapoi, ţara vă primeşte, aşa cum e ea, cum poate ea... Toate cele bune!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori