Scoli Step by step Bucuresti

Mesajde camifb » 14 Iul 2008, 16:05

elza scrie:Sbs este pentru parintii comozi, care vor ca doua invatatoare sa rezolve toate problemele copiilor lor...!..

Buna Elza
Cred ca esti un pic "rautacioasa" avand in vedere ca sunt multe familii in care lucreaza ambii soti si nu au cu cine sa-si lase copilul pana la ora 16. Nu stiu daca te numesti parine comod daca iti faci griji in legatura cu copilul de numai 7 ani care de la 12 trebuie sa vina acasa, sa manance, sa-si faca temele, etc
Există două lucruri care îi motivează pe oameni să urce spre succes: inspirația și disperarea. Tony Robbins
http://www.info-hobby.ro
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Mesajde emilia_07 » 02 Sep 2008, 14:51

daca cineva s-a titularizat pe un post de invatator la step by step, se poate ca la anul sa se transfere pe un post cu predare traditionala? sau numai cei cu pile pot face asta?
emilia_07
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Mar 2007, 17:33

alternative educationale

Mesajde lia27 » 03 Sep 2008, 21:17

In acest an scolar voi lua a doua serie de step.Cu toate dificultatile din primii patru ani,mie mi-a placut foarte mult si am avut si rezultate foarte bune la fosta clasa.Acum ma confrunt cu o problema:in scoala unde vin se vehiculeaza ideea ca in clasa de step sa fie repartizati si alti copii decat cei ai caror parinti si-au exprimat clar dorinta pentru alternativa.E posibil?Poate directiunea impune acest lucru?Ereglementat undeva modul de constituire a claselor step?Am mare nevoie de raspuns si cat mai repede!Va multumesc!
lia27
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Oct 2007, 09:55

Mesajde michelle3 » 15 Sep 2008, 23:22

emilia_07 scrie:daca cineva s-a titularizat pe un post de invatator la step by step, se poate ca la anul sa se transfere pe un post cu predare traditionala? sau numai cei cu pile pot face asta?


Ca sa poti ocupa un post in alternativa trebuie sa ai cursurile...Pt a lucra in traditional- nu. Oricand te poti transfera. Esti titulara ,nu? Pe decizie scrie "step"??? Participi la pretransferarile din primavara- dosar, punctaj, sedinta publica... Aduna-ti cat mai multe "puncte"! SUCCES!
michelle3
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Mai 2007, 19:34

Re: alternative educationale

Mesajde michelle3 » 15 Sep 2008, 23:27

lia27 scrie:In acest an scolar voi lua a doua serie de step.Cu toate dificultatile din primii patru ani,mie mi-a placut foarte mult si am avut si rezultate foarte bune la fosta clasa.Acum ma confrunt cu o problema:in scoala unde vin se vehiculeaza ideea ca in clasa de step sa fie repartizati si alti copii decat cei ai caror parinti si-au exprimat clar dorinta pentru alternativa.E posibil?Poate directiunea impune acest lucru?Ereglementat undeva modul de constituire a claselor step?Am mare nevoie de raspuns si cat mai repede!Va multumesc!



Inscrierea elevilor intr-o clasa step este strict optiunea parintilor! Sunt prea putini inscrisi?! 12 sunt suficienti pentru a forma o clasa (acolo unde e cate o clasa pe nivel). Parintii obligati sa-si inscrie copiii la step se vor retrage mai devreme sau mai tarziu... Succes!
michelle3
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Mai 2007, 19:34

Mesajde bursucika » 06 Iun 2009, 00:40

draga doamna,intr-adevar,parerea mea este ca aceasta alternativa are parti bune dar si parti mai putin bune(ca orice lucru)...In primul rand,materia este aceeasi iar la sf clasei aIVa copilul dvs ar trebui sa stie ce ar trebui sa stie si alti copii din inv traditional.in plus,atmosfera din clasa este mult mai relaxanta pt elev iar dupa-amiaza faptul ca isi fac temele cu unul din invatatori consider ca este un lucru exceptional pt dvs ca si parinte.Sunt si zile insa cand ei primesc teme acasa.Elevului insa nu i se pun calificative,ci li se face un dosar personal iar in clasa a Va unii copii sunt socati(cred ca este cuvantul potrivit).Alegerea este a dvs.Va sfatuiesc din suflet sa va duceti la oarecare invatatoare sa vedeti cum este atmosfera in cls,sa obtineti mult mai multe inform.Eu sunt cadru didactic si din sept voi lucra le step,dar daca as avea un copil,l-as da la o sc normala pt ca metode noi si interactive si invatatori buni pot fi oriunde iar daca copilul invata,invata oriunde.
bursucika
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Oct 2007, 10:11

Re: Scoli Step by step Bucuresti

Mesajde bursucika » 06 Iun 2009, 00:46

anisoara08 scrie:Ce bine ca a aparut un astfel de forum. De ceva vreme incoace ma dau peste cap sa gasesc cat mai multe informatii despre scolile step by step din Bucuresti. Parca sunt secrete de stat. Am scris in tot felul de locuri, nu am primit nici un raspuns. Singurul loc in care am descoperit ca se vorbeste despre sistemul step by step a fost aici.
As vrea sa iau legatura cu cadre didactice care lucreaza in step by step in scoli din Bucuresti. Sunt o mamica care vrea sa isi dea copilul la o astfel de clasa, dar care se simte descurajata din cauza barierei informationale. Cel mai mult m-ar interesa sa stiu exact care sunt scolile din Bucuresti care practica step-ul (exista o lista pe net, dar nu stiu daca este actualizata) si cum pot ajunge sa asist la cateva ore dintr/o yi de scoala step by step. Vreau sa culeg cat mai multe informatii, pentru a lua decizia cea mai buna.
In teorie, sistemul este fermecator, in practica, persoanele pe care le-am intalnit (si care nu lucreaza in acest sistem) au avut numai critici. Nu vreau sa cred ca este asa!
Am nevoie de o scoala buna, de o clasa buna, de o invatatoare (doua) dedicate copiilor si step/ului.
Multumesc!
draga doamna,intr-adevar,parerea mea este ca aceasta alternativa are parti bune dar si parti mai putin bune(ca orice lucru)...In primul rand,materia este aceeasi iar la sf clasei aIVa copilul dvs ar trebui sa stie ce ar trebui sa stie si alti copii din inv traditional.in plus,atmosfera din clasa este mult mai relaxanta pt elev iar dupa-amiaza faptul ca isi fac temele cu unul din invatatori consider ca este un lucru exceptional pt dvs ca si parinte.Sunt si zile insa cand ei primesc teme acasa.Elevului insa nu i se pun calificative,ci li se face un dosar personal iar in clasa a Va unii copii sunt socati(cred ca este cuvantul potrivit).Alegerea este a dvs.Va sfatuiesc din suflet sa va duceti la oarecare invatatoare sa vedeti cum este atmosfera in cls,sa obtineti mult mai multe inform.Eu sunt cadru didactic si din sept voi lucra le step,dar daca as avea un copil,l-as da la o sc normala pt ca metode noi si interactive si invatatori buni pot fi oriunde iar daca copilul invata,invata oriunde.
bursucika
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Oct 2007, 10:11

Mesajde bursucika » 06 Iun 2009, 00:49

caroli scrie:
popescu_hdi73 scrie:Ce anume vreti sa stiti despre step? Eu predau de doi ani la o astfel de clasa.Si copiii mei vor invata tot la step.


Pentru ca predati la o astfel de scoala, ma intereseaza sa-mi spuneti daca sunt clase doar I-IV sau se continua si cu clase V-VIII si in general ma intereseaza toate detaliile ce tin de acest subiect. Copilul meu este in clasa a -IV-a la o scoala normala, dar m-ar interesa ca incepand cu clasa a-V-a sa mearga la o scoala step by step in Bucuresti.

Va multumesc mult!
stiu ca au fost clase de step la V-VIII si au terminat gimnaziul in acest format.
anul acesta cred ca iar se for face clase de step pt gimnazial in focsani
Caroli
bursucika
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Oct 2007, 10:11

Re: Scoli Step by step Bucuresti

Mesajde camifb » 24 Aug 2010, 21:50

Astazi am participat la o sedinta cu parintii premergatoare clasei I SbS si vreau sa va spun ca am fost incantata. Spunea cineva mai sus de trecerea copiilor in clasa a V-a. Doamnele ne-au spus ca din clasa a IV-a incep sa le organizeze un ”carnet” in care copii sa primeasca note si astfel totul va fi mai usor. Este diferit dar foarte interesant si, deocamdata sunt multumita de alegerea facuta.
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Re: Scoli Step by step Bucuresti

Mesajde c_e_anca » 06 Sep 2010, 20:06

lucrez in sistemul SbS .daca nu exista colaborare intre cele doua cadre didactice de la clasa, iar cooperarea parinte-copil-invatatoare nu se realizeaza atunci rezultatele nu vor fi la inaltimea asteptarilor.Daca aceste criterii sunt indeplinite iar copilul face fata atat fizic cat si psihic programului de 8 ore atunci alternativa este OK. Munca este individualizata,copilul invata prin reproducerea modelului dat /aici intervine munca sustinuta a celor 2 invatatoare.Se incearca motivarea invatarii prin descoperire,programa scolara parcursa este aceeasi cu cea din sistemul traditional, spatiul de lucru este degajat mobilierul fiind diferit de cel traditional,nu exista teme pentru acasa deoarece 8 ore sunt suficiente :)...mai multe detalii ati putea gasi vizitand o scoala cu clase step by step, sua chiar sa mergeti in timpul anului scolar sa vedeti cum se desfasoara lectiile in cadrul programului....
c_e_anca
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Iul 2010, 21:19

Re: Scoli Step by step Bucuresti

Mesajde mona_alx » 11 Noi 2010, 18:21

Stie cineva unde se pot face cursuri de step by step pentru invatamantul prescolar?
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

Re: Scoli Step by step Bucuresti

Mesajde rofi3 » 11 Noi 2010, 19:06

Poate aflati mai multe informatii din acest topic sau accesand site-ul mentionat acolo:
viewtopic.php?f=45&t=16185&hilit=cursuri+step+by+step
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Scoli Step by step Bucuresti

Mesajde mona_alx » 20 Noi 2010, 22:41

rofi3 scrie:Poate aflati mai multe informatii din acest topic sau accesand site-ul mentionat acolo:
viewtopic.php?f=45&t=16185&hilit=cursuri+step+by+step

Multumesc!
Am intrat pe site-ul lor si le-am trimis e-mail, dar degeaba.Nimeni nu mi-a raspuns... :(
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

Anterior

Înapoi la Alternative educationale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori