legislatie

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

legislatie

Mesajde livia13 » 02 Sep 2008, 19:00

Buna seara! As vrea un raspuns competent la urmatoarea situatie:un cadru didactic proaspat pensionat, caruia i s-a prelungit cu un an perioada de activitate ,pentru merite deosebite,are intaietate in fata colegului titular pe jumatate de catedra ,daca acesta din urma va dori sa-si intregeasca catedra in aceeasi scoala?Cine va beneficia de ore pensionarul sau colegul? MULTUMESC !
livia13
 
Mesaje: 12
Membru din: 30 Aug 2008, 18:55

Mesajde 1957 » 02 Sep 2008, 20:05

in situatia in care prin pensionare raman ore, cadrului didactic titularul scolii pe 1/2 norma i se completeaza automat norma.Am avut situatie anul acesta la bilologie :1/2 norma titular in scoala, pensionare , 9 ore acordate acestui titular, restul de 6 dat libere si daca are noroc si pile , pensionarul vine pe aceste 6 ore(dar nu obligatioriu) Persoanei pensionate nu i s-a acordat continuitate pt anul urmator, primeste daca raman si daca...are si ceva sprijin(mentionez ca niciun pensionar, am avut 5, nu a primit continuitate, politica isj, sunt destui tineri fara paine TOTI 5 cu merite deosebite, sincer regretam plecarea lor) Nu am acum timp dar scrie in metodologia miscarii personalului. Ceea ce nu cunosc, neavand cazuri, daca s-a dat continuitate ,cum se procedeaza (in cazul dv a primit continuitate?cu decizie scrisa isj?)Deciziile le-am primit la scoala prin martie daca retin bine.
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron